https://www.innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_3960997ddee50fdf6730f2093_o.jpg
Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının (BTİ) Cenevrədəki qərargahında BMT missiyaları və beynəlxalq ictimaiyyətin nümayəndələri üçün diplomatik brifinq təşkil edilib. Sessiyaya BTİ-nin Baş katibi Dorin Boqdan-Martin, İnkişaf Bürosunun direktoru Kosmas Lakison Zavazava və Azərbaycanın BMT-nin Cenevrə şəhərindəki bölməsində və digər beynəlxalq təşkilatlar yanında daimi nümayəndəsi Qalib İsrafilov rəhbərlik ediblər.
Brifinqdə bu il 17-28 noyabr tarixlərində Bakıda keçiriləcək Ümumdünya Telekommunikasiyanın İnkişafı Konfransı (WTDC-25) barədə məlumat verilib. Müzakirələrdə tədbirin hamı üçün universal, əlverişli və əlçatan bağlantının təşviqində, eləcə də inklüziv və dayanıqlı rəqəmsal gələcəyin formalaşdırılmasında mühüm rolu vurğulanıb.
İştirakçılara, həmçinin konfrans çərçivəsində həyata keçirilən logistik hazırlıqlar, qeydiyyat prosesi, yerləşmə, nəqliyyat təminatı və dayanıqlılıq tədbirləri barədə məlumat təqdim olunub. Qeyd edilib ki, “WTDC-25” iştirakçıları üçün sadələşdirilmiş elektron viza sistemi artıq aktivdir və rəsmi onlayn portal vasitəsilə istifadəyə açıqdır. Bu, Azərbaycana giriş prosesini daha rahat və əlçatan edir.
BTİ rəhbərliyi Azərbaycan hökumətinə, Xarici İşlər və Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat nazirliklərinə “WTDC-25”in hazırlıqları çərçivəsində göstərilən sıx əməkdaşlıq və davamlı dəstəyə görə minnətdarlığını ifadə edib.

https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_3960997ddee50fdf6730f2093_o.jpg
A diplomatic briefing for UN missions and representatives of the international community was organized at the International Telecommunication Union (ITU) headquarters in Geneva. The session was led by ITU Secretary-General Doreen Bogdan-Martin, Director of the Telecommunication Development Bureau Cosmas Luckyson Zavazava, and Azerbaijan’s Permanent Representative to the UN Office in Geneva and other international organizations, Galib Israfilov.
The briefing provided information about the World Telecommunication Development Conference (WTDC-25), scheduled to take place in Baku from 17 to 28 November this year. Discussions emphasized the event’s important role in promoting universal, convenient, and accessible connectivity for all, as well as in fostering an inclusive and sustainable digital future.
Participants were also briefed on the logistical arrangements for the conference, including registration, accommodation, transportation, and sustainability measures. It was highlighted that a simplified e-visa system for WTDC-25 participants is now active and accessible via the official online portal, facilitating smoother entry to Azerbaijan.
The ITU leadership expressed its gratitude to the Government of Azerbaijan, as well as the Ministries of Foreign Affairs, Digital Development and Transport, for their close cooperation and continuous support in preparing for WTDC-25.