https://www.innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_55ff225db130f6250a6197050_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Tətbiqi riyaziyyat və kibernetika fakültəsinin məzunu, Yaponiyanın Okinava Elm və Texnologiya Universitetinin Analiz və xüsusi törəməli diferensial tənliklər bölümünün professoru Uğur Abdulla ilə görüş keçirilib.
Görüşdə Tətbiqi riyaziyyat və kibernetika, Mexanika riyaziyyat, Biologiya, Fizika, Kimya, Geologiya, Coğrafiya və Ekologiya fakültələrinin professor-müəllim heyəti, tələbə və doktorantları iştirak ediblər.
Tətbiqi riyaziyyat və kibernetika fakültəsinin dekanı Ələkbər Əliyev qeyd edib ki, fakültədə “Kompüter elmləri”, “İnformatika müəllimliyi” və “İnformasiya təhlükəsizliyi” ixtisasları üzrə yüksək ixtisaslı kadrlar hazırlanır. Tətbiqi riyaziyyat və kibernetika fakültəsinin məzunları dünyanın müxtəlif ölkələrində, o cümlədən Azərbaycanda uğurla fəaliyyət göstərir, yüksək vəzifələrdə çalışırlar. Belə məzunlardan biri hesablama riyaziyyatı və optimal idarəetmə sahələrində tanınmış riyaziyyatçı, Yaponiyanın Okinava Elm və Texnologiya Universitetinin Analiz və xüsusi törəməli diferensial tənliklər bölümünün professoru Uğur Abdulladır. Uğur Abdulla Bakıda yazıçı Gülhüseyn Hüseynoğlunun ailəsində doğulub boya-başa çatıb. Gənc yaşlarından riyaziyyat, fizika olimpiadalarında və idmanda qazandığı nailiyyətləri ilə seçilib. Sərbəst güləş üzrə Azərbaycan çempionu və milli komandanın üzvü olub. 21 yaşında namizədlik, 27 yaşında doktorluq elmi dərəcələrini alan Uğur Abdulla 28 yaşında BDU-nun professoru olub. O, Kolmoqorov tərəfindən 1928-ci ildə qoyulmuş məşhur açıq məsələni həll edib. Uzun illər ərzində İngiltərənin, Almaniyanın və ABŞ-nin nüfuzlu universitetlərində professor vəzifəsində çalışıb.
Daha sonra söz professor Uğur Abdullaya verilib. O, “Kolmoqorov problemi və elliptik və parabolik tip tənliklər üçün sonsuzluqda Viner meyarı” mövzusunda məruzə edib. Qeyd edilib ki, riyaziyyatın üsulları biologiya, kimya, fizika və s. kimi sahələrdə bir çox məsələlərin həllinə tətbiq olunur.

https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_55ff225db130f6250a6197050_o.jpg
Состоялась встреча с выпускником факультета прикладной математики и кибернетики Бакинского государственного университета (БГУ), профессором Окинавского университета науки и технологий Японии Угуром Абдуллахом.
Декан факультета прикладной математики и кибернетики Алекпер Алиев отметил, что выпускники факультета успешно работают в различных странах мира, в том числе в Азербайджане, и занимают высокие должности. Одним из таких выпускников является известный математик в области вычислительной математики и оптимального управления, профессор Окинавского университета науки и технологий Японии Угур Абдуллах. Угур Абдулла родился и вырос в Баку в семье писателя Гюльгусейна Гусейноглу. С юных лет он отличался успехами в олимпиадах по математике, физике и спорте. Он был чемпионом Азербайджана по вольной борьбе и членом национальной сборной. Угур Абдуллах, получивший степень кандидата наук в 21 год, а докторскую – в 27 лет, стал профессором БГУ в 28 лет. Он решил знаменитую открытую задачу, поставленную Колмогоровым в 1928 году. Многие годы он преподавал в престижных университетах Англии, Германии и США.
Затем слово было предоставлено профессору Угуру Абдуллаху. Он выступил с докладом на тему «Проблема Колмогорова и критерий Винера в бесконечности для уравнений эллиптического и параболического типов». Было отмечено, что математические методы применяются для решения многих задач в таких областях, как биология, химия, физика и др.