https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_64d8e4a47dc8a1556b99954e3_o.jpg
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) nümayəndə heyəti metal hasilatı və satışı sahəsində dünyanın ən nüfuzlu tədbirlərindən biri olan və Londonda keçirilən “London Metal Exchange Week” (LME Week) tədbirində iştirak edib.
Səfər çərçivəsində nümayəndə heyəti metal sənayesində tətbiq olunan yeni texnologiyalar, süni intellekt və rəqəmsal innovasiyaların rolu, həmçinin davamlı inkişafın gələcək perspektivləri mövzularında keçirilən müxtəlif sessiyalarda və panel müzakirələrində iştirak edib. Tədbir müddətində iştirakçılar dağ-mədən, metal hasilatı və ticarəti sahəsində fəaliyyət göstərən beynəlxalq şirkətlərin nümayəndələri ilə qarşılıqlı əməkdaşlıq və təcrübə mübadiləsi imkanları ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.
“AzerGold” QSC-nin nümayəndə heyəti həmçinin “LME Week” ərzində dünyanın aparıcı metal ticarəti şirkətlərindən biri olan “Trafigura” tərəfindən təşkil edilmiş rəsmi qəbulda iştirak edib, həmçinin şirkətin ofisində keçirilən ikitərəfli görüşdə iştirak edib. Görüş zamanı “AzerGold” QSC və “Trafigura” arasında mövcud və potensial əməkdaşlıq istiqamətləri, gələcək inkişaf perspektivləri müzakirə olunub.
“LME Week” tədbiri dünya üzrə dağ-mədən və metallurgiya sənayesinin, eləcə də maliyyə institutlarının ən mühüm görüş platformalarından biri hesab olunur. Burada qlobal metal bazarının trendləri, qiymət dinamikası və strateji tərəfdaşlıqlar müzakirə edilir. Tədbir, alüminium ərintiləri, qalay, nikel, sink, qurğuşun, ilkin alüminium, mis və gümüş kimi əlvan metallara dair beynəlxalq ticarətin inkişafında mühüm rol oynayır.

A delegation from AzerGold Closed Joint-Stock Company (CJSC) participated in the London Metal Exchange Week (LME Week), one of the world’s most prestigious events in the field of metal production and trading.
During the visit, the delegation took part in various sessions and panel discussions on technologies for the future of metal industry, the role of Aİ and digital innovations, and future perspectives for sustainable development. Participants discussed potential collaboration and shared experiences with international companies in the mining, metal production, and trading sectors to promote sustainability and responsible practices.
The AzerGold CJSC delegation further attended an official reception organized by Trafigura, one of the world’s leading metal trading companies, and participated in a bilateral meeting at the company’s office. During the meeting, existing and potential areas of cooperation between AzerGold CJSC and Trafigura, as well as future development prospects, were discussed.
LME Week is a key platform for industry professionals to discuss market trends, price dynamics, and strategic partnerships. The event plays a significant role in the international trade of non-ferrous metals like aluminium, copper, tin, nickel, zinc, and lead, with a focus on both current and future market challenges and opportunities.