https://www.innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_8567ca0ce848d89db77c31f4a_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) komandası 50-ci Universitetlərarası Beynəlxalq Proqramlaşdırma Müsabiqəsinin (ICPC) Azərbaycan üzrə final mərhələsinə vəsiqə qazanıb.
ICPC Azərbaycan İcmasının, Azərbaycan Texniki Universiteti və ADA Universitetinin təşkilatçılığı, İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin tərəfdaşlığı keçirilən və 22 ali təhsil müəssisəsindən 157 komandanın yarışdığı müsabiqənin təsnifat mərhələsində BDU komandası ən yüksək – II dərəcə ilə qiymətləndirilib.
Belə ki, komandalara 5 saat ərzində 14 alqoritmik məsələni C++, Java və ya Python proqramlaşdırma dillərində həll etmək və bu həlləri avtomatik qiymətləndirmə sistemində sınaqdan keçirmək tapşırığı verilib. Müsabiqənin nəticələrinə əsasən, 63 komanda ICPC-nin Azərbaycan üzrə final mərhələsinə çıxıb.
Qeyd edək ki, regional mərhələni müvəffəqiyyətlə başa vuracaq komandalar 15–17 dekabr 2025-ci il tarixlərində Gürcüstanın Tbilisi şəhərində keçiriləcək 50-ci ICPC-nin yarımfinal mərhələsində və Cənubi Qafqaz Açıq Çempionatında (komanda və fərdi nominasiyalar üzrə) iştirak etmək hüququ əldə edəcəklər.

Команда БГУ вышла в финальный этап ICPC по Азербайджану
Команда БГУ вышла в финальный этап ICPC по Азербайджану Команда БГУ вышла в финальный этап ICPC по Азербайджану
Команда Бакинского государственного университета (БГУ) вышла в финальный этап 50-й Межуниверситетской международной олимпиады по программированию (ICPC) по Азербайджану.
В отборочном этапе соревнований, в котором приняли участие 157 команд, команда БГУ получила высшую оценку – II степень.
Командам было предложено за 5 часов решить 14 алгоритмических задач на языках программирования C++, Java или Python и протестировать полученные решения в автоматизированной системе оценки. По результатам конкурса 63 команды вышли в финальный этап ICPC по Азербайджану.
Следует отметить, что команды, успешно завершившие региональный этап, получат право участвовать в полуфинале ICPC, которая пройдет в Тбилиси (Грузия) с 15 по 17 декабря, а также в Открытом чемпионате Южного Кавказа.