Bolnisidə “Zamanın ilmələri” layihəsinin təqdimatı keçiriləcək
Bolnisidə “Zamanın ilmələri” layihəsinin təqdimatı keçiriləcək Bolnisidə “Zamanın ilmələri” layihəsinin təqdimatı keçiriləcək
Noyabrın 5-də Gürcüstanın Bolnisi Muzeyində Azərbaycanın Xalq rəssamı, görkəmli qrafika ustası, professor Arif Hüseynovun “Zamanın ilmələri” layihəsi çərçivəsində yaratdığı əsərlərdən ibarət sərgi açılacaq.
Xalçatoxuma ənənələrinin güclü olduğu, azərbaycanlıların kompakt şəkildə yaşadığı Bolnisi bölgəsində təşkil edilən sərgidə sənətkarın 2024–2025-ci illərdə ərsəyə gətirdiyi 12 rəsm əsəri nümayiş olunacaq. Arif Hüseynovun milli adət-ənənələrə sevgisini, bağlılığını tərənnüm edən, maraqlı süjet xəttinə malik silsilə əsərlər kətan üzərində qarışıq texnikada çəkilib. Sərgidə rəssamın “İki qəlbin hekayəsi” əsəri əsasında toxunan xalça da təqdim ediləcək. Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin Ənənəvi texnologiya şöbəsində toxunan xalça 70 rəng çalarından istifadə olunaraq yaradılan mürəkkəb kompozisiyalı sənət nümunəsidir. Qeyd edək ki, sənətkarın əsəri ilk dəfə xalça dilinə çevrilib.
Xalçanın yaranma mərhələlərini əks etdirən əsərlər həmçinin süni intellekt vasitəsilə yaradılan videoçarx vasitəsilə də təqdim olunacaq.
Layihə çərçivəsində Bolnisi sakinləri və qonaqları üçün Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin Uşaq şöbəsinin əməkdaşları tərəfindən “Xalça necə yaranır?” ustad dərsi keçiriləcək. Onlar xalçanın hazırlanmasının bütün mərhələlərində – qoyunun qırxılması, yunun daranması, əyrilməsi və xalçanın toxunması proseslərində iştirak edəcəklər.
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi və Gürcüstan Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi və Gürcüstan Milli Muzeyinin təşkilatçılığı ilə həyata keçirilən sərgi dekabrın 5-dək davam edəcək.

В Болниси состоится презентация проекта «Узелки времени»
В Болниси состоится презентация проекта «Узелки времени» В Болниси состоится презентация проекта «Узелки времени»
5 ноября в Музее Болниси Грузии откроется выставка Народного художника Азербайджана, выдающегося мастера графики, профессора Арифа Гусейнова, организованная в рамках проекта «Узелки времени».
Выставка пройдет в регионе Болниси, где компактно проживает азербайджанское население и сильны традиции ковроткачества. На выставке будет представлено 12 графических произведений, созданных художником в 2024–2025 годах. Серия работ, выполненных в смешанной технике на холсте, воспевает любовь и привязанность автора к национальным обычаям и традициям, отличается интересными сюжетными линиями. На выставке также будет представлен ковер, сотканный по мотивам картины художника «История двух сердец». Этот образец коврового искусства, выполненный в отделе традиционных технологий Азербайджанского национального музея ковра, отличается сложной композицией и создан из более чем 70 цветовых оттенков. Отметим, что это первая работа художника, воплощённая в ковре.
Дополнительно, с помощью технологий искусственного интеллекта, работы будут «оживлены» и представлены в формате видеоролика, что придаст выставке интерактивный характер.
В рамках проекта сотрудники Детского отдела Азербайджанского национального музея ковра проведут для жителей и гостей Болниси мастер-класс «Как создается ковер?». Участники смогут принять участие во всех этапах ковроткачества — от стрижки овцы, расчёсывания и прядения шерсти до процесса ткачества ковра.
Выставка, организованная Азербайджанским национальным музеем ковра и Национальным музеем Грузии при поддержке Министерства культуры Азербайджанской Республики и Министерства культуры Грузии, продлится в Музее Болниси до 5 декабря 2025 года.