https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_d0f124e56360cd389cea804a3_o.jpg
Azərbaycan Prezidenti İ. Əliyevin Qazaxıstana dövlət səfəri çərçivəsində Taraz və Qazax şəhərləri arasında qardaşlaşma münasibətlərinin qurulması haqqında protokol imzalanıb.
Qazaxıstanın Azərbaycandakı Səfiri Alim Bayel qazaxlar üçün xüsusilə doğma səslənən Azərbaycan şəhərinin tarixi haqqında söz açıb.
“Qazax — Gürcüstan və Ermənistan sərhədlərinə yaxın ərazidə yerləşən, Azərbaycanın mənzərəli şəhərlərindən biridir. Biz onun adının etimologiyası ilə bağlı araşdırma apardıq və maraqlı məlumatlara rast gəldik.
XVI əsrin əvvəllərində Azərbaycan-fars hökmdarı şah İsmayıl, Məhəmməd xan Şeybani ilə düşmən münasibətində idi. Məhəmməd Şeybani isə Qazax xanı Kasımın xalası oğlu olduğuna görə, Kasım ona kömək məqsədilə qoşun göndərib. Şah İsmayıl döyüş zamanı əsir düşən qazax igidlərini Qafqaza göndərib. O vaxtdan etibarən qazax bahadırlarının yerləşdirildiyi bu ərazi həmin adla tanınmağa başlayıb.
Bu gün də Azərbaycanın şimal-qərbində Qazax rayonu və Qazax şəhəri mövcuddur. Qazax rayonunda hələ də antropoloji baxımından qazaxlara çox bənzəyən insanlara rast gəlmək mümkündür. Azərbaycanın ilk hərbi pilotu Fərrux Ağa Qayıbovun şəklinə baxmaq kifayətdir. Qazax rayonu Azərbaycanın tək bölgəsidir ki, burada qurut hazırlanır. Oranın sakinləri mərdliyi ilə seçilir. Bundan əlavə, burada atları çox sevirlər və aşıqlara böyük ehtiram bəsləyirlər.
Buna görə də biz qərara gəldik ki, Qazaxın məhz qədim Taraz şəhəri ilə qardaşlaşma münasibətlərinin qurulması doğru olardı. Çünki Taraz XV əsrdə Qazax xanlığının qurulduğu ərazidə yerləşir. Bu simvolik addım qardaş xalqlarımızı daha da möhkəm birləşdirəcək.
Ümumiyyətlə, Azərbaycanda bizim ortaq tariximizə işarə edən çoxlu toponimlər mövcuddur. Məsələn, Qıpçaq və Cəlayir adlarını daşıyan yaşayış məntəqələri, həmçinin Saklarla bağlı adlar var. Beləliklə, müasir strateji əməkdaşlığımız və qardaşlıq münasibətlərimiz çox möhkəm tarixi təməllər üzərində qurulub. Hesab edirəm ki, tarixçilərimiz peşəkar diqqətini bu maraqlı qədim səhifələrin öyrənilməsinə yönəltməlidirlər".

https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_d0f124e56360cd389cea804a3_o.jpg
В ходе госвизита Президента Азербайджана И. Алиева в Казахстан подписан протокол об установлении побратимских отношений между городами Тараз и Казах.
Об истории азербайджанского города с особенно звучащим для казахстанцев названием рассказал Посол Казахстана в Азербайджане Алим Байель.
«Казах — один из живописных городов Азербайджана, который расположен близ границы с Грузией и Арменией. Мы провели небольшое исследование относительно этимологии его названия и обнаружили интересные сведения.
В начале 16-го века азербайджано-персидский правитель шах Исмаил враждовал с ханом Мухаммедом Шейбани. А поскольку Мухаммед Шейбани являлся бөле — двоюродным братом по матери — казахского хана Касыма, последний отправил ему на подмогу войско. Плененных в ходе сражений казахских воинов шах Исмаил отправил на Кавказ. С тех пор местность, где были размещены казахские батыры стала известна под этим именем.
И сегодня на северо-западе Азербайджана существуют Казахский район и город Казах. В Казахском районе все еще можно встретить людей антропологически очень похожих на казахов. Достаточно взглянуть на фотографию первого военного летчика-азербайджанца Фаррух Ага Гаибова. Казахский район — единственный регион Азербайджана, где готовят курт. Его жители отличаются воинственностью. А еще здесь любят лошадей и чтят своих акынов — ашыгов.
Поэтому мы решили, что будет правильно установить побратимские связи Казаха именно с древним Таразом. Ведь Тараз находится там, где в 15 веке было образовано Казахское ханство. Этот весьма символический шаг еще крепче свяжет наши братские народы.
А вообще в Азербайджане много топонимов, указывающих на наше общее прошлое. Есть, например, населенные пункты с названиями Кыпчак и Джалаир, названия, связанные с саками. Так что наше современное стратегическое партнерство и братские отношения основаны на очень прочном историческом фундаменте. Думаю, нашим историкам следует обратить свое профессиональное внимание на изучение этих интересных страниц старины».