https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_63a1a5b62204b57a9e97b189e_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev oktyabrın 28-də Zəngilan rayonunun Ağalı kəndinin 2-ci mərhələsinin və Məmmədbəyli kəndinin açılışlarında iştirak edib.
"innews media" xəbər verir ki, Ağalı kəndinin ikinci mərhələsində istifadəyə veriləcək evlərin sayı 103 ədəddir. Bunlar 55-i ikiotaqlı fərdi evlərdən, 3-ü isə üçmərtəbəli 2 bloklu “Townhouse” tipli binalardakı mənzillərdən ibarətdir. 36 ədəd birotaqlı, 12 ədəd isə ikiotaqlı mənzil inşa edilib. Kənddə bütün evlərə kommunikasiya xətləri çəkilib, yaşayış və qeyri-yaşayış binalarının hamısı qazla təmin edilib, evlərdə kombilər quraşdırılıb. Burada ümumi sahəsi 2 hektardan çox olan park salınıb. Park Ağalı və Məmmədbəyli kənd sakinləri, eləcə də qonaqlar üçün açıq istirahət və əyləncə zonası kimi fəaliyyət göstərəcək. Parkın ərazisi 5 funksional zonaya bölünüb. Bu zonalarda uşaqların istirahəti, idman fəaliyyəti və əyləncəsi üçün bütün şərait yaradılıb. Ərazidə müxtəlif ağac və kol bitkiləri əkilib.
Sonra Prezident İlham Əliyev Məmmədbəyli kəndinin açılışında iştirak edib.
Dövlətimizin başçısına kənddə yaradılan şərait barədə məlumat verildi.
Bildirildi ki, kəndin ümumi sahəsi 51,6 hektardır. Kənddə 188 fərdi ev inşa edilib ki, onlardan 39-u iki, 55-i üç, 55-i dörd və 39-u beşotaqlıdır. Hər bir ev üçün həyətyanı ərazi nəzərə alınaraq hasarlanıb. Evlərdə Günəş panelləri quraşdırılıb, onlar su, işıq, qaz, yüksəksürətli internet şəbəkəsi ilə təmin olunub. Kənddaxili yollar asfaltlanıb. Kənddə çoxfunksiyalı 2 qeyri-yaşayış binası da inşa olunub. İnzibati binalarda, eləcə də keçid və istinad divarlarında zövqlə işlənmiş rəsmlər çəkilib. Bu isə kəndin ümumi görünüşünə əlavə çalarlar qatır. Məmmədbəyli kəndi Ağalı kəndinə çox yaxın məsafədə yerləşdiyindən iqtisadi səmərəliliyin təmin olunması məqsədilə bu kəndləri birləşdirən keçid inşa edilib ki, bu da 360 şagird yerlik Ağalı kənd tam orta məktəbindən, 60 yerlik uşaq bağçasından, Ailə sağlamlıq mərkəzindən, məişət xidməti obyektindən, xidmətlər mərkəzindən, aptekdən, bazar kompleksindən və digər qeyri-yaşayış təyinatlı obyektlərdən istifadənin rahatlığını təmin edəcək.
Kənddə yaradılmış şəraitlə tanış olandan sonra dövlətimizin başçısı Məmmədbəyli və Ağalı kəndlərinə köçən sakinlərlə görüşüb, onlara mənzillərin açarlarını təqdim edib.

https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_63a1a5b62204b57a9e97b189e_o.jpg
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev inspected the progress of the second phase of Aghali village and attended the opening of Mammadbayli village in Zangilan district on October 28.
The second phase includes the construction of 103 houses, of which 55 are two-room individual houses, and three are three-story, two-block “Townhouse”-type buildings containing 36 one-room and 12 two-room apartments.
Communication lines have been laid to all houses in the village. All residential and non-residential buildings have been supplied with gas, and combi boilers have been installed in the houses.
A park covering more than 2 hectares has also been established in the area. It will serve as an open recreation and entertainment zone for residents of Agali and Mammadbeyli villages, as well as guests. The park area is divided into five functional zones, with all necessary conditions created for children’s recreation, sports, and entertainment. Various trees and ornamental plants have been planted across the territory.
Then, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev attended the opening of Mammadbayli village in Zangilan district.
The head of state was briefed on the facilities created in the village.
The village covers 51.6 hectares and includes 188 individual houses: 39 two-room, 55 three-room, 55 four-room, and 39 five-room units. Each home has a fenced yard, solar panels, and connections to water, electricity, gas, and high-speed internet. Internal roads are fully asphalted.
Two multifunctional non-residential buildings have been constructed, and administrative facilities, along with retaining and passage walls, are adorned with artistic designs that enhance the village’s visual appeal.
Situated near Aghali village, Mammadbayli is connected to it via a dedicated passage, ensuring economic efficiency and easy access to Agali’s infrastructure — including a 360-student secondary school, a 60-place kindergarten, a Family Health Center, household services, a service center, pharmacy, market complex, and other facilities.
After touring the village facilities, President Ilham Aliyev met with residents relocating to Mammadbayli and Aghali, personally presenting them with house keys.