https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_17e4078dbd19977a2baad615d_o.jpg
Bakıda sığorta texnologiyalarına həsr olunmuş beynəlxalq “Türk Dövlətləri Insurtech Zirvəsi” öz işinə başlayıb.
"innews media" xəbər verir ki, 2 gün davam edəcək tədbir Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankının strateji dəstəyi, Türkiyənin Ticarət Nazirliyinin təşkilatçılığı, o cümlədən Türkiyənin Xidmət İxracatçıları Birliyi, Azərbaycan Sığortaçılar Assosiasiyası və İstanbul mərkəzli "New Generation Management Company" şirkətinin birgə əməkdaşlığı ilə keçirilir.
Tədbirdə Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Türkiyə, Özbəkistan və Şimali Kipr Türk Respublikasının dövlət rəsmiləri, diplomatik korpusun nümayəndələri, adıçəkilən ölkələrin maliyyə requlyatorları və sığorta assosiasiyalarının rəhbərləri, habelə, qabaqcıl texnologiya şirkətləri iştirak edirlər.
Sammitdə iştirakçı dövlətlərin sığorta bazarları üzrə təmsilçiləri tərəfindən türk dünyası sığorta sənayesinin sığorta texnologiyalarına dair mövcud vəziyyəti şərh ediləcək, cari bazar ehtiyacları araşdırılacaq, o cümlədən əməkdaşlığa və birgə inkişafa dair yeni yol xəritələri müzakirə olunacaq.
Tədbirin keçirilməsində əsas məqsəd, türk dövlətlərinin sığorta bazarlarında rəqəmsal inkişafın davamlılığına və dayanıqlığına nail olmaq məqsədilə birgə əməkdaşlığın stimullaşdırılması və Türkiyənin qabaqcıl texnologiya şirkətləri ilə bu prosesə dəstək olmaqdır.
Qeyd edək ki, Azərbaycan, beynəlxalq əhəmiyyətli sığorta texnologiyaları tədbirinə artıq sayca ikinci dəfədir ki, ev sahibliyi edir.

The international Turkic States Insurtech Summit, dedicated to insurance technologies, has commenced in Baku.
The two-day event is held with the strategic support of the Central Bank of Azerbaijan, organized by the Turkish Ministry of Trade, and jointly coordinated by the Service Exporters Association of Türkiye, the Azerbaijan Insurers Association (AIA), and the Istanbul-based New Generation Management Company.
The summit brings together government officials from Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Türkiye, Uzbekistan, and the Turkish Republic of Northern Cyprus, along with representatives of the diplomatic corps, financial regulators, insurance associations, and leading technology companies.
Representatives from member states will discuss the current state of the insurance industry across the Turkic world, analyze market needs, and explore new roadmaps for cooperation and joint development in the field of insurance technologies.
The main goal of the summit is to stimulate joint cooperation among Turkic states to ensure the sustainability and resilience of digital development in their insurance markets, as well as to support this process through Türkiye’s leading technology companies.
This marks the second time Azerbaijan is hosting an internationally significant event dedicated to insurance technologies.