Energetika nazirinin müavini ADIPEC 2025 tədbirində iştirak edib Energetika nazirinin müavini ADIPEC 2025 tədbirində iştirak edib
Energetika nazirinin müavini Orxan Zeynalov Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Əbu-Dabi şəhərində keçirilən Əbu-Dabi Beynəlxalq Neft Sərgisi və Konfransında (ADIPEC) iştirak edib.
Nazir müavini “Enerjinin gələcəyi: pozitivlik, praqmatizm və siyasətlər” adlı nazirlər panelində və “Şaxələndirmə yolu ilə enerji təhlükəsizliyinin və dayanıqlılığının gücləndirilməsi” adlı nazirlərin dəyirmi masasında çıxış edib. Nazir müavini ədalətli enerji keçidi prosesində ənənəvi enerji mənbələrinin balanslaşdırıcı rolu və Azərbaycanın “yaşıl enerji keçidi” istiqamətində həyata keçirdiyi layihələr barədə məlumat verib. O, enerji saxlama texnologiyalarının geniş tətbiqinin və elektrik şəbəkəsinin modernləşdirilməsinin bərpa olunan enerjinin sürətli inkişafı baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb. Qeyd olunub ki, enerji keçidinin uğurlu həyata keçirilməsi regional enerji inteqrasiyasından da asılıdır. Bu məqsədlə ölkəmiz Cənubi Qafqaz, Mərkəzi Asiya, Türkiyə və Avropanı birləşdirən “yaşıl enerji dəhlizi” və interkonnektor layihələrini reallaşdırır. Sözügedən layihələr təkcə bərpa olunan enerji mənbələrindən istehsal olunan elektrik enerjisinin ixracına deyil, həm də şəbəkələrin sinxronizasiyasına və regionda enerji dayanıqlığının möhkəmlənməsinə xidmət edəcək.
Qeyd edək ki, Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Prezidenti Şeyx Məhəmməd bin Zayed Al Nəhyanın himayəsi ilə təşkil olunan ADIPEC 2025 tədbiri 10 konfrans və 380 sessiyadan ibarət olmaqla enerji sisteminin formalaşdırılması, yeni texnologiyaların tətbiqi, təmiz enerji sahəsinə sərmayələrin qoyulması, təmiz və təhlükəsiz enerji gələcəyinə keçidin sürətləndirilməsi kimi mövzulara dair müzakirələrə həsr olunub.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_ead5d2652b8b7565c7296885a_o.jpg
Deputy Energy Minister Orkhan Zeynalov attended the Abu Dhabi International Petroleum Exhibition and Conference (ADIPEC) in Abu Dhabi, the United Arab Emirates.
The Deputy Minister spoke at the Ministerial Panel on the Future of Energy: Positivity, Pragmatism and Policies and at the Ministerial Roundtable on Enhancing Energy Security and Resilience through Diversification. The Deputy Minister informed about the balancing role of traditional energy sources in the process of fair energy transition and the projects implemented by Azerbaijan in the direction of green energy transition. He stressed that the widespread use of energy storage technologies and the modernization of the power grid are of particular importance in terms of the rapid development of renewable energy. It was noted that the successful implementation of the energy transition also depends on regional energy integration. To this end, our country is implementing the green energy corridor and interconnector projects connecting the South Caucasus, Central Asia, Türkiyə and Europe. These projects will serve not only the export of electricity generated from renewable energy sources, but also the synchronization of networks and the strengthening of energy stability in the region.
It should be noted that the ADIPEC 2025, organized under the auspices of President of the United Arab Emirates Sheikh Mohamed bin Zayed Al Nahyan will comprise 10 conferences and 380 sessions. The discussions will focus on shaping the energy system, the application of new technologies, investment in clean energy, and accelerating the transition toward a clean and secure energy future.