https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_663aaf8564a0461b5c290e011_o.jpg
Medianın İnkişafı Agentliyi və ADA Universitetinin İxtisasartırma Proqramının birgə təşkilatçılığı ilə media nümayəndələri üçün “Süni intellektin mediada tətbiqi” mövzusunda iki gün davam edəcək seminarlara başlanılıb.
"innews media"-nın məlumatına görə, seminarın açılış hissəsində çıxış edən ADA Universitetinin Akademik işlər üzrə prorektorunun müşaviri, İxtisasartırma Proqramının rəhbəri Aygün Hacıyeva çıxışında bildirib ki, süni intellekt texnologiyaları artıq medianın gələcək inkişaf trayektoriyasını formalaşdıran əsas amillərdən birinə çevrilərək xəbər istehsalı və informasiya axınının idarə olunmasında yeni yanaşmalar tələb edir. Bu səbəbdən ADA Universiteti son illər süni intellekt və rəqəmsal bacarıqlar üzrə müxtəlif təlim və ixtisasartırma proqramları həyata keçirir, elmi araşdırmalar, beynəlxalq əməkdaşlıqlar qurur.
Medianın İnkişafı Agentliyinin İcraçı direktorunun müavini Natiq Məmmədli çıxışında vurğulayıb ki, süni intellektin sürətli inkişafı media sahəsində yeni imkanlar yaratmaqla yanaşı, bu sahənin nümayəndələrinin peşəkar məsuliyyətinin artmasını zəruri edir. O vurğulayıb ki, müasir dövrdə jurnalistlər informasiyanın toplanması, emalı və yayımında innovativ alətlərdən effektiv istifadəni bacarmalı, süni intellekt texnologiyalarının tətbiqi zamanı etik prinsiplərə və doğruluq meyarlarına xüsusi diqqət yetirməlidirlər.
Təlimçi qismində çıxış edən Rəqəmsal marketinq və kütləvi kommunikasiyalar sahəsi üzrə dosent, Neyroelmlər Laboratoriyasının rəhbəri, tanınmış alim Dr. Nikolas Hamelin “Giriş və mediada süni intellekt inqilabı”, “Məlumatların skreypinqi: İctimai məlumatlandırmada data analitikası”, “Süni intellekt ilə idarə olunan brend və məhsul təqdimatı”, “Big Data” və generativ süni intellekt vasitəsilə cəlbedici media məzmununun yaradılması”, “Strateji inteqrasiya və gələcəyə baxış” adlı modullar ətrafında iştirakçılarla fikir mübadiləsi aparıb. Müzakirələr zamanı vurğulanıb ki, süni intellektin mediada tətbiqi informasiya istehsalında operativliyi artırmaqla yanaşı, etik yanaşma və məsuliyyətli informasiya siyasətini ön plana çıxarır.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_663aaf8564a0461b5c290e011_o.jpg
Агентство развития медиа совместно с Программой повышения квалификации Университета AДA организовали двухдневные семинары для представителей СМИ на тему «Применение искусственного интеллекта в медиа».
Как сообщает "innews media", выступившая на открытии семинара советник проректора Университета АДА по академическим вопросам, руководитель Программы повышения квалификации Айгюн Гаджиева отметила, что технологии искусственного интеллекта, превратившись в один из ключевых факторов, формирующих будущую траекторию развития медиа, требуют новых подходов в производстве новостей и управлении информационными потоками. По этой причине Университет АДА в последние годы реализует различные программы обучения и повышения квалификации в области искусственного интеллекта и цифровых навыков, проводит научные исследования, налаживает международное сотрудничество.
Заместитель исполнительного директора Агентства развития медиа Натиг Мамедли в своем выступлении подчеркнул, что стремительное развитие искусственного интеллекта не только создает новые возможности в медиасфере, но и требует повышения профессиональной ответственности ее представителей. Он подчеркнул, что в современную эпоху журналисты должны уметь эффективно использовать инновационные инструменты сбора, обработки и передачи информации, уделять особое внимание этическим принципам и критериям достоверности при применении технологий искусственного интеллекта.
Выступивший в качестве инструктора доцент кафедры цифрового маркетинга и массовых коммуникаций, заведующий лабораторией нейронаук, известный ученый, доктор наук Николас Хэмелин провел с участниками обмен мнениями по модулям «Введение и революция искусственного интеллекта в медиа», «Скрейпинг данных: аналитика данных в общественной осведомленности», «Управляемое искусственным интеллектом продвижение бренда и продукции», «Создание привлекательного медиаконтента с помощью Big Data и генеративного искусственного интеллекта», «Стратегическая интеграция и взгляд в будущее». В ходе обсуждений было подчеркнуто, что применение искусственного интеллекта в медиа не только повышает оперативность производства информации, но и выдвигает на первый план этический подход и ответственную информационную политику.