https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_63a1a5b62204b57a9e97b189e_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev oktyabrın 28-də Zəngilan rayonunun Ağalı kəndinin 2-ci mərhələsinin və Məmmədbəyli kəndinin açılışlarında iştirak edib.
"innews media" xəbər verir ki, Ağalı kəndinin ikinci mərhələsində istifadəyə veriləcək evlərin sayı 103 ədəddir. Bunlar 55-i ikiotaqlı fərdi evlərdən, 3-ü isə üçmərtəbəli 2 bloklu “Townhouse” tipli binalardakı mənzillərdən ibarətdir. 36 ədəd birotaqlı, 12 ədəd isə ikiotaqlı mənzil inşa edilib. Kənddə bütün evlərə kommunikasiya xətləri çəkilib, yaşayış və qeyri-yaşayış binalarının hamısı qazla təmin edilib, evlərdə kombilər quraşdırılıb. Burada ümumi sahəsi 2 hektardan çox olan park salınıb. Park Ağalı və Məmmədbəyli kənd sakinləri, eləcə də qonaqlar üçün açıq istirahət və əyləncə zonası kimi fəaliyyət göstərəcək. Parkın ərazisi 5 funksional zonaya bölünüb. Bu zonalarda uşaqların istirahəti, idman fəaliyyəti və əyləncəsi üçün bütün şərait yaradılıb. Ərazidə müxtəlif ağac və kol bitkiləri əkilib.
Sonra Prezident İlham Əliyev Məmmədbəyli kəndinin açılışında iştirak edib.
Dövlətimizin başçısına kənddə yaradılan şərait barədə məlumat verildi.
Bildirildi ki, kəndin ümumi sahəsi 51,6 hektardır. Kənddə 188 fərdi ev inşa edilib ki, onlardan 39-u iki, 55-i üç, 55-i dörd və 39-u beşotaqlıdır. Hər bir ev üçün həyətyanı ərazi nəzərə alınaraq hasarlanıb. Evlərdə Günəş panelləri quraşdırılıb, onlar su, işıq, qaz, yüksəksürətli internet şəbəkəsi ilə təmin olunub. Kənddaxili yollar asfaltlanıb. Kənddə çoxfunksiyalı 2 qeyri-yaşayış binası da inşa olunub. İnzibati binalarda, eləcə də keçid və istinad divarlarında zövqlə işlənmiş rəsmlər çəkilib. Bu isə kəndin ümumi görünüşünə əlavə çalarlar qatır. Məmmədbəyli kəndi Ağalı kəndinə çox yaxın məsafədə yerləşdiyindən iqtisadi səmərəliliyin təmin olunması məqsədilə bu kəndləri birləşdirən keçid inşa edilib ki, bu da 360 şagird yerlik Ağalı kənd tam orta məktəbindən, 60 yerlik uşaq bağçasından, Ailə sağlamlıq mərkəzindən, məişət xidməti obyektindən, xidmətlər mərkəzindən, aptekdən, bazar kompleksindən və digər qeyri-yaşayış təyinatlı obyektlərdən istifadənin rahatlığını təmin edəcək.
Kənddə yaradılmış şəraitlə tanış olandan sonra dövlətimizin başçısı Məmmədbəyli və Ağalı kəndlərinə köçən sakinlərlə görüşüb, onlara mənzillərin açarlarını təqdim edib.

https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_63a1a5b62204b57a9e97b189e_o.jpg
28 октября Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял участие в открытии 2-го этапа села Агалы и села Мамедбейли Зангиланского района.
Как сообщает "innews media", на втором этапе строительства села Агалы будут сданы в пользование 103 дома. Из них 55 - двухкомнатные частные дома. Кроме того, построены 3 трехэтажных двухблочных здания типа «Таунхаус», в которых 36 однокомнатных и 12 двухкомнатных квартир. Ко всем домам в селе подведены коммуникации, жилые и нежилые здания газифицированы, в домах установлена система комби.
Здесь разбит парк общей площадью более 2 гектаров, который будет функционировать как открытая зона отдыха и развлечений для жителей, а также гостей сел Агалы и Мамедбейли. Территория парка разделена на 5 функциональных зон, в которых созданы все условия для отдыха, занятий спортом и развлечений детей. На территории высажены различные деревья и кустарники.
Затем Президент Ильхам Алиев принял участие в открытии села Мамедбейли Зангиланского района.
Глава государства был проинформирован о созданных в селе условиях.
Сообщалось, что общая площадь села составляет 51,6 гектара. Здесь построено 188 частных домов, из которых 39 – двухкомнатные, 55 – трехкомнатные, 55 – четырехкомнатные и 39 – пятикомнатные. Предусмотренный для каждого дома приусадебный участок огорожен. В домах установлены солнечные батареи, они обеспечены водой, электричеством, газом и высокоскоростным интернетом. Внутренние дороги села заасфальтированы. Также в селе построено 2 многофункциональных нежилых здания. Фасады административных зданий, стены переходов и подпорные стены украшают изящные рисунки. Это придает особый колорит общему облику села. Поскольку село Мамедбейли расположено близ села Агалы, в целях обеспечения экономической эффективности был построен переход, соединяющий эти села. Это обеспечит удобство пользования полной средней школой села Агалы на 360 ученических мест, детским садом на 60 мест, центром здоровья семьи, объектом бытовых услуг, сервисным центром, аптекой, рыночным комплексом и другими нежилыми объектами.
После ознакомления с созданными в селе условиями глава государства встретился с жителями, переехавшими в села Мамедбейли и Агалы, вручил им ключи от квартир.