https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_e7217fc984206192257379525_o.jpg
Bakı Dövlət Universiteti (BDU), Qərbi Azərbaycan İcması (QAİ) və “Regional İnkişaf” İctimai Birliyinin (RİİB) birgə təşkilatçılığı ilə “Qərbi Azərbaycan: Tarixin izi ilə” layihəsi çərçivəsində məlumatlandırıcı infosessiya keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan BDU-nun sosial məsələlər, tələbələrlə iş və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru Əliş Ağamirzəyev belə görüşlərin gənclərdə vətənpərvərlik hisslərinin möhkəmlənməsində, tarixə marağın artırılmasında mühüm əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb.
Prorektor bildirib ki, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə əldə olunmuş Zəfər xalqımızın milli iradəsinin və birliyinin təntənəsidir: “Vətən müharibəsində qazanılmış Qələbədən sonra ölkəmiz təkcə döyüş meydanında deyil, həm də quruculuq sahəsində mühüm nailiyyətlər əldə edib. Azad edilmiş ərazilərdə məktəblər, mədəniyyət ocaqları, yollar inşa olunur, müxtəlif tədbirlər və festivallar keçirilir. Bütün bunlar dövlətimizin gücünü və xalqımızın birliyini nümayiş etdirir”.
Əliş Ağamirzəyev qeyd edib ki, tariximizin mühüm səhifələrindən biri olan Qərbi Azərbaycan məsələsi də daim diqqət mərkəzində saxlanılmalıdır: “Bu torpaqlar bizim tarixi yurd yerlərimizdir. Əsrlər boyu soydaşlarımız oradan zorla deportasiya olunublar. Bu həqiqətlərin dünyaya çatdırılması və gənclər arasında təbliği milli yaddaşımızın qorunması baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Bu məqsədlə Bakı Dövlət Universitetində Qərbi Azərbaycan Araşdırmaları Mərkəzi yaradılıb və aktiv fəaliyyət göstərir”.
Milli Məclisin Gənclər və İdman Komitəsinin, Qərbi Azərbaycan İcmasının Gənclər Şurasının sədri Şahin İsmayılov çıxışında tarixi yaddaşın qorunması və Qərbi Azərbaycan həqiqətlərinin təbliği istiqamətində gənclərin üzərinə düşən vəzifələrdən bəhs edib: “Gənclərin ən əsas vəzifəsi yaxşı təhsil almaqdır. Dövlətin inkişafı savadlı, vətənpərvər gənclərdən asılıdır. Hər bir gəncin ideyası yeni bir çağırış, yeni bir fikirdir”.
Layihənin rəhbəri, RİİB-in əməkdaşı, Vətən müharibəsi iştirakçısı və Hərbi Qənimətlər Parkının meneceri Orucəli Abbaszadə Qərbi Azərbaycandan olan soydaşlarımızın doğma torpaqlarından zorla köçürülməsinin xalqımızın yaddaşında silinməz izlər buraxdığını bildirib. O, bu kimi layihələrin gənclərin maarifləndirilməsinə, tarixi ədalətin bərpası istiqamətində ictimai şüurun formalaşmasına xidmət etdiyini vurğulayıb.
Qərbi Azərbaycan İcması İdarə Heyətinin üzvü, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin Elmi-təşkilati şöbəsinin müdiri, filologiya elmləri doktoru, professor İbrahim Bayramov Qərbi Azərbaycana Qayıdış Konsepsiyası barədə ətraflı məlumat verib, mövzunun aktuallığını və sosial-tarixi əhəmiyyətini iştirakçıların diqqətinə çatdırıb.
BDU-nun Tarix fakültəsinin Mənbəşünaslıq, tarixşünaslıq və metodika kafedrasının dosenti Aydın Məmmədov Qərbi Azərbaycanın tarixi və etnoqrafiyası haqqında məruzə ilə çıxış edib.
Tədbir çərçivəsində Qərbi Azərbaycan İcmasının əməkdaşı İlahə Cəfərova tərəfindən hazırlanan təqdimat nümayiş etdirilib.

https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_e7217fc984206192257379525_o.jpg
В рамках проекта «Западный Азербайджан: по следам истории», совместно организованного Бакинским государственным университетом (БГУ), Общиной Западного Азербайджана (ОЗА) и Общественным объединением «Региональное развитие» (ООРР), прошла информационная сессия.
Открывая мероприятие, проректор БГУ Алиш Агамирзаев подчеркнул важность подобных встреч в укреплении патриотических чувств у молодёжи и повышении интереса к истории.
Проректор отметил, что Победа, одержанная под руководством Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева, – это торжество воли и единства нашего народа: «После Победы в Отечественной войне наша страна добилась значительных успехов не только на фронте, но и в строительстве. На освобожденных территориях строятся школы, учреждения культуры, дороги, проводятся различные мероприятия и фестивали. Всё это свидетельствует о силе нашего государства и единстве нашего народа».
Алиш Агамирзаев отметил, что вопрос Западного Азербайджана, являющийся одной из важных страниц нашей истории, всегда должен быть в центре внимания: «Наши соотечественники были насильственно депортированы с этих наших исторических земель. Донесение этих реалий до мира и популяризация их среди молодежи имеет большое значение с точки зрения сохранения нашей национальной памяти. С этой целью в Бакинском государственном университете создан и активно функционирует Центр исследований Западного Азербайджана».
В своем выступлении председатель Комитета молодежи и спорта Милли Меджлиса и Молодежного совета общины Западного Азербайджана Шахин Исмаилов говорил об ответственности молодежи в сохранении исторической памяти и пропаганде истин Западного Азербайджана.
Руководитель проекта, сотрудник ООРР, участник Отечественной войны и менеджер Парка военных трофеев Оруджали Аббасзаде отметил, что насильственное переселение наших соотечественников из Западного Азербайджана с родных земель оставило неизгладимый след в памяти народа. Он подчеркнул, что подобные проекты служат воспитанию молодежи и формированию общественного сознания, нацеленного на восстановление исторической справедливости.
Ибрагим Байрамов, член правления ОЗА, заведующий научно-организационным отделом Азербайджанского государственного педагогического университета, представил информацию о Концепции возвращения в Западный Азербайджан, доведя до сведения участников актуальность и социально-историческую значимость этой темы.
Доцент кафедры источниковедения, историографии и методики исторического факультета БГУ Айдын Мамедов выступил с докладом по истории и этнографии Западного Азербайджана. В рамках мероприятия была представлена презентация, подготовленная сотрудницей ОЗА Илахой Джафаровой.