https://www.innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_c05cf2d2a5b93c84de0d241a2_o.jpg
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun İcraçı direktorunun müavini Rövşən Cavadov və müvafiq struktur bölmələrin əməkdaşları “China Energy International Group Co., Ltd.” (“CEEC International”) şirkətinin sədri Syaodan Linin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Tərəflər 2025-ci il 8 sentyabr tarixində ARDNF ilə “CEEC International” arasında imzalanmış Anlaşma Memorandumu çərçivəsində mövcud əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi, qarşılıqlı maraq doğuran yeni birgə investisiya imkanlarının müəyyənləşdirilməsi və əməkdaşlıq mexanizmləri barədə fikir mübadiləsi aparıblar.
Görüşün yekununda Körfəz ölkələri, Çin və Cənub-Şərqi Asiya regionlarında bərpa olunan enerji, enerji saxlama və tullantıların idarəedilməsi sahələrində həyata keçirilə biləcək layihələrin və digər investisiya imkanlarının mütəmadi şəkildə nəzərdən keçirilməsi və müzakirə olunan təşəbbüslərə dair məlumat mübadiləsinin aparılması barədə razılığa gəlinib.
“CEEC International” haqqında
“CEEC International” energetika, su təsərrüfatı, sement sənayesi və digər irihəcmli infrastruktur sahələri üzrə Çində və beynəlxalq miqyasda investisiya və xidmətlər təqdim edən, layihələrin bütün mərhələlərini əhatə edən sistemli və açar həllər təklif edən iri sənaye konqlomeratıdır. “CEEC International” adıçəkilən qrupun struktur vahidi olaraq, Çindən kənar beynəlxalq biznes fəaliyyətinin idarəedilməsi və beynəlxalq layihələrin icrasına və əməkdaşlığa rəhbərlik funksiyasını yerinə yetirir.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_c05cf2d2a5b93c84de0d241a2_o.jpg
Deputy CEO of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ) Rovshan Javadov, together with representatives of the Fund’s relevant departments, held a meeting with the delegation led by Xiaodan Lin, Chairman of China Energy International Group Co., Ltd. (CEEC International).
During the meeting, the parties discussed ways to further deepen the existing cooperation established under the Memorandum of Understanding signed between SOFAZ and CEEC International on September 8, 2025. The discussions focused on identifying new joint investment opportunities of mutual interest, evaluating the profitability of potential projects, and exploring mechanisms for collaboration.
At the conclusion of the meeting, both sides agreed to continue reviewing potential renewable energy, energy storage, and waste management projects in the Gulf countries, China, and Southeast Asia, as well as to maintain regular information exchange on the discussed initiatives and investment opportunities.
About CEEC International
China Energy Engineering Group Co., Ltd. is a major industrial conglomerate that provides investment and services across energy, water management, cement, and other large-scale infrastructure sectors in China and worldwide. The company delivers comprehensive, turnkey solutions covering all stages of project implementation.
China Energy International Group Co., Ltd. (CEEC International) is the international arm of the Group, responsible for managing overseas business operations, project execution, and fostering global partnerships.