https://www.innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_5b2b8097b65d7e837d6007321_o.jpg
Oktyabrın 30-da Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində “Azərbaycan silahşünaslığının aktual problemləri” mövzusunda birinci elmi-praktik konfrans keçirilib. Vətən müharibəsində Qələbənin 5-ci ildönümünə həsr olunan tədbir Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi və Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Konfrans Azərbaycanın qədim dövrlərdən bugünədək formalaşmış silahşünaslıq tarixinin elmi əsaslarla öyrənilməsini genişləndirmək, yerli və xarici muzeylərdə, eləcə də şəxsi kolleksiyalarda qorunan Azərbaycana aid silah nümunələri haqqında məlumat mübadiləsini təmin etmək, bu sahədə yeni tədqiqat istiqamətlərini müəyyənləşdirmək məqsədilə keçirilib.
Tədbiri muzeyin direktoru Əminə Məlikova açaraq konfransın Azərbaycan elmi üçün əlamətdar hadisə olduğunu, ölkəmizdə Azərbaycan silahlarına həsr edilmiş elmi-praktik konfransın ilk dəfə keçirildiyini bildirib. Muzey direktorunun sözlərinə görə, xalqımızın zəngin silahqayırma ənənələri minilliklər boyu formalaşsa da, bu sahə müxtəlif səbəblərdən tədqiqatçıların diqqətindən kənarda qalıb: “Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi bu sahəyə kompleks yanaşaraq, bugünkü konfransın keçirilməsi ilə yanaşı, muzeyin silah kolleksiyasına həsr olunmuş “Polad naxışlar. Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin silah kolleksiyası” adlı kataloqu hazırlayıb. Tarix üzrə fəlsəfə doktoru Səbuhi Əhmədovun müəllifi olduğu kataloqda muzeyin silah kolleksiyasının tarixi, hər bir eksponatın izahı və yüksək keyfiyyətli fotoları yer alır”. Sonda Əminə xanım konfransın işinə uğurlar arzulayıb.
Konfrans çərçivəsində “Azərbaycanın silahşünaslığına dair yeni tədqiqatlar”, “Tarixi silahların mühafizəsi, bərpası və nümayişi problemləri”, “Tarixi silahların incəsənətdə yeri və rolu”, “Tarixi silahlar Azərbaycan bədii sənətkarlığının tərkib hissəsi kimi: ənənənin bərpası” mövzularında akademik sessiyalar təşkil olunub.
Tədbirdə ölkənin müxtəlif elmi-tədqiqat institutlarının, muzeylərin və ali təhsil müəssisələrinin nümayəndələri, həmçinin müstəqil tədqiqatçılar iştirak ediblər. Mütəxəssislər arasında aparılan fikir və təcrübə mübadiləsi nəticəsində gələcəkdə ortaq elmi layihələrin reallaşdırılması və Azərbaycanın silahşünaslıq irsinin beynəlxalq miqyasda tanıdılması istiqamətində əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub.
Konfrans iştirakçıları bu tədbirin milli-mədəni irsimizin mühüm tərkib hissəsi olan silahşünaslıq sahəsində aparılan tədqiqatların daha sistemli və davamlı şəkildə inkişafına töhfə verəcəyinə əminlik ifadə ediblər.

https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_5b2b8097b65d7e837d6007321_o.jpg
On October 30, the Azerbaijan National Carpet Museum held the First Scientific and Practical Conference Actual Issues of Azerbaijani Weaponology. Organized by the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and the Azerbaijan National Carpet Museum, the event is dedicated to the 5th anniversary of the victory in the Patriotic War and is.
The main objectives of the conference were as follows: to expand the scientific study of the history of Azerbaijani weaponology, which has developed from ancient times to the present day; to organize the exchange of information about Azerbaijani weapons preserved at the local and foreign museums, as well as private collections; to deepen existing knowledge in this field and identify new directions for research.
The event was opened by the museum’s director, Amina Melikova, who welcomed the participants. She emphasized that the conference is a remarkable event for Azerbaijani science, noting that this is the first scientific-practical conference in the country dedicated to Azerbaijani weapons. According to the museum director, although the rich weapon-making traditions of the Azerbaijani people have been shaped over millennia, this field has remained largely overlooked by researchers for various reasons. She added: “The Azerbaijan National Carpet Museum has taken a comprehensive approach to this field. In addition to holding today’s conference, the museum has prepared a catalog dedicated to its weapon collection titled Steel Patterns. Weapons Collection of the Azerbaijan National Carpet Museum. Authored by Doctor of Philosophy in History Sabuhi Ahmadov, the catalog presents the history of the museum’s weapon collection, descriptions of each exhibit, and high-quality photographs”. At the end of her speech, Amina Malikova wished the conference success.
The conference included following academic sessions: New Research on Azerbaijani Weaponology; Protection, Display and Restoration Issues of Historical Weapons; Place and Role of Historical Weapons in Art; Historical Weapons as an integral part of the Azerbaijani Artistic Craftsmanship: Restoration of Tradition.
At the event, presentations dedicated to current issues in the science of weaponology were delivered by specialists working in various scientific and educational institutions and museums of Azerbaijan, as well as by independent researchers. The participants exchanged ideas and experiences. In addition, prospects for cooperation aimed at strengthening scientific ties, implementing joint research projects in the future, and promoting Azerbaijan’s weaponological heritage on an international scale were discussed.
Conference participants expressed confidence that this event would contribute to the more systematic and continuous development of research in the field of weapon studies, which is an important component of the nation’s cultural heritage.