Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Filologiya fakültəsinin Azərbaycan dili və nitq mədəniyyəti kafedrasında “Akademik yazı: bütövlük, əsas prinsiplər və modellər” mövzusunda elmi seminar təşkil olunub.
Kafedranın müdiri, professor İlhamə Hacıyeva akademik yazı sahəsində tədris və tədqiqat işlərinin aparılmasının vacibliyini, gənc tədqiqatçıların düzgün istiqamətləndirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Daha sonra kafedranın baş müəllimi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ramil Bayramov “Akademik yazıda bütövlük və əsas prinsiplər” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. O, akademik yazının bütövlüyünü təmin edən xüsusiyyətlər, orijinallıq, fərdi tədqiqatın rolu, həmçinin məntiqi struktur, ardıcıllıq, dəqiqlik, aydınlıq, obyektivlik və tərəfsizlik kimi əsas prinsiplər barədə geniş məlumat verib.
Kafedranın müəllimi Pərvin Eyvazov “Akademik yazıda tətbiq olunan modellər” adlı məruzəsində akademik yazıda istifadə edilən müasir modellər – IMRaD, strukturlaşdırılmış yanaşma, huni, problem yönümlü, arqument–əks arqument–sintez, tematik, xronoloji və “hamburger” modelləri haqqında danışıb, onların struktur xüsusiyyətlərini müqayisəli şəkildə təqdim edib.

В БГУ проведен семинар «Академическое письмо: целостность, основные принципы и модели»
В БГУ проведен семинар «Академическое письмо: целостность, основные принципы и модели» В БГУ проведен семинар «Академическое письмо: целостность, основные принципы и модели»
На кафедре азербайджанского языка и культуры речи филологического факультета Бакинского государственного университета (БГУ) состоялся научный семинар на тему «Академическое письмо: целостность, основные принципы и модели».
Заведующая кафедрой, профессор Ильхама Гаджиева подчеркнула важность проведения учебно-исследовательской работы в области академического письма, а также важность правильного руководства молодыми исследователями.
Затем с докладом «Целостность и основные принципы академического письма» выступил старший преподаватель кафедры, доктор философии по филологии Рамиль Байрамов. Он представил подробную информацию о признаках, обеспечивающих целостность академического письма, оригинальности, роли индивидуального исследования, а также о таких основных принципах, как логическая структура, последовательность, точность, ясность, объективность и беспристрастность.
Преподаватель кафедры Парвин Эйвазов в своем докладе на тему «Модели, применяемые в академическом письме» рассказал о современных моделях, используемых в академическом письме, – IMRaD, структурированный подход, проблемно-ориентированная, «аргумент-контраргумент-синтез», тематическая, хронологическая и модели «гамбургер», а также представил их структурные особенности в сравнительном плане.