https://www.innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_3960997ddee50fdf6730f2093_o.jpg
Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının (BTİ) Cenevrədəki qərargahında BMT missiyaları və beynəlxalq ictimaiyyətin nümayəndələri üçün diplomatik brifinq təşkil edilib. Sessiyaya BTİ-nin Baş katibi Dorin Boqdan-Martin, İnkişaf Bürosunun direktoru Kosmas Lakison Zavazava və Azərbaycanın BMT-nin Cenevrə şəhərindəki bölməsində və digər beynəlxalq təşkilatlar yanında daimi nümayəndəsi Qalib İsrafilov rəhbərlik ediblər.
Brifinqdə bu il 17-28 noyabr tarixlərində Bakıda keçiriləcək Ümumdünya Telekommunikasiyanın İnkişafı Konfransı (WTDC-25) barədə məlumat verilib. Müzakirələrdə tədbirin hamı üçün universal, əlverişli və əlçatan bağlantının təşviqində, eləcə də inklüziv və dayanıqlı rəqəmsal gələcəyin formalaşdırılmasında mühüm rolu vurğulanıb.
İştirakçılara, həmçinin konfrans çərçivəsində həyata keçirilən logistik hazırlıqlar, qeydiyyat prosesi, yerləşmə, nəqliyyat təminatı və dayanıqlılıq tədbirləri barədə məlumat təqdim olunub. Qeyd edilib ki, “WTDC-25” iştirakçıları üçün sadələşdirilmiş elektron viza sistemi artıq aktivdir və rəsmi onlayn portal vasitəsilə istifadəyə açıqdır. Bu, Azərbaycana giriş prosesini daha rahat və əlçatan edir.
BTİ rəhbərliyi Azərbaycan hökumətinə, Xarici İşlər və Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat nazirliklərinə “WTDC-25”in hazırlıqları çərçivəsində göstərilən sıx əməkdaşlıq və davamlı dəstəyə görə minnətdarlığını ifadə edib.

В Женеве состоялся дипломатический брифинг в связи с WTDC-25
В Женеве состоялся дипломатический брифинг в связи с WTDC-25 В Женеве состоялся дипломатический брифинг в связи с WTDC-25
В штаб-квартире Международного союза электросвязи (МСЭ) в Женеве был организован дипломатический брифинг для миссий ООН и представителей международного общества. Сессию возглавили генеральный секретарь МСЭ Дорин Богдан-Мартин, директор Бюро развития Космас Лакисон Завазава и постоянный представитель Азербайджана при Отделении ООН в Женеве и других международных организациях Галиб Исрафилов.
На брифинге была представлена ​​информация о Всемирной конференции по развитию электросвязи (WTDC-25), которая пройдет в Баку 17-28 ноября этого года. В ходе обсуждений была подчеркнута важная роль мероприятия в продвижении универсальной, удобной и доступной связи для всех, а также в формировании инклюзивного и устойчивого цифрового будущего.
Участникам также была предоставлена ​​информация о логистической подготовке, процессе регистрации, размещении, транспорте и мерах по обеспечению устойчивого развития, принятых в рамках конференции. Было отмечено, что упрощенная система электронных виз для участников WTDC-25 уже активна и доступна для использования через официальный онлайн-портал. Это делает процесс въезда в Азербайджан более удобным и доступным.
Руководство МСЭ выразило благодарность правительству Азербайджана, министерствам иностранных дел и цифрового развития и транспорта за тесное сотрудничество и постоянную поддержку в подготовке к WTDC-25.