2025-ci il 5 noyabr tarixində Koreya Respublikasının paytaxtı Seul şəhərində Bakı Dövlət Universiteti (BDU) və Malayziyanın  Asiya Sakit Okean Texnologiya və İnnovasiya Universiteti (Asia Pacific University of Technology & Innovation - APU arasında əməkdaşlığa dair anlaşma memorandumu imzalanıb.
BDU-nun rektoru Elçin Babayev və APU-nun prorektoru Ho Chin Kuan tərəfindən imzalanan sənəd universitetlər arasında elmi-tədqiqat, tədris, innovasiya, rəqəmsal transformasiya və akademik mübadilə sahələrində əməkdaşlığın genişləndirilməsini nəzərdə tutur. Əməkdaşlıq çərçivəsində birgə tədqiqat layihələrinin həyata keçirilməsi, tələbə və müəllim mübadiləsinin təşkili, ikili diplom proqramlarının hazırlanması, eləcə də birgə beynəlxalq seminar və konfransların keçirilməsi planlaşdırılır.
Tərəflər həmçinin süni intellekt, kibertəhlükəsizlik, mühəndislik və informasiya texnologiyaları kimi prioritet sahələrdə birgə layihələrin icrasına maraq göstərdiklərini ifadə ediblər.
Bu əməkdaşlıq Bakı Dövlət Universitetinin beynəlxalq tərəfdaşlıq coğrafiyasını Cənub-Şərqi Asiya regionu istiqamətində daha da genişləndirərək, innovasiya yönümlü akademik əməkdaşlıqların inkişafına yeni imkanlar açacaqdır.

https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_8367e29d021c11714f95f16d5_o.jpg
В столице Республики Корея городе Сеул между Бакинским государственным университетом (БГУ) и Азиатско-Тихоокеанским университетом технологий и инноваций (Asia Pacific University of Technology & Innovation – APU) (Малайзия) подписан меморандум о взаимопонимании.
Документ, подписанный ректором БГУ Эльчином Бабаевым и проректором APU Хо Джхин Куаном, предусматривает расширение сотрудничества между вузами в области исследований, образования, инноваций, цифровой трансформации и академических обменов. В рамках сотрудничества планируется реализация совместных исследовательских проектов, организация студенческих и преподавательских обменов, разработка программ двойных дипломов, а также проведение совместных международных семинаров и конференций.
Стороны также выразили заинтересованность в реализации совместных проектов в таких приоритетных областях, как искусственный интеллект, кибербезопасность, инженерия и информационные технологии.