Bolnisidə “Zamanın ilmələri” layihəsinin təqdimatı keçiriləcək
Bolnisidə “Zamanın ilmələri” layihəsinin təqdimatı keçiriləcək Bolnisidə “Zamanın ilmələri” layihəsinin təqdimatı keçiriləcək
Noyabrın 5-də Gürcüstanın Bolnisi Muzeyində Azərbaycanın Xalq rəssamı, görkəmli qrafika ustası, professor Arif Hüseynovun “Zamanın ilmələri” layihəsi çərçivəsində yaratdığı əsərlərdən ibarət sərgi açılacaq.
Xalçatoxuma ənənələrinin güclü olduğu, azərbaycanlıların kompakt şəkildə yaşadığı Bolnisi bölgəsində təşkil edilən sərgidə sənətkarın 2024–2025-ci illərdə ərsəyə gətirdiyi 12 rəsm əsəri nümayiş olunacaq. Arif Hüseynovun milli adət-ənənələrə sevgisini, bağlılığını tərənnüm edən, maraqlı süjet xəttinə malik silsilə əsərlər kətan üzərində qarışıq texnikada çəkilib. Sərgidə rəssamın “İki qəlbin hekayəsi” əsəri əsasında toxunan xalça da təqdim ediləcək. Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin Ənənəvi texnologiya şöbəsində toxunan xalça 70 rəng çalarından istifadə olunaraq yaradılan mürəkkəb kompozisiyalı sənət nümunəsidir. Qeyd edək ki, sənətkarın əsəri ilk dəfə xalça dilinə çevrilib.
Xalçanın yaranma mərhələlərini əks etdirən əsərlər həmçinin süni intellekt vasitəsilə yaradılan videoçarx vasitəsilə də təqdim olunacaq.
Layihə çərçivəsində Bolnisi sakinləri və qonaqları üçün Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin Uşaq şöbəsinin əməkdaşları tərəfindən “Xalça necə yaranır?” ustad dərsi keçiriləcək. Onlar xalçanın hazırlanmasının bütün mərhələlərində – qoyunun qırxılması, yunun daranması, əyrilməsi və xalçanın toxunması proseslərində iştirak edəcəklər.
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi və Gürcüstan Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi və Gürcüstan Milli Muzeyinin təşkilatçılığı ilə həyata keçirilən sərgi dekabrın 5-dək davam edəcək.

https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_925d2341b7c71a723ca92f15b_o.jpg
On November 5, the People’s Artist of Azerbaijan, prominent graphic artist, professor Arif Huseynov’s exhibition will open at the Bolnisi Museum in Georgia within the framework of the project Knots of Time.
The exhibition in Bolnisi, known for its rich carpet-weaving traditions and Azerbaijani community, will showcase 12 paintings created by the artist in 2024-2025. This series of works, distinguished by their engaging narrative themes, reflect Arif Huseynov’s love and devotion to national traditions. The series created on canvas using mixed techniques. A carpet woven based on the artist’s work The Story of Two Souls will also be presented at the exhibition. Created in the Traditional Technology Department of the Azerbaijan National Carpet Museum, the carpet’s complex composition made using 70 shades of color. It should be noted that this is the first time the artist’s painting has been translated into the language of carpet art.
The artworks illustrating the stages of carpet-making will also be presented through a video created by AI.
As part of the project, the staff of the Children’s Department of the Azerbaijan National Carpet Museum will hold master classes titled How to Make a Carpet? for Bolnisi residents and visitors. Participants will have opportunity to take part in all stages of carpet-making – from shearing the sheep and combing and spinning the wool to the actual weaving process.
The exhibition is supported by the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Culture of Georgia, and is organized in collaboration between the Azerbaijan National Carpet Museum and the Georgian National Museum. It will be on display at the Bolnisi Museum until December 5, 2025.