Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Moldovanın Baş naziri ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Moldovanın Baş naziri ilə görüşüb Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Moldovanın Baş naziri ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova oktyabrın 10-da ölkəmizdə səfərdə olan Moldova Respublikasının Baş naziri Nataliya Qavrilitsa ilə görüşüb.
Milli Məclisin sədri Moldova Respublikasının Baş nazirini salamlayaraq, Azərbaycan ilə Moldova arasında əlaqələrin hazırki səviyyəsi haqqında danışıb. Spiker ölkələrimiz arasında ənənəvi dostluq və tərəfdaşlıq münasibətlərinin mövcud olduğunu vurğulayaraq, bu il ölkələrimiz arasında diplomatik münasibətlərin yaradılmasının 30-cu ildönümünü qeyd etdiyimizi diqqətə çatdırıb. Spiker müxtəlif sahələrdə əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafında dövlət başçıları səviyyəsində həyata keçirilən qarşılıqlı səfərlərin və görüşlərin əhəmiyyətini xüsusi vurğulayıb.
Azərbaycanın enerji siyasətinə toxunan Milli Məclisin sədri deyib ki, ölkəmiz öz tərəfdaşlarının enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasında vacib rol oynayır. Azərbaycanın bu istiqamətdə reallaşdırdığı layihələr, cari ilin iyul ayında Azərbaycan ilə Avropa İttifaqı arasında imzalanmış enerji sahəsində Strateji Tərəfdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu bunun bariz nümunəsidir.
Spiker, Moldova Respublikasının Baş nazirinin Azərbaycana səfər proqramının zəngin olduğunu vurğulayaraq, xatırladıb ki, artıq Nataliya Qavrilitsanın Azərbaycan Prezidenti ilə görüşü olub. O, bu səfərin münasibətlərimizin inkişafına təkan verəcəyini qeyd edib.
İki ölkə arasında parlamentlərarası münasibətlərə toxunan Milli Məclisin sədri ikitərəfli əlaqələrin inkişafında qanunverici orqanların özünəməxsus rolundan danışıb. O, bildirib ki, parlamentlərimizdə fəaliyyət göstərən dostluq qruplarının, həmçinin deputatlarımızın beynəlxalq təşkilatlardakı əməkdaşlığı təqdirəlayiqdir.
Sahibə Qafarova Moldova Parlamentinin sədri İqor Qrosunun cari ilin fevral ayında Azərbaycana səfərini məmnunluqla xatırlayaraq, qanunverici orqanlarımızın komitələri arasında əməkdaşlığın inkişafı üçün yaxşı imkanların mövcud olduğunu qeyd edib.
Görüşdə Azərbaycanın 44 günlük Vətən müharibəsi nəticəsində torpaqlarını işğaldan azad etməsi barədə danışan Milli Məclisin sədri deyib ki, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə müzəffər Ordumuzun şücaəti sayəsində ərazilərimizin Ermənistan tərəfindən 30 illik işğalına son qoyulub. Təəssüf ki, beynəlxalq münasibətlərdə mövcud olan ikili standartlar səbəbindən BMT Təhlükəsizlik Şurasının 4 qətnaməsi uzun illər ərzində icra olunmayıb. Azərbaycan BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinin icrasını öz gücü hesabına təmin edib.
Milli Məclisin sədri Ermənistanın işğal altında saxladığı şəhər və kəndlərimizi tamamilə dağıtdığını bildirərək, moldovalı həmkarı İqor Qrosunun Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı Şuşaya və işğaldan azad edilmiş ərazilərimizə səfəri zamanı bu reallıqların bilavasitə şahidi olduğunu diqqətə çatdırıb. Qonağa hazırda Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərdə öz gücü hesabına həyata keçirdiyi geniş bərpa-quruculuq işləri haqda da məlumat verilib.
Milli Məclisin sədri 30 ilə yaxın işğaldan əziyyət çəkən, müharibədə qələbə qazanmış Azərbaycanın Ermənistana sülh müqaviləsinin imzalanmasını təklif etdiyini diqqətə çatdıraraq, ümidvar olduğunu ifadə edib ki, oktyabrın 6-da Praqada keçirilmiş dördtərəfli görüşdən sonra tezliklə iki ölkə arasında sülh müqaviləsi imzalanacaq.
Azərbaycana ilk rəsmi səfərindən və Milli Məclisdə olmaqdan məmnunluğunu ifadə edən Moldova Respublikasının Baş naziri Nataliya Qavrilitsa son bir il yarım ərzində Azərbaycanla Moldova arasında onsuz da yüksək səviyyədə olan münasibətlərin daha da intensivləşdiyini bildirib. O, ölkəsinin Azərbaycanla dostluq münasibətlərini yüksək qiymətləndirdiyini qeyd edib.
Nataliya Qavrilitsa Azərbaycana səfəri çərçivəsində Prezident İlham Əliyevlə bugünkü görüşü barədə təəssüratlarını bölüşüb.
O, Moldova ilə Azərbaycan arasında iqtisadi əlaqələrə də toxunaraq, bu sahədə Hökumətlərarası Komissiyanın fəaliyyətinin mühüm rolunu qeyd edib, ölkələrimiz arasında iqtisadi-ticarət, nəqliyyat, enerji təhlükəsizliyi və digər sahələrdə səmərəli əməkdaşlığın inkişaf perspektivlərindən danışıb.
Baş nazir bu gün iki ölkə arasında bütün sahələrdə əməkdaşlığın daha da dərinləşdirilməsi üçün yaxşı imkanların olduğunu qeyd edərək, əlaqələrin inkşafında qanunverici orqanların özünəməxsus rolunu vurğulayıb. Baş nazir Moldova Parlamentinin sədri İqor Qrosunun salamlarını Milli Məclisin sədrinə çatdıraraq, onun ölkəmizə, o cümlədən Şuşaya səfərdən müsbət təəssüratlarla qayıtdığını bildirib.
Sonra görüşdə tərəfləri maraqlandıran digər məsələlər barədə də fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüşdə Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin sədri Tahir Mirkişili, Azərbaycan-Moldova parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun rəhbəri Sabir Hacıyev, Milli Məclis Aparatının rəhbəri Fərid Hacıyev, ölkəmizin Moldovadakı səfiri Qüdsi Osmanov və digər rəsmi şəxslər iştirak ediblər.

https://innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_15de75ce4d06f375b7b85fce1_o.jpg
Председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова 10-го октября встретилась с прибывшей в Азербайджан премьер-министром Республики Молдова Натальей Гаврлицей.
Приветствовав главу правительства Молдовы, председатель Милли Меджлиса затронула тему нынешнего уровня отношений между нашими странами, опирающихся, как она подчеркнула, на традиции дружбы и партнёрства, и сообщила, что в этом году исполняется тридцать лет со дня установления двусторонних дипломатических отношений. Г-жа Гафарова также особо отметила значение встречных визитов и встреч глав наших государств для развития двусторонних связей.
Г-жа Гафарова отметила, говоря об энергетической политике Азербайджана, значительную роль нашей страны в обеспечении энергетической безопасности государств-партнёров, что ясно видно из реализуемых Азербайджаном в этой сфере проектов и подписанного им в июле этого года меморандума о взаимопонимании касательно стратегического энергетического сотрудничества с Европейским Союзом.
Программа визита г-жи Гаврилицы в Азербайджан очень насыщенна; уже состоялась её встреча с президентом Азербайджана; этот визит простимулирует развитие наших взаимоотношений, по словам г-жи Гафаровой.
Касательно двусторонних межпарламентских сношений было сказано, что законодательные собрания обоих стран играют свою особую роль в поступательном движении азербайджано-молдавских отношений и что всяческих похвал заслуживают деятельность групп межпарламентской дружбы и сотрудничество между нашими депутатами под эгидой международных организаций.
С удовлетворением был упомянут приезд председателя парламента Молдовы Игоря Гросу в Азербайджан в феврале этого года. Были также отмечены хорошие возможности для продвижения взаимодействия между комитетами парламентов Азербайджана и Молдовы.
Затем председатель Милли Меджлиса информировала главу правительства Молдовы об освобождении руководимой верховным главнокомандующим Ильхамом Алиевым отважной азербайджанской армией наших земель после тридцатилетней армянской оккупации по итогам 44-дневной Отечественной войны. К сожалению, ввиду присутствующих в международных отношений подходов с двойными стандартами долгие годы не исполнялись четыре резолюции Совета безопасности ООН о былом конфликте – пока, наконец, Азербайджан не сделал это собственными силами.
Г-же Гаврлице было сказано, что Армения подвергла наши города и сёла на ранее захваченных землях тотальному разрушению, и эти реалии лично засвидетельствовал в ходе поездки в культурную столицу Азербайджана Шушу и другие освобождённые районы глава молдавского парламента Игорь Гросу. Сейчас Азербайджан восстанавливает – опять-таки, своими силами – вызволенные из неволи территории, проводя там масштабные работы, о которых г-жа Гафарова и информировала г-жу Гаврилицу.
Тридцать лет страдавший от оккупации, но вышедший победителем из войны Азербайджан предложил Армении подписать мирный договор. Надо надеяться, что подписание договора этого не за горами после проведённой 6-го октября в Праге четырёхсторонней встречи.
Премьер-министр Республики Молдова Наталья Гаврилица выразила удовлетворение своим приездом в Азербайджан и прибытием в Милли Меджлис, добавив, что и так находившиеся на высоком уровне двусторонние отношения ещё больше интенсифицировались за последние полтора года. Молдова дорожит своей дружбой с Азербайджаном, добавила г-жа Гаврилица, которая затем поделилась своими впечатлениями от встречи с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым ранее сегодня.
Что до двусторонних экономических связей, то тут огромным значением обладает работа Межправительственной комиссии, по словам г-жи Гаврилицы, заведшей при этом речь о плодотворном сотрудничестве в сфере энергобезопасности, в торгово-экономической, транспортной и иных областях, и о перспективах его роста.
Существуют хорошие возможности для ещё большего углубления двустороннего сотрудничества во всех сферах, сказала молдавская премьер-министр, подчеркнув уникальную роль в развитии связей, которую играют наши законодательные ассамблеи. Затем г-жа Гаврилица передала г-же Гафаровой приветствия главы молдавского парламента Игоря Гросу и заметила, что он вернулся домой с самыми положительными впечатлениями от поездки в нашу страну и, в том числе, в Шушу.
После этого состоялся обмен мнениями на иные темы, представляющие взаимный интерес.
На встрече также участвовали, кроме прочих, председатель Комитета Милли Меджлиса по экономической политике, промышленности и предпринимательству Тагир Миркишили, глава рабочей группы по межпарламентским связям Азербайджан-Молдова Сабир Гаджиев, руководитель Аппарата Милли Меджлиса Фарид Гаджиев и азербайджанский посол в Кишинёве Гюдси Османов.