Energetika nazirinin müavini Samir Vəliyevlə Türkiyənin külək enerji sənayesində fəaliyyət göstərən “Ataseven Group” şirkətinin sədri Mustafa Atasevenin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti arasında görüş keçirilib.
Görüşdə şirkətin Türkiyədə külək elektrik stansiyalarının qurulması ilə yanaşı, turbin avadanlıqlarının istehsalı və onların, eləcə də istehsal olunan enerjinin ixracı sahəsində fəaliyyəti barədə məlumat verilib. Azərbaycanla bu istiqamətdə əməkdaşlıq imkanları nəzərdən keçirilib.
Azərbaycanda həyata keçirilən “yaşıl enerji”, o cümlədən, külək enerjisi layihələrindən bəhs edilib. Qeyd edilib ki, bərpa olunan enerji avadanlıqlarının yerli istehsalı və “yaşıl enerji”nin ixracı Azərbaycanın yaxın gələcək üçün gündəliyində yer alan məsələlərdəndir.
Söhbət zamanı vurğulanan istiqamətlər üzrə əməkdaşlıq perspektivlərinin müəyyənləşdirilməsi məqsədilə müzakirələrin davam etdirilməsi və şirkətlə Energetika Nazirliyi yanında Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyi arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması barədə razılıq əldə olunub.

A meeting was held between Deputy Energy Minister Samir Valiyev and a delegation led by Mustafa Ataseven, Chairman of the Ataseven Group company operating in the wind energy industry of Türkiye.
At the meeting, the information was provided about the construction of wind power plants in Türkiye, as well as the production of turbine equipment and their activities in the field of export of generated energy. Cooperation opportunities with Azerbaijan in this direction were considered.
Green energy and wind energy projects implemented in Azerbaijan were discussed. It was noted that the local production of renewable energy equipment and the green energy export are among the issues on the agenda of Azerbaijan for the near future.
In order to determine the cooperation opportunities in the areas highlighted during the conversation, an agreement was reached on the continuation of discussions and the establishment of cooperation relations between the company and AREA.