BDU-da Süni İntellekt Etikası üzrə Türk Dünyasının I Beynəlxalq Konfransı və Payız məktəbinin açılış mərasimi
BDU-da Süni İntellekt Etikası üzrə Türk Dünyasının I Beynəlxalq Konfransı və Payız məktəbinin açılış mərasimi BDU-da Süni İntellekt Etikası üzrə Türk Dünyasının I Beynəlxalq Konfransı və Payız məktəbinin açılış mərasimi
Bakı Dövlət Universiteti (BDU), Beynəlxalq Türk Akademiyası və Türkiyə Elmlər Akademiyasının birgə təşkilatçılığı ilə Süni İntellekt Etikası üzrə Türk Dünyasının I Beynəlxalq Konfransı və Payız məktəbinin açılış mərasimi keçirilib.
Mərasimdə çıxış edən BDU rektoru Elçin Babayev bildirib ki, XXI əsr bəşəriyyət üçün yeni bir dönüş nöqtəsidir. Texnologiyalar inkişaf etdikcə, süni intellekt sistemləri insan düşüncəsinin sərhədlərini aşır. Lakin bu texnologiyanın real gücü onun etika ilə tamamlandığı, insan yönümlü və məsuliyyətli şəkildə tətbiq edildiyi zaman ortaya çıxır. Bu baxımdan süni intellektin etik ölçülərini müzakirə etmək təkcə elmi məsələ deyil, həm də mənəvi və milli məsuliyyətdir. Prezident İlham Əliyev tərəfindən imzalanmış “Azərbaycan Respublikasının 2025-2028-ci illər üçün Süni İntellekt Strategiyası” ölkəmizin gələcək inkişafının əsas istiqamətlərini müəyyənləşdirir. Bu strateji sənəddə süni intellektin “etik dəyərlər çərçivəsində və məsuliyyətlə istifadəsi”, “insan yönümlü yanaşma, şəffaflıq, ədalət və etibarlılıq” kimi prinsiplər dövlət siyasətinin ayrılmaz hissəsi kimi təsbit olunub: “Azərbaycan bu sahədə regionda nümunə yaratmaq əzmindədir. Bakı Dövlət Universiteti isə bir əsrdən çox tarixə malik, elmi və mənəvi düşüncənin beşiyi olaraq süni intellektin etik və elmi tərəflərinin araşdırılmasına xüsusi diqqət yetirir. Son illərdə Universitetdə bu istiqamətdə mühüm addımlar atılıb. Beynəlxalq Türk Akademiyası ilə birlikdə “Süni intellektin etikası” kafedrası təsis edilib və onun tərkibi formalaşdırılmaqdadır. Bu kafedra süni intellektin istifadəsi zamanı etik, hüquqi, sosial və digər məsuliyyət tərəflərini də öyrədir. Beynəlxalq əməkdaşlıq çərçivəsində Türkiyə, Qazaxıstan, Özbəkistan və digər ölkələrin universitetləri ilə birgə etik və hüquqi tədqiqat layihələrinin reallaşdırılması nəzərdə tutulur. Bu gün BDU-nun qarşısında bu sahədə duran əsas vəzifə yalnız süni intellekt sistemləri yaratmaq deyil, insana xidmət edən, ədalət və etika prinsipləri ilə tənzimlənən elmi mədəniyyət formalaşdırmaqdır”.
Rektor diqqətə çatdırıb ki, Türk dünyasının inkişafı və həmrəyliyi yalnız iqtisadi əlaqələrin gücləndirilməsi ilə deyil, elm, təhsil, mədəniyyət və ortaq dəyərlər üzərində qurulmuş möhkəm bir mənəvi körpü ilə mümkündür: “Ulu Öndər Heydər Əliyevin uzaqgörən siyasəti və dərin strateji baxışları türk xalqlarının həmrəyliyi, qarşılıqlı hörmət və əməkdaşlıq ruhu üçün əbədi bir ideyanın təməlini qoyub. Bu ideya Türk dünyasının inteqrasiya prosesləri, birgə layihələri və gələcəyə yönəlmiş strateji baxışında öz əksini tapır. Məhz bu ideyaların davamı olaraq, Türk dünyası dövlətlərinin başçılarının uzaqgörən təşəbbüsləri ilə Türk Dövlətləri Təşkilatı çərçivəsində yeni bir mərhələyə – elm, texnologiya, süni intellekt və innovasiya sahəsində ortaq ekosistemin formalaşması mərhələsinə qədəm qoyulub. Bu ekosistem yalnız texnoloji tərəqqini deyil, həm də etik məsuliyyəti, insan mərkəzli yanaşmanı və ortaq dəyərlər üzərində qurulmuş elmi əməkdaşlığı özündə birləşdirir. BDU tərəfindən elm və təhsildə yeni çağırışlara cavab olaraq “Türk dünyasında süni intellekt etikası Mərkəzi”nin yaradılması kimi təşəbbüs irəli sürmək istərdik. Bu təşəbbüs Türk dövlətlərinin müvafiq universitetlərinin elmi potensialının birləşdirilməsinə, süni intellekt sahəsində ortaq elmi-praktik platformanın qurulmasına və gələcəyin etik prinsiplərə əsaslanan texnoloji inkişaf modelinin yaradılmasına yönəldilməlidir. Oktyabrın 31-dək davam edəcək Süni İntellekt Etikası üzrə Türk Dünyasının I Beynəlxalq Konfransı və Payız məktəbində dünyanın 10 ölkəsindən aparıcı universitet və elmi mərkəzlərin nümayəndələri, alimlər, ekspertlər və tələbələr iştirak edirlər. Bu beynəlxalq platforma təkcə süni intellektin texnoloji tərəflərini deyil, onun etik, sosial və hüquqi aspektlərini müzakirə etmək, həmçinin ortaq elmi baxış və standartların formalaşdırılmasına töhfə vermək məqsədi daşıyır. Tədbir çərçivəsində süni intellektin etik prinsipləri, tədris proqramlarına inteqrasiyası, məsuliyyətli texnologiya anlayışı, eləcə də insan yönümlü innovasiya modelləri kimi aktual mövzular ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılacaq”.
Beynəlxalq Türk Akademiyasının prezidenti, akademik Şahin Mustafayev süni intellektin sürətli inkişafının özü ilə həyatımıza misli görülməmiş yeni imkanlar gətirdiyini deyib: “Hazırda süni intellekt təhsil, səhiyyə və dövlət idarəçiliyindən tutmuş, təhlükəslizlik və idarəetməyə qədər insan həyatının bütün sahələrinə təsir göstərir. Bu isə yeni çağırışları və həllini tələb edən sualları gündəmə gətirir. Türk Dövlətləri Təşkilatının bütün strateji sənədlərində bu məsələnin fövqəladə əhəmiyyətinə toxunulub, müxtəlif sahələrdə süni intellektdən istifadənin inkişaf etdirilməsinin vacibliyi qeyd olunub. Bugünkü konfrans yalnız akademik tədbir deyil, həm də birgə intellektual və institusional səylər vasitəsilə bu strateji məqsədlərin həyata keçirilməsi istiqamətində atılan ən böyük praktik addımdır. Biliyi və əxlaqı məsuliyyətlə əlaqələndirən, dərin fəlsəfi ənənələrə sahib Türk dünyası süni intellekt etikasına dair qlobal müzakirələrə mühüm töhfə verə bilər. Süni intellekti ortaq mənəvi dəyərlərlə birləşdirməklə Türk dünyasına xidmət etmiş olarıq”.
Türkiyə Elmlər Akademiyasının Prezidenti, professor Muzaffer Şeker isə vurğulayıb ki, süni intellekt texnologiyalarının bir çox sahələrdə tətbiqi onun etik, hüquqi və mədəni istiqamətlərdə də araşdırılmasının zəruriliyini tələb edir: “Süni intellekt artıq rəqəmsal laboratoriyaların mövzusu deyil, beynəlxalq siyasətin və iqtisadiyyatın mərkəzindədir. Süni intellekt texnologiyalarının inkişafı artıq qlobal rəqabət halına gəlib, Türk dünyasının bu rəqabətdə öz layiqli yerini tutması üçün alimlərimizin üzərinə mühüm öhdəlik düşür. Konfransda müzakirə ediləcək məsələlər və qəbul ediləcək qərarların qeyd edilən istiqamətdə əsaslı bir çağırışa çevriləcəyinə inanıram”.
Türkiyənin Azərbaycandakı səfiri Birol Akgün Bakı Dövlət Universitetində günümüzün ən aktual və vacib məsələsinə çevrilən süni intellektin etikasına dair təşəbbüslərin Türk dünyası üçün xüsusi əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib: “Türk dünyası öz gələcəyini birlikdə düşünür. Süni intellekin daha ədalətli yönəldilməsi üçün istər Türk dünyası, istərsə də bütün dünya ölkələri çalışmalıdır. Bu konfransda aparılan müzakirə və dialoqlar tək Türk dünyasının deyil, dost və müttəfiq ölkələrin də gələcəyinə öz təsirini göstərəcək”.
İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Fərid Osmanov, Pakistanın Quaid-i-Azam Universitetinin Al-Farabi adına Süni İntellekt və Kiber Təhlükəsizlik Mərkəzinin direktoru, professor Muazzam Ali xan Xattak süni intellekt etikasına dair birgə təşəbbüslərin əhəmiyyətinə toxunub və konfansın önəmli nəticələr verəcəyinə əminliklərini ifadə ediblər.
Konfrans çərçivəsində Beynəlxalq Türk Akademiyasının prezidenti Şahin Mustafayev, Türkiyə Elmlər Akademiyasının prezidenti Muzaffer Şeker və Pakistanın Quaid-i-Azam Universitetinin Al-Farabi adına Süni İntellekt və Kiber Təhlükəsizlik Mərkəzinin direktoru Muazzam Ali xan Xattaka Bakı Dövlət Universiteti adından Süni İntellektin Etikası üzrə Türk Dünyasının I Beynəlxalq Konfransı və Payız Məktəbinin təşkilinə göstərdiyi dəstəyə, elmi əməkdaşlığın və qardaşlıq əlaqələrinin möhkəmləndirilməsinə verdiyi töhfəyə görə təşəkkürnamələr təqdim olunub.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_c55b4c9c323d3016cd69362cd_o.jpg
При совместной организации Бакинского государственного университета (БГУ), Международной тюркской академии и Турецкой академией наук в вузе прошла церемония открытия I Международной конференции тюркского мира по этике искусственного интеллекта и Осенней школы.
Выступая на церемонии, ректор БГУ Эльчин Бабаев отметил, что XXI век – это новый поворотный момент для человечества. По мере развития технологий системы искусственного интеллекта выходят за пределы человеческого мышления. Однако настоящая мощь этой технологии раскрывается, когда она дополняется этикой и применяется ответственно и с ориентацией на человека. В связи с этим обсуждение этических аспектов искусственного интеллекта – это не только научный вопрос, но и моральная и национальная ответственность. «Стратегия Азербайджанской Республики в области искусственного интеллекта на 2025–2028 годы» определяет основные направления будущего развития нашей страны. В этом стратегическом документе такие принципы, как «ответственное использование искусственного интеллекта в рамках этических ценностей», «человекоориентированный подход, прозрачность, справедливость и надежность», закреплены как неотъемлемая часть государственной политики: «Азербайджан полон решимости стать примером в регионе в этой области. Бакинский государственный университет уделяет особое внимание изучению этических и научных аспектов искусственного интеллекта. В университете сделаны важные шаги в этом направлении. Совместно с Международной тюркской академией создана кафедра «Этика искусственного интеллекта». На кафедре также преподаются этические, правовые, социальные и другие аспекты ответственности при использовании искусственного интеллекта. Планируется реализация этико-правовых исследовательских проектов совместно с университетами Турции, Казахстана, Узбекистана и других стран. Основная задача, стоящая перед БГУ в этой области, — не только создание систем искусственного интеллекта, но и формирование научной культуры, служащей людям и регулируемой принципами справедливости и этики».
Ректор отметил, что «великий лидер Гейдар Алиев заложил основу вечной идеи солидарности, взаимоуважения и духа сотрудничества тюркских народов. Эта идея находит свое отражение в интеграционных процессах, совместных проектах и стратегическом видении тюркского мира на будущее. В продолжение этих идей, благодаря инициативам глав государств тюркского мира, в рамках Организации тюркских государств наступил новый этап – этап формирования общей экосистемы в области науки, технологий, искусственного интеллекта и инноваций. Эта экосистема объединяет не только технологический прогресс, но и этическую ответственность, человекоориентированный подход и научное сотрудничество, основанное на общих ценностях. Мы хотели бы выдвинуть инициативу БГУ по созданию «Центра этики искусственного интеллекта в тюркском мире». Эта инициатива должна быть направлена на объединение научного потенциала тюркских государств, создание общей платформы в области искусственного интеллекта и создание технологической модели развития. В I Международной конференции тюркского мира по этике искусственного интеллекта и Осенней школе, которые продлятся до 31 октября, примут участие представители, учёные, эксперты и студенты университетов и научных центров из 10 стран. Эта международная площадка призвана обсудить не только технологические аспекты искусственного интеллекта, но и его этические, социальные и правовые аспекты, а также способствовать формированию единого научного видения и стандартов. В ходе мероприятия состоится обмен мнениями по этическим принципам искусственного интеллекта, его интеграции в образовательные программы, концепции ответственных технологий, а также моделям инноваций, ориентированным на человека», - подытожил Эльчин Бабаев.
Президент Международной тюркской академии, академик Шахин Мустафаев отметил, что стремительное развитие искусственного интеллекта привнесло в нашу жизнь беспрецедентные новые возможности: «В настоящее время искусственный интеллект затрагивает все сферы жизни человека – от образования, здравоохранения и государственного управления до безопасности и государственного управления. Это ставит новые вызовы и вопросы, требующие решения. Во всех стратегических документах Организации тюркских государств отмечена исключительная важность этой проблемы, а также важность развития использования искусственного интеллекта в различных областях. Сегодняшняя конференция – это не только академическое мероприятие, но и крупнейший практический шаг на пути к реализации этих стратегических целей посредством совместных интеллектуальных и институциональных усилий. Тюркский мир может внести значительный вклад в глобальные дискуссии об этике искусственного интеллекта. Объединив искусственный интеллект с общими моральными ценностями, мы послужим тюркскому миру».
Президент Турецкой академии наук Музаффер Шекер подчеркнул, что применение технологий искусственного интеллекта во многих областях требует изучения вопроса в этических, правовых и культурных аспектах: «Искусственный интеллект больше не является предметом цифровых лабораторий, а находится в центре международной политики и экономики. Развитие технологий искусственного интеллекта превратилось в глобальную конкуренцию, и наши учёные несут важную ответственность за то, чтобы тюркский мир занял в ней достойное место. Убеждён, что вопросы, которые будут обсуждаться на конференции, и принятые решения станут фундаментальным вызовом на этом направлении».
Посол Турции в Азербайджане Бирол Акгюн заявил, что инициативы по этике искусственного интеллекта, ставшие самой актуальной и важной проблемой современности в Бакинском государственном университете, имеют особое значение для тюркского мира: «Как тюркский мир, так и все страны мира должны работать над более справедливым управлением искусственным интеллектом. Дискуссии и диалоги на этой конференции окажут влияние на будущее не только тюркского мира, но и дружественных и союзных стран».
Затем выступили председатель правления Агентства инноваций и цифрового развития Фарид Османов и директор Центра искусственного интеллекта и кибербезопасности имени Аль-Фараби Университета Каид-и-Азам (Пакистан) Муаззам Али Хан Хаттак.
От имени БГУ вручены благодарственные письма президенту Международной тюркской академии Шахину Мустафаеву, президенту Турецкой академии наук Музафферу Шекеру и директору Центра искусственного интеллекта и кибербезопасности имени Аль-Фараби Университета Каид-и-Азам Муаззаму Али Хану Хаттаку за поддержку в организации I Международной конференции тюркского мира по этике искусственного интеллекта и Осенней школы, а также за вклад в укрепление научного сотрудничества и братских связей.
В заключение была представлена художественная композиция, подготовленная Культурно-творческим центром БГУ.