https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_80ae3c916d9885f7ed35c3e62_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Tətbiqi riyaziyyat və kibernetika fakültəsinin məzunu, Nobel Sülh mükafatçısı Bəxtiyar Siracovla görüş keçirilib.
Tədbirdə BDU-nun elm və innovasiyalar üzrə prorektoru Hüseyn Məmmədov, Tətbiqi riyaziyyat və kibernetika fakültəsinin dekanı Ələkbər Əliyev, fakültənin müəllim və tələbələri iştirak ediblər.
Fakültə dekanı Ələkbər Əliyev qeyd edib ki, Tətbiqi riyaziyyat və kibernetika fakültəsinin məzunları dünyanın müxtəlif ölkələrində, o cümlədən Azərbaycanda uğurla fəaliyyət göstərir, yüksək vəzifələrdə çalışırlar. Belə məzunlardan biri də Nobel Sülh Mükafatına layiq görülən Bəxtiyar Siracovdur. Ələkbər Əliyev Norveç Sülh Komitəsinin qərarı ilə 2005-ci ildə Nobel Sülh mükafatına layiq görülən və uzun illər Atom Enerjisi üzrə Beynəlxalq Agentliyin (AEBA) məsul əməkdaşı olan məzunumuzun həyat yolu haqqında tələbələrə məlumat verib, belə görüşlərin tələbələrin inkişafında önəmli rol oynadığını vurğulayıb.
Bəxtiyar Siracov bildirib ki, 1974-1979-cu illərdə BDU-nun Tətbiqi riyaziyyat və kibernetika fakültəsində təhsil alıb. O, məzunu olduğu universitetdə tələbələrlə görüşdən məmnunluğunu ifadə edib. Qonaq tələbəlik illərindən tutmuş AEBA-dakı fəaliyyətinədək keçdiyi yol barədə ətraflı məlumat verib, elmin inkişafına gənclərin töhfəsinin vacibliyini vurğulayıb. O, bilik və təcrübələrindən bəhrələndiyi Azərbaycan alimlərini minnətdarlıqla yad edib, onların yetirmələrinin bu gün dünyanın nüfuzlu universitetlərində, elm mərkəzlərində çalışdığını fəxrlə bildirib.
Qeyd olunub ki, 2005-ci ildə Norveç Sülh Komitəsinin qərarı ilə AEBA və onun Baş Direktoru Məhəmməd əl-Baradei nüvə enerjisinin hərbi məqsədlər üçün istifadəsinin qarşısının alınmasında və nüvə enerjisindən dinc məqsədlər üçün təhlükəsiz şəkildə istifadə edilməsinin təmin edilməsində göstəridikləri xidmətlərə görə Nobel Sülh Mükafatına layiq görülüblər. Bəxtiyar Siracov da məhz o tarixdən AEBA-da çalışan digər əməkdaşlarla bərabər Nobel Sülh Mükafatını alanlar sırasındadır.

Выпускник БГУ, лауреат Нобелевской премии мира Бахтияр Сираджов встретился со студентами
Выпускник БГУ, лауреат Нобелевской премии мира Бахтияр Сираджов встретился со студентами Выпускник БГУ, лауреат Нобелевской премии мира Бахтияр Сираджов встретился со студентами
Состоялась встреча с выпускником факультета прикладной математики и кибернетики Бакинского государственного университета (БГУ), лауреатом Нобелевской премии мира Бахтияром Сираджовым.
В мероприятии приняли участие проректор Гусейн Мамедов, декан факультета Алекпер Алиев, преподаватели и студенты.
Декан отметил, что выпускники факультета успешно работают в различных странах мира, в том числе в Азербайджане, и занимают высокие должности. Одним из таких выпускников является Бахтияр Сираджов, удостоенный Нобелевской премии мира. Он удостоен этой премии в 2005 году решением Норвежского комитета мира, ибо на протяжении многих лет является ответственным сотрудником Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ). Алекпер Алиев подчеркнул, что подобные встречи играют важную роль в развитии студентов.
Бахтияр Сираджов сказал, что учился на факультете в 1974–1979 годах. Гость говорил о своём пути от студенческой скамьи до работы в МАГАТЭ и подчеркнул важность вклада молодёжи в развитие науки. Он с благодарностью вспомнил учёных, чьи знания и опыт ему очень пригодились, и с гордостью отметил, что их воспитанники работают в престижных университетах и ​​научных центрах по всему миру.
Было отмечено, что в 2005 году МАГАТЭ и его генеральному директору Мухаммеду аль-Барадею присудили Нобелевскую премию мира за усилия по предотвращению использования атомной энергии в военных целях и по обеспечению ее применения в мирных целях в максимально безопасных условиях.  Бахтияру Сираджову, как и другим сотрудникам, работавшим в то время в МАГАТЭ и ставшим частью этой почетной награды, выдали соответствующий диплом.