https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_17e4078dbd19977a2baad615d_o.jpg
Bakıda sığorta texnologiyalarına həsr olunmuş beynəlxalq “Türk Dövlətləri Insurtech Zirvəsi” öz işinə başlayıb.
"innews media" xəbər verir ki, 2 gün davam edəcək tədbir Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankının strateji dəstəyi, Türkiyənin Ticarət Nazirliyinin təşkilatçılığı, o cümlədən Türkiyənin Xidmət İxracatçıları Birliyi, Azərbaycan Sığortaçılar Assosiasiyası və İstanbul mərkəzli "New Generation Management Company" şirkətinin birgə əməkdaşlığı ilə keçirilir.
Tədbirdə Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Türkiyə, Özbəkistan və Şimali Kipr Türk Respublikasının dövlət rəsmiləri, diplomatik korpusun nümayəndələri, adıçəkilən ölkələrin maliyyə requlyatorları və sığorta assosiasiyalarının rəhbərləri, habelə, qabaqcıl texnologiya şirkətləri iştirak edirlər.
Sammitdə iştirakçı dövlətlərin sığorta bazarları üzrə təmsilçiləri tərəfindən türk dünyası sığorta sənayesinin sığorta texnologiyalarına dair mövcud vəziyyəti şərh ediləcək, cari bazar ehtiyacları araşdırılacaq, o cümlədən əməkdaşlığa və birgə inkişafa dair yeni yol xəritələri müzakirə olunacaq.
Tədbirin keçirilməsində əsas məqsəd, türk dövlətlərinin sığorta bazarlarında rəqəmsal inkişafın davamlılığına və dayanıqlığına nail olmaq məqsədilə birgə əməkdaşlığın stimullaşdırılması və Türkiyənin qabaqcıl texnologiya şirkətləri ilə bu prosesə dəstək olmaqdır.
Qeyd edək ki, Azərbaycan, beynəlxalq əhəmiyyətli sığorta texnologiyaları tədbirinə artıq sayca ikinci dəfədir ki, ev sahibliyi edir.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_17e4078dbd19977a2baad615d_o.jpg
В Баку начал работу международный саммит тюркских государств Insurtech, посвященный страховым технологиям.
Как сообщает "innews media", мероприятие, которое продлится два дня, проводится при стратегической поддержке Центрального банка Азербайджанской Республики, при организационной поддержке Министерства торговли Турции, а также в сотрудничестве с Союзом экспортеров услуг Турции, Ассоциацией страховщиков Азербайджана и стамбульской компанией New Generation Management Company.
В саммите принимают участие государственные деятели Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана, Турции, Узбекистана и Турецкой Республики Северного Кипра, дипломаты, руководители финансовых регуляторов и страховых ассоциаций указанных стран, а также представители ведущих технологических компаний.
Представители страховых рынков стран-участниц дадут оценку текущему состоянию страховой индустрии тюркского мира в контексте страховых технологий, изучат актуальные потребности рынка, а также обсудят новые дорожные карты по сотрудничеству и совместному развитию.
Основная цель проведения мероприятия — стимулирование сотрудничества для обеспечения устойчивости и непрерывности цифрового развития страховых рынков тюркских государств и поддержка данного процесса совместно с ведущими технологическими компаниями Турции.
Отметим, что Азербайджан уже во второй раз принимает международное мероприятие по страховым технологиям.