https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_f1b85e8a13636cb6cf510da8e_o.jpg
“Azərbaycan Respublikasının 2027-2030-cu illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası” layihəsinin hazırlanması məqsədilə yaradılmış “Yaşıl enerji məkanı” üzrə Alt İşçi qrupun 4-cü iclası keçirilib.
İclasa sədrlik edən energetika nazirinin müavini Samir Vəliyev Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2025-ci il 18 iyun tarixli Sərəncamı ilə yaradılmış “Yaşıl enerji məkanı” Alt İşçi qrupunun ötən dövr ərzində fəaliyyətindən bəhs edib. Bildirilib ki, bu müddətdə Alt İşçi qrupun 3 iclası, mütəxəssislərindən ibarət Ekspertlər qrupunun isə 5 iclası keçirilib. İntensiv görüşlər nəticəsində Strategiyanın Tədbirlər Planı layihəsinin hazırlanması, hədəf indikatorları, fəaliyyət istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsi və maliyyələşmə məsələləri müzakirə edilib. Bu müzakirələr Tədbirlər Planı layihəsinin yekunlaşdırılmasına öz töhfəsini verib.
İclasda “Azərbaycan Respublikasının 2027-2030-cu illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın Tədbirlər Planı layihəsinin yekun variantı təqdim edilib. Qeyd olunub ki, "Yaşıl eneri" məkanı məqsədi üzrə 5 əsas hədəf indikatoru, 7 fəaliyyət istiqaməti, 45 tədbir və 17 icraçı qurum müəyyən olunub. Hər bir fəaliyyət istiqaməti üzrə nəzərdə tutulan tədbirlər, icraçı qurumlar və icra müddəti barədə məlumat verilib, tədbirlərin icrası üzrə maliyyələşmə mənbələri ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb. Rəylər nəzərə alınmaqla Tədbirlər Planı layihəsi məqbul hesab edilib və yekun layihənin tezliklə aidiyyəti üzrə təqdim edilməsi qərara alınıb.

https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_f1b85e8a13636cb6cf510da8e_o.jpg
The fourth meeting of the sub-Working group on the green energy space, which was established to draft Socio-Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2027–2030, was held.
The meeting was chaired by Deputy Minister of Energy Samir Valiyev, who spoke about the activities carried out by the Sub-Working Group on the Green Energy Space, established by the Order of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated 18 June 2025. It was noted that, during this period, the Sub-Working Group held three meetings, while the Expert Group composed of specialists held five meetings. As a result of intensive meetings, discussions were held on the preparation of the draft Action Plan of the Strategy, identification of target indicators, determination of areas of activity, and issues related to financing. These discussions contributed to the finalization of the draft Action Plan.
At the meeting, the final version of the draft Action Plan for the Socio-Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2027–2030 was presented. It was noted that, under the Green Energy Space goal, 5 key target indicators, 7 areas of activity, 45 actions, and 17 implementing institutions have been identified. Information was provided regarding the measures envisaged under each area of activity, the responsible institutions, and the deadlines, followed by an exchange of views on the sources of financing for the implementation of these measures. Taking into account the received comments, the draft Action Plan was considered appropriate, and it was decided to submit the final version to the relevant authorities in the near future.