https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_487e1ff4947c91cf759c4a898_o.jpg
Am Jazzman müsabiqəsi gənc musiqiçiləri dəstəkləmək və gənclər arasında caz musiqisini təbliğ etmək məqsədi daşıyan Baku Jazz Festival layihələrindən biridir. Müsabiqə ilk dəfə 2006-cı ildə keçirilib və gənc caz ifaçıları üçün nüfuzlu beynəlxalq müsabiqəyə çevrilib.
I Am Jazzman müsabiqəsinin final konsertində aşağıdakı musiqiçilər iştirak ediblər: Ziya Əlişov (bas gitara), Məhəmməd Allahverdiyev (piano), Nicat Quliyev (piano), Orxan Quluzadə (piano), Lalə İsgəndərli (vokal), Əli Nəsib (zərb alətləri), Savara Nəsib (vokal), Mədinə Paşayeva (piano), Elton Saliyev (vokal) və başqaları.
Festival axşam konsertləri və Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrında sərgi ilə davam etdi. Konsertlərdən əvvəl teatrın foyesində meksikalı rəssam Jazzamoart-ın The Bop of Painting adlı canlı sərgisi açılıb. Rəssam öz əsərlərində pop-art, sürrealizm və klassik rəsm elementlərini qarşısıalınmaz canlı kompozisiyalar yaradır. Axşam musiqiçilər Andreas W. Andersson Viaticum (İsveç) və David Linx Band (Belçika) qruplarının çıxışları ilə davam etdi. Yumşaq improvizasiyalar, sakit, rahat tembr və ruhlu atmosfer tamaşaçıları valeh etdi və onlar hər bir kompozisiyanı gurultulu alqışlarla qarşıladılar.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_487e1ff4947c91cf759c4a898_o.jpg
Конкурс молодых исполнителей I Am Jazzman является одним из проектов Baku Jazz Festival, целью которого поддержка молодых музыкантов и популяризация джазовой музыки среди молодежи. Впервые конкурс прошел в 2006 году и вырос до престижного международного конкурса молодых джазовых исполнителей.
В итоговом концерте конкурса I Am Jazzman приняли участие музыканты: Зия Алишов (басс), Мухаммед Аллахвердиев (фортепиано), Ниджат Гулиев (фортепиано), Орхан Гулузаде (фортепиано), Лала Искендерли (вокал), Али Насиб (ударные), Савара Насиб (вокал), Мадина Пашаева (фортепиано), Эльтон Салиев (вокал) и другие.
Фестиваль продолжился вечерними концертами и выставкой в Азербайджанском государственном академическом музыкальном театре. В фойе театра перед концертами открылась колоритная выставка The Bop of Painting мексиканского художника Jazzamoart. В своих работах художник соединяет элементы поп-арта, сюрреализма и классической живописи в красочные композиции, мимо которых невозможно пройти. Вечер продолжился выступлениями музыкантов Andreas W. Andersson Viaticum (Швеция) и David Linx Band (Бельгия). Мягкие импровизации, спокойный расслабленный тембр, душевная атмосфера не оставили равнодушной зрителей, которые каждую композицию провожали бурными аплодисментами.