https://www.innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_f3fcb21eed4d880eb577e8e64_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) İnformasiya və sənəd menecmenti fakültəsində Tələbə Elmi Cəmiyyətinin (TEC) təşkilatçılığı ilə “Tədqiqat və akademik məzmunun idarə olunmasında DSpace platformasının tətbiq imkanları: ADA Universiteti Kitabxanasının təcrübəsi əsasında” mövzusunda elmi seminar keçirilib.
Tədbirdə BDU-nun Sənəd menecmenti kafedrasının magistrantı Əzizə Cəbiyeva məruzə ilə çıxış edib. Məruzə zamanı DSpace akademik platformasının əsas funksiyaları və üstünlükləri, akademik məzmunun açıq elmi mühitdə paylaşılması və müəllif hüquqlarının qorunması məsələləri diqqətə çatdırılıb.
Əzizə Cəbiyeva ADA Universiteti Kitabxanasının təcrübəsinə əsaslanaraq DSpace platformasının tətbiqi ilə bağlı layihələrdən və rəqəmsal elmi resursların qorunması mexanizmlərindən bəhs edib. O bildirib ki, platforma vasitəsilə müəllim və tələbələrin elmi işləri elektron mühitdə saxlanılır və açıq elmi mübadiləyə təqdim olunur. Məruzədə həmçinin DSpace-in texniki imkanları, informasiya təhlükəsizliyi və ali təhsil müəssisələrində tətbiq perspektivləri barədə məlumat verilib.
Seminarda, həmçinin, DSpace platformasının ali təhsil müəssisələrində tətbiqi perspektivləri, informasiya təhlükəsizliyi, intellektual mülkiyyət hüquqlarının qorunması və beynəlxalq əməkdaşlıq imkanları kimi məsələlər də müzakirə olunub.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_f3fcb21eed4d880eb577e8e64_o.jpg
На факультете информации и менеджмента документов Бакинского государственного университета (БГУ) прошёл научный семинар на тему «Возможности применения платформы DSpace в управлении исследованиями и академическим контентом: на примере библиотеки Университета АДА».
На мероприятии с докладом выступила магистрант кафедры менеджмента документов БГУ Азиза Джабиева. В ходе доклада были освещены основные функции и преимущества академической платформы DSpace, вопросы обмена академическим контентом в открытой научной среде и защиты авторских прав.
Азиза Джабиева, опираясь на опыт библиотеки Университета АДА, рассказала о проектах, связанных с применением платформы DSpace, и механизмах защиты цифровых научных ресурсов. Она отметила, что благодаря платформе научные работы преподавателей и студентов хранятся в электронной среде и представляются для открытого научного обмена. В докладе также была представлена информация о технических возможностях DSpace, информационной безопасности и перспективах её применения в высших учебных заведениях.
На семинаре также обсуждались такие вопросы, как перспективы внедрения платформы DSpace в высших учебных заведениях, информационная безопасность, защита прав интеллектуальной собственности и возможности международного сотрудничества.