https://www.innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_ec9d03a9c5e47e2d9147b99a8_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Hüquq fakültəsinin tələbələri Elm və Təhsil Nazirliyinin “Danışır təcrübə” layihəsi çərçivəsində Ali Məhkəməsinin sədr müavini Çingiz Əsgərovla görüşüblər.
“Konstitusiya və hüququn aliliyi” mövzusundda çıxış edən Çingiz Əsgərov bildirib ki, hüququn aliliyi yalnız məhkəmə sisteminin deyil, həm də bütün dövlət qurumlarının fəaliyyətinin əsas prinsipi olmalıdır. Çingiz Əsgərov əlavə edib ki, Konstitusiyada əksini tapan hüquq normalarının real həyata tətbiqi hüququn aliliyinin ən mühüm göstəricisidir. Hər bir dövlət orqanı qəbul etdiyi qərarlarda vətəndaş maraqlarını və Konstitusiya normalarını əsas götürməlidir. Bu, həm idarəetmənin keyfiyyətinə, həm də cəmiyyətin dövlətə olan inamına birbaşa təsir göstərir.
“Konstitusiya və Suverenlik İli” çərçivəsində keçirilən görüşdə hüququn insan həyatındakı həlledici rolu, Konstitusiya dəyərlərinin gündəlik qərarlara, vətəndaş münasibətlərinə və idarəetmə proseslərinə təsiri barədə geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Daha sonra tələbələrin mövzu ilə bağlı sualları cavablandırılıb. Görüş müzakirələrlə davam edib.
Qeyd edək ki, layihənin məqsədi müxtəlif sahələrdə təcrübə və bilik mübadiləsini təşviq etməklə tələbələrin şəxsi və peşəkar inkişafına dəstək göstərməkdir.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_ec9d03a9c5e47e2d9147b99a8_o.jpg
Студенты юридического факультета Бакинского государственного университета (БГУ) в рамках проекта Министерства науки и образования «Говорит опыт» встретились с заместителем председателя Верховного суда Чингизом Аскеровым.
Выступая на тему «Конституция и верховенство права», Чингиз Аскеров отметил, что верховенство права должно быть главным принципом деятельности не только судебной системы, но и всех государственных институтов. Чингиз Аскеров добавил, что применение правовых норм, отраженных в Конституции, в реальной жизни является важнейшим показателем верховенства права. Каждый государственный орган должен основывать свои решения на интересах граждан и нормах Конституции. Это напрямую влияет как на качество государственного управления, так и на доверие общества к государству.
На встрече, проведённой в рамках «Года Конституции и суверенитета», состоялся широкий обмен мнениями о решающей роли права в жизни человека, влиянии конституционных ценностей на повседневные решения, гражданские отношения и процессы управления.
Затем были даны ответы на вопросы студентов по теме. Встреча продолжилась дискуссией.
Отметим, что цель проекта — содействовать личностному и профессиональному развитию студентов путём обмена опытом и знаниями в различных областях.