Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Moldovanın Baş naziri ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Moldovanın Baş naziri ilə görüşüb Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Moldovanın Baş naziri ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova oktyabrın 10-da ölkəmizdə səfərdə olan Moldova Respublikasının Baş naziri Nataliya Qavrilitsa ilə görüşüb.
Milli Məclisin sədri Moldova Respublikasının Baş nazirini salamlayaraq, Azərbaycan ilə Moldova arasında əlaqələrin hazırki səviyyəsi haqqında danışıb. Spiker ölkələrimiz arasında ənənəvi dostluq və tərəfdaşlıq münasibətlərinin mövcud olduğunu vurğulayaraq, bu il ölkələrimiz arasında diplomatik münasibətlərin yaradılmasının 30-cu ildönümünü qeyd etdiyimizi diqqətə çatdırıb. Spiker müxtəlif sahələrdə əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafında dövlət başçıları səviyyəsində həyata keçirilən qarşılıqlı səfərlərin və görüşlərin əhəmiyyətini xüsusi vurğulayıb.
Azərbaycanın enerji siyasətinə toxunan Milli Məclisin sədri deyib ki, ölkəmiz öz tərəfdaşlarının enerji təhlükəsizliyinin təmin olunmasında vacib rol oynayır. Azərbaycanın bu istiqamətdə reallaşdırdığı layihələr, cari ilin iyul ayında Azərbaycan ilə Avropa İttifaqı arasında imzalanmış enerji sahəsində Strateji Tərəfdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu bunun bariz nümunəsidir.
Spiker, Moldova Respublikasının Baş nazirinin Azərbaycana səfər proqramının zəngin olduğunu vurğulayaraq, xatırladıb ki, artıq Nataliya Qavrilitsanın Azərbaycan Prezidenti ilə görüşü olub. O, bu səfərin münasibətlərimizin inkişafına təkan verəcəyini qeyd edib.
İki ölkə arasında parlamentlərarası münasibətlərə toxunan Milli Məclisin sədri ikitərəfli əlaqələrin inkişafında qanunverici orqanların özünəməxsus rolundan danışıb. O, bildirib ki, parlamentlərimizdə fəaliyyət göstərən dostluq qruplarının, həmçinin deputatlarımızın beynəlxalq təşkilatlardakı əməkdaşlığı təqdirəlayiqdir.
Sahibə Qafarova Moldova Parlamentinin sədri İqor Qrosunun cari ilin fevral ayında Azərbaycana səfərini məmnunluqla xatırlayaraq, qanunverici orqanlarımızın komitələri arasında əməkdaşlığın inkişafı üçün yaxşı imkanların mövcud olduğunu qeyd edib.
Görüşdə Azərbaycanın 44 günlük Vətən müharibəsi nəticəsində torpaqlarını işğaldan azad etməsi barədə danışan Milli Məclisin sədri deyib ki, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə müzəffər Ordumuzun şücaəti sayəsində ərazilərimizin Ermənistan tərəfindən 30 illik işğalına son qoyulub. Təəssüf ki, beynəlxalq münasibətlərdə mövcud olan ikili standartlar səbəbindən BMT Təhlükəsizlik Şurasının 4 qətnaməsi uzun illər ərzində icra olunmayıb. Azərbaycan BMT Təhlükəsizlik Şurasının qətnamələrinin icrasını öz gücü hesabına təmin edib.
Milli Məclisin sədri Ermənistanın işğal altında saxladığı şəhər və kəndlərimizi tamamilə dağıtdığını bildirərək, moldovalı həmkarı İqor Qrosunun Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı Şuşaya və işğaldan azad edilmiş ərazilərimizə səfəri zamanı bu reallıqların bilavasitə şahidi olduğunu diqqətə çatdırıb. Qonağa hazırda Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərdə öz gücü hesabına həyata keçirdiyi geniş bərpa-quruculuq işləri haqda da məlumat verilib.
Milli Məclisin sədri 30 ilə yaxın işğaldan əziyyət çəkən, müharibədə qələbə qazanmış Azərbaycanın Ermənistana sülh müqaviləsinin imzalanmasını təklif etdiyini diqqətə çatdıraraq, ümidvar olduğunu ifadə edib ki, oktyabrın 6-da Praqada keçirilmiş dördtərəfli görüşdən sonra tezliklə iki ölkə arasında sülh müqaviləsi imzalanacaq.
Azərbaycana ilk rəsmi səfərindən və Milli Məclisdə olmaqdan məmnunluğunu ifadə edən Moldova Respublikasının Baş naziri Nataliya Qavrilitsa son bir il yarım ərzində Azərbaycanla Moldova arasında onsuz da yüksək səviyyədə olan münasibətlərin daha da intensivləşdiyini bildirib. O, ölkəsinin Azərbaycanla dostluq münasibətlərini yüksək qiymətləndirdiyini qeyd edib.
Nataliya Qavrilitsa Azərbaycana səfəri çərçivəsində Prezident İlham Əliyevlə bugünkü görüşü barədə təəssüratlarını bölüşüb.
O, Moldova ilə Azərbaycan arasında iqtisadi əlaqələrə də toxunaraq, bu sahədə Hökumətlərarası Komissiyanın fəaliyyətinin mühüm rolunu qeyd edib, ölkələrimiz arasında iqtisadi-ticarət, nəqliyyat, enerji təhlükəsizliyi və digər sahələrdə səmərəli əməkdaşlığın inkişaf perspektivlərindən danışıb.
Baş nazir bu gün iki ölkə arasında bütün sahələrdə əməkdaşlığın daha da dərinləşdirilməsi üçün yaxşı imkanların olduğunu qeyd edərək, əlaqələrin inkşafında qanunverici orqanların özünəməxsus rolunu vurğulayıb. Baş nazir Moldova Parlamentinin sədri İqor Qrosunun salamlarını Milli Məclisin sədrinə çatdıraraq, onun ölkəmizə, o cümlədən Şuşaya səfərdən müsbət təəssüratlarla qayıtdığını bildirib.
Sonra görüşdə tərəfləri maraqlandıran digər məsələlər barədə də fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüşdə Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin sədri Tahir Mirkişili, Azərbaycan-Moldova parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun rəhbəri Sabir Hacıyev, Milli Məclis Aparatının rəhbəri Fərid Hacıyev, ölkəmizin Moldovadakı səfiri Qüdsi Osmanov və digər rəsmi şəxslər iştirak ediblər.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_15de75ce4d06f375b7b85fce1_o.jpg
Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova had a meeting on 10 October with the inbound Prime Minister of the Republic of Moldova Natalia Gavrilița.
The Chair of the Milli Majlis greeted the Moldovan PM before touching upon the current level of the bilateral relations which, she emphasised, rested on the traditions of amity and partnership. Mrs Gafarova also said that the Azerbaijani-Moldovan diplomatic relations were turning thirty years in 2022 and put a special stress on the significance of the two states’ leaders’ reciprocal visits and meetings in the context of the bilateral connexions’ progress.
Mrs Gafarova remarked as she was talking about the energy policy of Azerbaijan upon the considerable role of our country in maintaining the energy security of her partner states, which is only too evident from the relevant projects implemented by Azerbaijan and the memorandum of understanding about strategic energy co-operation inked with the European Union in July this year.
The scope of the visit of PM Gavrilița to Azerbaijan is action-packed; she has had a meeting with the President of Azerbaijan already; this visit is going to generate an added momentum behind the advancement of the Azerbaijani-Moldovan relationship, according to Mrs Gafarova.
As for the two-way inter-parliamentary relations, it was said about in this regard that the legislatures of both countries had a unique part to play in the continuing increase of the Azerbaijani-Moldovan relations and that the work done by the inter-parliamentary friendship groups as well as our MPs’ collaboration in international organisation deserved high praise.
Mrs Gafarova recalled with pleasure the arrival of the Chair of the Moldovan Parliament Igor Grosu in February this year. She then touched on the fine opportunities available to move forward the interaction amongst the committees of the legislatures of Azerbaijan and Moldova.
Going further, the Chair of the Milli Majlis informed PM Gavrilița of the Azerbaijani army led by Commander-in-Chief Ilham Aliyev having recovered our lands after thirty years of the Armenian occupation in the 44 days’ Patriotic War. Unfortunately, the presence of double-standard approaches in the international relations made sure that the four relevant resolutions of the UN Security Council had remained on paper for long years – until Azerbaijan enforced them all by herself, that is.
Armenia had subjected our towns and villages in the formerly-captured lands to total destruction; the head of the Moldovan Parliament Igor Grosu eye-witnessed the resulting reality during his travel to Azerbaijan’s cultural capital of Shusha and other liberated provinces, Mrs Gafarova told Mrs Gavrilița. Right now, then, Azerbaijan is restoring – again, all by herself, too – her freed lands. Mrs Gafarova informed Mrs Gavrilița of the large-scale restoration and rebuilding work afoot in those provinces.
After three decades of the suffering inflicted by the occupation but also after prevailing in the war, Azerbaijan has invited Armenia to sign a peace treaty. One should hope that the signing of the treaty is not far off, what with the quadripartite meeting held in Prague on 6 October.
Prime Minister of the Republic of Moldova Natalia Gavrilița spoke of her contentment with the visit to Azerbaijan and being at the Milli Majlis before she pointed out that the bilateral relations that had set high standards already had evolved and been intensified further in the past year and a half. Moldova values her friendship with Azerbaijan, Mrs Gavrilița said before sharing her impressions of the conversation with President Ilham Aliyev of Azerbaijan earlier today.
It was said with regards to the two-way economic ties that the work that the Inter-Governmental Commission is doing factors into them immensely. Mrs Gavrilița talked about the fruitful co-operation in energy security, trade, economic affairs, transport and other areas as well as about the growth prospects of this interaction.
There are good opportunities to deepen the bilateral co-operation further in every area covered, in the opinion of PM Gavrilița who proceeded to pass on to Speaker Gafarova the regards of Chairman of the Moldovan Parliament Igor Grosu who, she added, had returned home with the very positive impressions of his visit to our country in general and his travel to Shusha in particular.
An exchange of views upon other subjects of shared interest and concern followed.
The other participants of the meeting included the chairman of the Milli Majlis Economic Policy, Industries and Enterprising Committee Tahir Mirkishili, the head of the Azerbaijan-Moldova inter-parliamentary connexions group Sabir Hajiyev, Chief of the Milli Majlis Staff Farid Hajiyev and Azerbaijan’s ambassador in Chișinău Gudsi Osmanov.