Azərbaycan 2027-ci ildə “Automechanika” sərgisinə ev sahibliyi edəcək
Azərbaycan 2027-ci ildə “Automechanika” sərgisinə ev sahibliyi edəcək Azərbaycan 2027-ci ildə “Automechanika” sərgisinə ev sahibliyi edəcək
2027-ci ildə Azərbaycan ilk dəfə dünyada məşhur “Automechanika” brendinə məxsus beynəlxalq sərgiyə ev sahibliyi edəcək.
"innews media" xəbər verir ki, bunu “Automechanika Baku” sərgisi ilə bağlı keçirilən mətbuat konfransında çıxışı zamanı Azərbaycan Avtomobil Federasiyasının (AAF) vitse-prezidenti Fərid Məmmədov deyib.
Onun sözlərinə görə, Azərbaycanda avtomobil sənayesinin sürətlə inkişaf etdiyi bir dövrdə “Automechanika” sərgisinin ölkənin avtomobil sektoruna mühüm töhfələr verəcəyi gözlənilir.
2027-ci il martın 3-5-də Bakı Ekspo Mərkəzində keçiriləcək “Automechanika Baku” sərgisinin beynəlxalq təşkilatçısı “Tajsir Expo” şirkətidir və tədbir Almaniyanın “Messe Frankfurt Exhibition GmbH” şirkəti ilə əməkdaşlıq çərçivəsində, Azərbaycan Avtomobil Federasiyasının rəsmi dəstəyi ilə təşkil ediləcək. Eyni zamanda, sərgiyə Azərbaycan Sərgi Təşkilatçıları Assosiasiyası (ASTA) dəstək göstərir.
“Messe Frankfurt Exhibition GmbH” tərəfindən yaradılmış “Automechanika” brendi, bu gün avtomobil satışdan sonrakı xidmətlər (aftermarket) sahəsində dünyanın aparıcı sərgi şəbəkəsi kimi tanınır. Bu brend Almaniya, Böyük Britaniya, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Vyetnam, Malayziya, Səudiyyə Ərəbistanı, Meksika, İndoneziya, Çin və digər ölkələrdə uğurla təşkil edilir. Bu beynəlxalq tədbirin Bakıda keçirilməsi, Azərbaycanın regional biznes və innovasiya mərkəzi kimi artan rolunu əks etdirən mühüm hadisədir.
“Automechanika Baku”nun təşkil edilməsi Azərbaycanın sürətlə inkişaf edən avtomobil sənayesi üçün mühüm mərhələ hesab olunur. Hazırda ölkədə təxminən 1,74 milyon avtomobil qeydiyyatdan keçib və bu rəqəm ildən-ilə artır. Avtomobil bazarının inkişafı dövlətin nəqliyyat və logistika infrastrukturuna qoyduğu investisiyalarla dəstəklənir — bunlara yol şəbəkələrinin, avtomobil parklarının və nəqliyyat dəhlizlərinin genişləndirilməsi daxildir. 2025-ci ilin yanvar–avqust aylarında Azərbaycanın avtomobil idxalı 2024-cü ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 26 faiz artıb ki, bu da sahəyə olan tələbatı və inkişaf edən avtomobil ekosistemini nümayiş etdirir.
“Bu mühüm beynəlxalq tədbirə ev sahibliyi etməklə, Azərbaycan Qafqaz regionunda avtomobil sənayesinin strateji mərkəzi kimi mövqeyini daha da gücləndirəcək. Sərgi beynəlxalq istehsalçılar, distribütorlar və yerli mütəxəssislər tərəfindən avtomobil hissələri, komponentlər, aksesuarlar, elektronika, diaqnostika, təmir, təkərlər, akkumulyatorlar və avtomobil qulluq vasitələri sahəsində innovativ həlləri təqdim etmək üçün dinamik platforma rolunu oynayacaq”, - deyə vitse-prezident vurğulayıb.
Federasiya rəsmisi nəzərə çatdırıb ki, Azərbaycanın strateji coğrafi mövqeyi onun mühüm üstünlüklərindən biridir: “Ölkəmiz Mərkəzi Asiya, Türkiyə, İran və Rusiyanı birləşdirərək, Yeni İpək Yolu üzərində mühüm tranzit bağlantısı rolunu oynayır və Avropa bazarlarına birbaşa çıxış imkanı yaradır. Bu amil Bakını qlobal və regional iştirakçıları bir araya gətirən yüksəksəviyyəli beynəlxalq tədbir üçün ideal məkan edir”.
Qeyd olunub ki, avtomobil sektoru Azərbaycan üçün sadəcə nəqliyyat vasitələri deyil — bu, texnologiya, peşəkarlıq və mədəniyyətdir.
“Biz qürur duyuruq ki, sərgi sahəsində ən nüfuzlu avtomobil brendlərindən biri olan “Automechanika” artıq Bakıya gəlir — yeniliklərlə ənənənin, texniki mükəmməlliklə qonaqpərvərliyin qovuşduğu şəhərə. Azərbaycan Avtomobil Federasiyası bu sərginin keçirilməsini tam dəstəkləyir. Çünki bu layihə bilik mübadiləsi, innovativ texnologiyaların tanıdılması, yol təhlükəsizliyi və dayanıqlı inkişaf prinsiplərinin təşviqi üçün unikal platforma yaradacaq. Azərbaycan Avtomobil Federasiyası olaraq biz sərginin proqramında fəal iştirak edəcəyik — təlimlər, texniki seminarlar və peşəkar standartların yüksəldilməsinə yönəlmiş birgə təşəbbüslərlə. Eyni zamanda, bu sərgi ölkəmizdə avtomobil idmanının və mühəndislik potensialının inkişafına mühüm töhfə verəcək”, - deyə Fərid Məmmədov vurğulayıb.
Öz növbəsində təşkilatçılar bildiriblər ki, “Automechanika Baku 2027” qabaqcıl texnologiyaları bir araya gətirəcək, peşəkar əməkdaşlıqları və investisiyaları təşviq edəcək, eləcə də Azərbaycanın avtomobil sənayesinin inkişafında yeni bir mərhələnin başlanğıcını qoyacaq. Beləliklə, ölkəmizin innovasiya və mobillik üzrə regional mərkəz kimi artan rolunu daha da gücləndirəcək.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_2c59a3204e39e91e3006b6e6b_o.jpg
В период стремительного развития автомобильной отрасли Азербайджана запуск выставки Automechanika станет важным событием, способным принести значительные преимущества для национального автосектора.
Как сообщили "innews media" организаторы, дебют выставки Automechanika Baku состоится 3–5 марта 2027 года в Baku Expo Center. Организатором мероприятия выступит международная выставочная компания Tajsir Expo при сотрудничестве с Messe Frankfurt Exhibition GmbH (Германия) и при официальной поддержке Автомобильной федерации Азербайджана.
Организация выставки Automechanika Baku станет важной стадией в развитии стремительно растущего автомобильного сектора Азербайджана. Сегодня в стране насчитывается около 1,74 миллиона зарегистрированных транспортных средств, автомобильный рынок демонстрирует устойчивый рост, чему способствуют государственные инвестиции в развитие транспортной и логистической инфраструктуры — включая модернизацию дорожных сетей, обновление автопарка и создание транспортных коридоров.
С января по август 2025 года импорт автомобилей в Азербайджан увеличился на 26,4% по сравнению с аналогичным периодом 2024 года, что является ярким показателем растущего спроса и динамично развивающейся автомобильной экосистемы страны.
Проведение этого крупного международного мероприятия укрепит позицию Азербайджана как стратегического центра автомобильной индустрии в Кавказском регионе. Выставка станет динамичной платформой для международных производителей, дистрибьюторов и местных специалистов, где будут представлены инновации и решения в таких направлениях, как автозапчасти, комплектующие, аксессуары, автоэлектроника, диагностика, ремонт, шины, аккумуляторы и уход за автомобилем.
Одним из ключевых преимуществ Азербайджана является уникальное географическое положение страны, соединяющей Центральную Азию, Турцию, Иран и Россию, а также выполняющей роль важного транзитного узла на Новом Шелковом Пути, обеспечивая прямой выход на европейские рынки. Благодаря этому Баку становится идеальной площадкой для проведения международного мероприятия высокого уровня, объединяющего ведущих мировых и региональных участников отрасли.
Бренд Automechanika, созданный компанией Messe Frankfurt Exhibition GmbH, признан во всем мире ведущей международной сетью выставок, посвященных послепродажному обслуживанию и развитию автомобильной отрасли.
Выставка успешно проводится в Великобритании, Объединенных Арабских Эмиратах, Германии, Вьетнаме, Малайзии, Саудовской Аравии, Мексике, Индонезии, Китае и ряде других стран.
Выход этой серии на новый рынок — в Баку — является знаковым событием, отражающим растущую роль Азербайджана как регионального центра бизнеса и инноваций.
Автомобильная федерация Азербайджана, выступающая официальным партнером организации Automechanika Baku 2027, подчеркивает важность данного мероприятия для национального автомобильного сообщества и его дальнейшего развития.
По словам Фарида Мамедова, вице-президента Автомобильной федерации Азербайджана, автомобильный сектор страны — это не просто транспортные средства, а сочетание технологий, профессионализма и культуры. «Мы гордимся тем, что один из самых престижных мировых автомобильных брендов — Automechanika — теперь приходит в Баку, городе, где инновации сочетаются с традициями, а техническое совершенство — с гостеприимством. Автомобильная федерация Азербайджана полностью поддерживает организацию этой выставки, поскольку она создаст уникальную платформу для обмена знаниями, внедрения инновационных технологий, а также продвижения принципов дорожной безопасности и устойчивого развития.
В рамках выставки федерация примет активное участие в программе мероприятий — через проведение обучающих сессий, технических семинаров и совместных инициатив, направленных на повышение профессиональных стандартов. В то же время данная выставка внесет значительный вклад в развитие автоспорта и инженерного потенциала нашей страны», — подчеркнул Фарид Мамедов.
В свою очередь, организаторы отмечают, что Automechanika Baku 2027 станет площадкой для демонстрации передовых технологий, укрепления профессиональных связей и привлечения инвестиций, а также откроет новую страницу в развитии автомобильной отрасли Азербайджана, усиливая его роль как регионального центра инноваций и мобильности.
Более подробную информацию о выставке можно получить на официальном сайте https://automechanika.az/.