Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Şərqşünaslıq fakültəsində Tələbə Elmi Cəmiyyətinin (TEC) təşkilatçılığı ilə “Şərq xalqlarının mədəniyyətində ailə dəyərləri” mövzusunda elmi-praktik tədbir keçirilib.
Tədbirdə müxtəlif Şərq xalqlarının ailə modeli, ailə münasibətləri və ailə institutunun cəmiyyətdəki rolu müzakirə olunub. Fakültənin tələbələri ərəb, fars, İsrail, Pakistan, yapon, türk və Azərbaycan mədəniyyətlərinə dair təqdimatlarla çıxış edərək bu xalqlarda ailə dəyərlərinin mahiyyəti və özünəməxsus xüsusiyyətləri barədə maraqlı fikirlər səsləndiriblər.
Çıxışlarda ailənin hər bir xalqın mənəvi dayağı kimi mühüm rol oynadığı, milli kimliyin qorunmasında və nəsillərarası bağların möhkəmlənməsində əhəmiyyətli funksiyaya malik olduğu qeyd olunub.
Tədbirin sonunda fakültənin dekanı Aydan Xəndan tələbələrin mövzuya marağını yüksək qiymətləndirib və bu istiqamətdə elmi fəaliyyətin gələcəkdə daha geniş miqyasda davam etdiriləcəyinə inandığını bildirib. Elmi işlər üzrə dekan müavini Nigar İsmayılzadə isə tələbələrin elmi fəaliyyətində bu cür tədbirlərin əhəmiyyətini, bunun onların bilik və praktiki bacarıqlarının inkişafına töhfə verdiyini vurğulayıb.

На факультете востоковедения Бакинского государственного университета (БГУ) состоялось научно-практическое мероприятие на тему «Семейные ценности в культуре народов Востока».
На мероприятии обсуждались модели семьи у различных народов Востока, семейные отношения и роль института семьи в обществе. Студенты факультета выступили с докладами, посвященными арабской, персидской, израильской, пакистанской, японской, турецкой и азербайджанской культурам, изложив свои взгляды на сущность и особенности семейных ценностей у этих народов.
В выступлениях отмечалось, что семья играет важную роль нравственной опоры каждого народа, выполняет важную функцию в сохранении национальной идентичности и укреплении межпоколенческих связей.
Декан факультета Айдан Хандан высоко оценила интерес студентов к теме и выразила уверенность в том, что научная деятельность в этом направлении будет расширена.
Заместитель декана Нигяр Исмаилзаде подчеркнула важность подобных мероприятий в деятельности студентов, и что это способствует развитию их знаний и практических навыков.