Astanada “Orta Dəhlizin inkişafı” birgə layihəsi təqdim edilib
Astanada “Orta Dəhlizin inkişafı” birgə layihəsi təqdim edilib Astanada “Orta Dəhlizin inkişafı” birgə layihəsi təqdim edilib
Oktyabrın 21-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin və Qazaxıstan Respublikasının Prezidenti Kasım-Jomart Tokayevin iştirakı ilə “Orta Dəhlizin inkişafı” (Trans-Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu) birgə layihəsinin təqdimatı olub.
"innews media" xəbər verir ki, Azərbaycanın və Qazaxıstanın dövlət başçılarına layihə barədə məlumat verildi.
Qeyd edildi ki, Çin və Orta Asiya ölkələrini Avropa dövlətləri ilə birləşdirməkdə əsas nəqliyyat-logistika marşrutu olan Orta Dəhliz regional və qitələrarası ticarətin möhkəmlənməsində strateji rol oynayır. Vurğulandı ki, Çindən Azərbaycana daşımaların həcmi getdikcə çoxalır və 2030-cu ilədək bunun hazırkı dövrlə müqayisədə 3 dəfə artması proqnozlaşdırılır. Bu isə öz növbəsində layihənin əhəmiyyətini daha da artırır.
Dövlət başçılarına Orta Dəhlizin səmərəsini və rəqabətqabiliyyətliliyini artırmaq istiqamətində nəzərdə tutulan konkret addımlar və təşəbbüslər barədə məlumat verildi.

https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_c4ae158cd018d0f833d6c7e72_o.jpg
On October 21, the “Middle Corridor Development” (Trans-Caspian International Transport Route) joint project was presented with the participation of President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and President of the Republic of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev.
The heads of state received detailed information about the project.
The Middle Corridor, as the main transport-logistics route connecting China and Central Asian countries with European states, plays a strategic role in strengthening regional and intercontinental trade. It was noted that shipments from China to Azerbaijan are steadily increasing and are projected to triple by 2030 compared to current levels, further underscoring the project’s importance.
The heads of state were also informed about specific steps and initiatives aimed at increasing the efficiency and competitiveness of the Middle Corridor.