https://www.innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_f09b06c48ee4025453ff79379_o.jpg
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev “Huawei Enterprise Business Group”un Yaxın Şərq və Mərkəzi Asiya ölkələri üzrə prezidenti Hao Zhichen ilə görüş keçirib.
Görüşdə Azərbaycanın süni intellekt strategiyası, süni intellekt həllərinin tətbiqi istiqamətində müvafiq infrastrukturun formalaşdırılması və bu sahədə “Huawei” şirkətinin beynəlxalq təcrübəyə əsaslanan həllərinin təqdim edilməsi məsələləri müzakirə olunub.
Eyni zamanda elektron hökumət platformalarında süni intellekt texnologiyalarının tətbiqi imkanları, “Huawei”in təcrübəsindən irəli gələrək “Ağıllı şəhər” konsepsiyasının reallaşdırılması, insan kapitalının inkişafı məqsədilə birgə təşəbbüslərin həyata keçirilməsi barəsində fikir mübadiləsi aparılıb.

https://innews.az/uploads/news/2025-11/_innews_f09b06c48ee4025453ff79379_o.jpg
Министр цифрового развития и транспорта Рашад Набиев провел встречу с президентом Huawei Enterprise Business Group по Ближнему Востоку и Центральной Азии Хао Чжичэнем.
На встрече обсуждались стратегия Азербайджана в области искусственного интеллекта, формирование соответствующей инфраструктуры для применения решений в сфере искусственного интеллекта и презентация решений компании Huawei на основе международного опыта в этой области.
В то же время состоялся обмен мнениями о возможностях применения технологий искусственного интеллекта на платформах электронного правительства, реализации концепции «Умный город» на основе опыта Huawei и совместных инициатив по развитию человеческого капитала.