https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_2975837f037768766df32a368_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev oktyabrın 28-də Cəbrayıl şəhər məscidinin təməlini qoyub.
"innews media" xəbər verir ki, “PMD Projects” şirkətinin direktoru Nəriman Topçibaşev dövlətimizin başçısına görüləcək işlər barədə məlumat verdi.
Bildirildi ki, məscidin ümumi sahəsi 1530 kvadratmetrdən çox olacaq. Burada eyni vaxtda 615 nəfər ibadət edə biləcək. İkimərtəbəli məscid binasında eyni anda kişilərin və qadınların ibadət etmələri üçün şərait olacaq. Məsciddə icma zalı, avtomobil dayanacağı, söhbətgah yaradılacaq. Məscidin minarələrinin hündürlüyü 34,2 metr, günbəzin hündürlüyü isə 22,6 metr olacaq.
Qeyd edək ki, işğaldan əvvəl Cəbrayıl rayonunda 5 məscid, 40-dan çox ziyarətgah, 20-dən artıq tarixi-memarlıq abidəsi olub. İşğal dövründə digər ərazilərimizdə olduğu kimi, bu rayondakı tarixi-dini abidələrimiz ermənilər tərəfindən məhv edilib. Torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsindən sonra Qarabağın və Şərqi-Zəngəzurun tarixi-dini və mədəni abidələrinin bərpası, yenilərinin inşası istiqamətində Azərbaycan dövləti tərəfindən mühüm işlər görülüb. Bu xüsusda 2017-ci ildə Cocuq Mərcanlı kəndində inşa edilən, Şuşa məscidinin bənzəri olan məscidi qeyd etmək olar.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_2975837f037768766df32a368_o.jpg
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev laid the foundation stone for the Jabrayil City Mosque on October 28.
Nariman Topchibashev, Director of “PMD Projects,” briefed the President on the project.
The mosque will cover over 1,530 square meters and accommodate 615 worshippers simultaneously. The two-story building will provide separate spaces for men and women to perform prayers. In addition, the mosque will feature a community hall, parking lot, and gazebos. The height of the minarets will be 34.2 meters, while the dome will reach 22.6 meters.
Before the occupation, Jabrayil district had five mosques, more than 40 pilgrimage sites, and over 20 historical and architectural monuments. During the occupation, Armenian forces destroyed many of these historical and religious sites. Since the liberation of Azerbaijani territories, the state has undertaken extensive restoration and reconstruction work in Karabakh and East Zangezur, including the construction of new religious and cultural monuments. An example is the mosque built in 2017 in Jojug Marjanli village, modeled after the Shusha mosque.