https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_ba4e9d6897c73b34de0928f0d_o.jpg
Son iki onillikdə Baku Jazz Festival sadəcə musiqi tədbirindən daha çox şeyə çevrilib. Bu, yaradıcılığın, dostluğun və birliyin təntənəsidir. Musiqiçilərin, dinləyicilərin və jurnalistlərin ortaq bir ehtirası bölüşmək üçün bir araya gəldiyi bir məkandır. Bu gün festival bütün dünyada geniş tanınır. Dünyanın hər yerindən bir çox musiqiçi burada olmağı, bu səhnədə çıxış etməyi və bu atmosferin bir hissəsi olmağı arzulayır. Festivalı xüsusi edən də budur - yeni nəsillər üçün məkan, ilham və enerji verir.
Baku Jazz Festival 2025 Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin nəzdindəki DOST İnklüziv İnkişaf və Yaradıcılıq Mərkəzinin sənətçilərinin çıxışı ilə başladı. DOST Mərkəzinin gənc istedadlarının bu çıxışı heç bir sərhəd və məhdudiyyət tanımayan azad cazın simvoluna çevrilib. Açılış çıxışından sonra Fatih & Sinem (Türkiyə), Yogev Shetrit Trio (İsrail) və K.ZIA (Almaniya) dueti çıxış etdi. Axşam Azərbaycan musiqiçilərinin iştirakı ilə cem sessiyası ilə davam etdi.
Baku Jazz Festival 2025 24-31 oktyabr tarixlərində keçiriləcək. Səkkiz gün ərzində dünyanın ən yaxşı caz musiqiçiləri Bakıda çıxış edəcəklər. Baku Jazz Festival konsertlər, sərgilər, cem sessiyaları, film nümayişləri, ustad dərsləri, seminarlar və tanınmış musiqi bloqçuları ilə görüşlər daxildir.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_ba4e9d6897c73b34de0928f0d_o.jpg
Over two decades, the Baku Jazz Festival has become much more than a musical event. It is a celebration of creativity, friendship, and unity. A place where musicians, listeners, and journalists come together to share the same passion. Today, the festival has gained great fame throughout the world. Many musicians from all over the planet dream of coming here, performing on this stage, and becoming part of this atmosphere. This is what makes the festival special – it provides space, inspiration, and energy to new generations.
The Baku Jazz Festival 2025 began with a performance by artists from the DOST Center for Inclusive Development and Creativity under the Ministry of Labor and Social Protection of the Population. The performance of the young talents from the DOST center became a symbol of free jazz, which has no boundaries or limitations. The opening continued with performances by the duo Fatih & Sinem (Turkey), Yogev Shetrit Trio (Israel), and K.ZIA (Germany). The evening continued with a jam session featuring Azerbaijani musicians.
The Baku Jazz Festival 2025 runs from October 24 to 31. For eight days, the best jazz musicians from all over the world perform in Baku. The Baku Jazz Festival includes concerts, exhibitions, jam sessions, film screenings, master classes, seminars, and meetings with well-known music bloggers.