https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_da5b72914669d14c807b9894a_o.jpg
QS Beynəlxalq Ticarət Reytinqləri MBA 2026 (QS International Trade Rankings MBA/Masters 2026) açıqlanıb.
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) bu nüfuzlu reytinqdə Azərbaycan və Qafqaz regionu üzrə birinci, dünya miqyasında isə 56-cı yerə yüksəlib.
QS Beynəlxalq Ticarət Reytinqləri dünyada Qlobal Biznes və Ticarət üzrə ən yaxşı magistr proqramlarını müəyyən edir və əsas diqqəti ticarət yönümlü tədris məzmununa yönəldir.
Ticarət proqramının məzmunu göstəricisinə görə UNEC London İqtisadiyyat Məktəbi (LSE) və Warwick Universiteti kimi aparıcı ali məktəbləri geridə qoyaraq dünyanın ilk 20 universiteti sırasında qərarlaşıb.
Məzun nəticələri üzrə də UNEC-in göstəricisi yüksəkdir — 82.8 bal. Məzunların işlə təmin olunma faizi 89.5% təşkil edir ki, bu nəticə ilə UNEC LSE və Warwick-dən üstün mövqeyə yüksəlib.
İnnovativ tədris (“Experiential Learning”) alt indikatoru üzrə isə UNEC-in tədris metodikası Tsinghua və LSE kimi dünyanın aparıcı universitetləri ilə eyni səviyyədə qiymətləndirilib.

https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_da5b72914669d14c807b9894a_o.jpg
Азербайджанский государственный экономический университет (UNEC) в престижном рейтинге поднялся на первое место в Азербайджане и Кавказском регионе, на 56-е место в мировом масштабе.
Рейтинги международной торговли определяют лучшие в мире магистерские программы в области Глобального бизнеса и торговли, уделяя особое внимание образовательным материалам, ориентированным на торговлю.
По индексу содержания программы по торговле UNEC вошел в первую двадцатку лучших университетов мира, обогнав такие ведущие высшие учебные заведения, как Лондонская школа экономики (LSE) и Уорикский университет.
UNEC также имеет высокий показатель по результатам выпускников — 82,8 балла. Уровень трудоустройства выпускников составляет 89,5%, такими результатами UNEC поднялся на уровень выше LSE и Уорикского университета.
По нижнему индикатору инновационного обучения («Experiential Learning») методика преподавания UNEC была оценена на уровне ведущих университетов мира, таких как Цинхуа и LSE.