Kəlbəcərdə aktiv yerüstü geoloji axtarış-kəşfiyyat işləri icra olunur
Kəlbəcərdə aktiv yerüstü geoloji axtarış-kəşfiyyat işləri icra olunur Kəlbəcərdə aktiv yerüstü geoloji axtarış-kəşfiyyat işləri icra olunur
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti  (QSC) Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin 16 mart 2020-ci il tarixli 1941 nömrəli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Yerin təkinin geoloji öyrənilməsinə və mineral xammal bazasından səmərəli istifadəyə dair 2020-2024-cü illər üçün Dövlət Proqramı”nın həyata keçirilməsi üzrə tədbirlər planı çərçivəsində müvafiq fəaliyyətini davam etdirir.
Belə ki, sözügedən tədbirlər planına əsasən, Şərqi Zəngəzur və Qarabağ iqtisadi rayonlarının Kiçik Qafqazın mərkəzi və cənub hissəsində nəcib və əlvan metal perspektivli sahələrdə geoloji-axtarış işlərinin aparılması Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinə və “AzerGold” QSC-yə həvalə edilib. Bu çərçivədə Cəmiyyətin geoloji kəşfiyyat qrupu cari ilin iyun ayından etibarən “Tutxun” nəcib metal təzahürləri sahəsində mərhələli axtarışlar aparır. Cəmiyyət tərəfindən 2022-2025-ci illər üzrə tərtib edilmiş kəşfiyyat proqramlarına uyğun olaraq geoloji heyət tərəfindən Tutxun çayının hövzəsinin mina və partlamamış hərbi sursatlardan təmizlənmiş Başlıbel-Xanlanlı, Oruclu-Ağyataq-Çorman sahələrində yerüstü aktiv axtarış-kəşfiyat işləri sürətlə davam etdirilir. Bununla yanaşı, araşdırmalar çərçivəsində Kəlbəcər və Laçın rayonlarını əhatə edən 1624 km2 sahədə Qafqaz regionunda ilk dəfə olaraq innovativ axtarış metodlarından sayılan qeyri-invaziv hiperspektral peyk görüntülərinin çəkilişləri də həyata keçirilməkdədir. Tutxun hövzəsi təzahür sahələrində bütövlükdə geoloji kəşfiyyat işlərinin aparılması məqsədilə sözügedən ərazilərin mina və partlamamış hərbi sursatlardan tam olaraq təmizlənməsi istiqamətində müvafiq qurumlar tərəfindən zəruri addımlar atılır.
Qeyd edək ki, “Tutxun” sahəsi Kəlbəcər rayonunun ərazisində, Tərtərçayın sağ qolu olan Tutxun çayının hövzəsində yerləşir. 1958-1990-cı illərə aid geoloji materialların araşdırılması və rəqəmsallaşdırılmasının nəticələrinə əsasən, sahədə qızıl, gümüş və qismən sənaye əhəmiyyətli mis metallaşmasının olduğu proqnozlaşdırılır.

https://innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_adaf1f11403e99f0ead661a88_o.jpg
Закрытое акционерное общество (ЗАО) AzerGold в рамках плана мероприятий по реализации «Государственной программы по геологическому изучению недр и эффективному использованию минерально-сырьевой базы на 2020-2024 годы», утвержденной Распоряжением Президента Азербайджанской Республики №1941 от 16 марта 2020 года продолжает геологоразведочные работы.
Согласно упомянутому плану мероприятий, Министерству экологии и природных ресурсов и AzerGold было поручено проведение геолого-разведочных работ на перспективных участках цветных металлов в Восточном Зангезуре и Карабахском экономическом районе. В связи с этим, с июня текущего года геологоразведочная группа ЗАО проводит поэтапные поиски на рудном участке Тутхун. В соответствии с разработанными обществом программами геологоразведочных работ на 2022-2025 годы, работники AzerGold продолжают вести активные поверхностные поисково-разведывательные работы на очищенных от мин и неразорвавшихся боеприпасов на площадях Башлибель-Ханланлы, Оруджлу-Агятак-Чорман расположенных вокруг участка Тутхун. Кроме того, в рамках проводимых исследований на площади 1624 квадратных километров, охватывающей Кельбаджарский и Лачинский районы, проводятся гиперспектральные спутниковые снимки, которые в Кавказском регионе считаются инновационными методами поиска. Соответствующими ведомствами предпринимаются необходимые шаги по полной очистке указанных территорий от мин и неразорвавшихся боевых боеприпасов для проведения геологоразведочных работ на потенциальных месторождениях в бассейне реки Тутхун.
Следует отметить, что месторождение "Тутхун" находится на территории Кяльбаджарского района, в бассейне реки Тутхун, правого притока Тертерчай. По результатам исследований и цифровизации геологических данных за 1958-1990 гг. здесь прогнозируется золотая, серебряная и частично промышленная медная металлизация.