https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_ad045fb83e0f9577bfd7c12b7_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının Baş naziri tərəfindən “Ölkə səviyyəsində informasiya infrastrukturunun rəqəmsallaşma səviyyəsinin diaqnostikasının həyata keçirilməsi Qaydaları” təsdiq edilib. Qaydalar, Azərbaycan Respublikasında Rəqəmsal İnkişaf Konsepsiyasının həyata keçirilməsi çərçivəsində, Prezidentin 2025-ci il 16 yanvar tarixli 287 nömrəli Fərmanının 3.5-ci bəndinin icrası məqsədilə hazırlanıb.
Yeni qaydalar çərçivəsində dövlət qurumlarında rəqəmsallaşma səviyyəsi üzrə illik diaqnostika aparılacaq, biznes subyektləri üçün isə könüllü diaqnostika sistemi tətbiq olunacaq. Diaqnostika prosesinin yekununda hər bir iştirakçı üçün rəqəmsal yetkinlik səviyyəsi müəyyən ediləcək, inkişaf tədbirləri planı hazırlanacaq.
Qiymətləndirmə nəticələrinə əsasən dövlət qurumları “İlkin”, “İdarə olunan”, “Müəyyən edilmiş” və “Optimallaşdırılan” səviyyələrinə, biznes subyektləri isə “Rəqəmsal həvəskar”, “Rəqəmsal təşəbbüskar”, “Rəqəmsal tətbiqçi” və “Rəqəmsal qalib” səviyyələrinə görə təsnif ediləcək.
Dövlət qurumlarının diaqnostika nəticələri Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim olunacaq. Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi isə həm dövlət, həm də özəl sektorda rəqəmsallaşmanın sürətləndirilməsi üçün metodiki və əməli dəstək göstərəcək.
Qaydaların qəbul edilməsi rəqəmsal transformasiyanın ölçülə bilən göstəricilər əsasında idarə olunmasını təmin edir və resursların səmərəli bölgüsü baxımından ölkənin rəqəmsal gələcəyinə doğru atılmış önəmli addım hesab olunur.

https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_ad045fb83e0f9577bfd7c12b7_o.jpg
Премьер-министр Азербайджанской Республики утвердил «Правила проведения диагностики уровня цифровизации информационной инфраструктуры на национальном уровне». Документ подготовлен Министерством цифрового развития и транспорта в рамках реализации «Концепции цифрового развития Азербайджанской Республики» и во исполнение пункта 3.5 Указа Президента от 16 января 2025 года №287.
В соответствии с новыми правилами, в государственных структурах будет ежегодно проводиться диагностика уровня цифровизации, а для бизнес-сектора создается возможность пройти аналогичную процедуру на добровольной основе. По итогам диагностики для каждого участника будет определен уровень цифровой зрелости и разработан индивидуальный план дальнейшего развития.
Результаты оценки будут распределяться по уровням цифровой зрелости. Государственные органы будут классифицироваться как «Начальные», «Управляемые», «Определенные» и «Оптимизированные». Для предпринимательских структур предусмотрены категории «Цифровой энтузиаст», «Цифровой инициатор», «Цифровой внедренец» и «Цифровой лидер».
Отчеты о результатах диагностики государственных органов будут представлены Президенту Азербайджанской Республики. Министерство цифрового развития и транспорта обеспечит методическую и практическую поддержку государственному и частному секторам с целью ускорения цифровизации и устранения выявленных пробелов.
Принятие данных правил закладывает основу для управления цифровой трансформацией на основе измеримых показателей и представляет собой значимый шаг на пути к эффективному использованию ресурсов и устойчивому цифровому развитию страны.