https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_1417b0b10c57bc9da34b183aa_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Şərqşünaslıq fakultəsində akademik Rafael Hüseynovun “Azərbaycanda şərqşünaslıq elmi, şərqşünaslıq təhsilinin inkişaf mərhələləri və perspektivləri” mövzusunda ustad dərsi keçirilib.
Rafael Hüseynov BDU-nun Şərqşünaslıq fakültəsinin tarixi, 1923-cü ildə yaradılan Azərbaycanı Tədqiq və Təttəbbö Cəmiyyətinin şərqşünaslıq elminin və təhsilinin inkişafında rolu barədə məlumat verib. Şərqşünaslıq fakultəsinin ilk məzunlarının 1930-1940-cı illərdə Azərbaycan elmi və mədəniyyətinə verdiyi töhfələrdən danışıb.
O qeyd edib ki, 1940-cı illərin ikinci yarısından etibarən Şərqşünaslıq fakultəsinin inkişafında yeni mərhələ başlayıb. O, fakültənin tarixində silinməz izlər qoymuş görkəmli pedaqoq və alimlər - Rəhim Sultanov, Ələsgər Məmmədov, Mübariz Əlizadə, Aida İmanquliyeva, Əhməd Şəfai və digərlərinin elm və təhsil həyatımızdakı xidmətlərindən danışıb. Şərəfli ənənələri olan Azərbaycan şərqşünaslıq elmi və təhsilini günün tələblərinə uyğun olaraq yeni səviyyəyə yüksəltmək barədə fikirlərini bildirib.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_1417b0b10c57bc9da34b183aa_o.jpg
На факультете востоковедения Бакинского государственного университета (БГУ) прошёл мастер-класс академика Рафаэля Гусейнова на тему «Этапы и перспективы развития востоковедной науки, востоковедного образования в Азербайджане».
Рафаэль Гусейнов рассказал об истории факультета востоковедения БГУ, роли Общества исследований и разработок Азербайджана, созданного в 1923 году, в развитии востоковедной науки и образования. Он рассказал о вкладе в азербайджанскую науку и культуру в 1930–1940-х годах первых выпускников факультета востоковедения.
Оратор отметил, что новый этап в развитии факультета востоковедения начался во второй половине 1940-х годов. Он рассказал о вкладе выдающихся педагогов и учёных, оставивших неизгладимый след в истории факультета, – Рагима Султанова, Алескера Мамедова, Мубариза Ализаде, Аиды Имангулиевой, Ахмеда Шафаи и других в нашу научно-образовательную жизнь. Он высказал своё мнение о поднятии на новый уровень науку и образование в области востоковедения Азербайджана, имеющего славные традиции, в соответствии с требованиями дня.