https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_63c3b7b60e566487e40f8578c_o.jpg
AZCON Holding şirkətlərindən olan “Aztelekom” MMC qlobal səviyyədə genişzolaqlı rabitənin inkişafına yönəlmiş təşəbbüsləri dəstəkləmək məqsədilə Ümumdünya Genişzolaqlı Əlaqə Assosiasiyasına (WBBA) üzv olub.
Bu üzvlük “Aztelekom”un yalnız ölkə daxilində deyil, qlobal dünyada da texnoloji cəmiyyətin fəal iştirakçısına çevrildiyinin bariz nümunəsidir.
“WBBA” dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan telekommunikasiya şirkətləri, texnologiya təminatçıları və tənzimləyici qurumları bir araya gətirən nüfuzlu platformadır. Assosiasiyanın əsas məqsədi genişzolaqlı internetin əlçatanlığını artırmaq, texnoloji innovasiyaları təşviq etmək və rəqəmsal inklüzivliyi gücləndirməkdir.
Qeyd edək ki, Azərbaycanda bu assosiasiyaya üzv seçilən ilk şirkət məhz “Aztelekom”dur.
“Aztelekom”un “WBBA”də təmsil olunması şirkətə qlobal tərəfdaşlıq imkanları, ən son texnologiyalara çıxış, sənaye üzrə qabaqcıl biliklərin paylaşılması və rəqəmsal strategiyaların formalaşmasında iştirak kimi üstünlüklər qazandıracaq.
Xatırladaq ki, “Aztelekom” cari ilin may ayında gigabit sürətli genişzolaqlı internet bağlantısının təmin edilməsində göstərdiyi yüksək nəticələrə görə Ümumdünya Genişzolaqlı Əlaqə Assosiasiyasının (WBBA) təltif etdiyi “Gigacity Champion” mükafatına layiq görülüb.
Son bir ildə “Speedtest Award for Fastest Fixed Network”, “Best Practice of Home Broadband Development Award” və “Gigacity Champion” kimi beynəlxalq mükafatlarla təltif olunan “Aztelekom” ölkə tarixində bu üç mükafatı qazanan ilk sabit şəbəkə provayderidir.

https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_63c3b7b60e566487e40f8578c_o.jpg
«Aztelekom» ООО, входящая в состав AZCON Holding, стала членом Всемирной ассоциации широкополосной связи (WBBA) с целью поддержки глобальных инициатив, направленных на развитие широкополосных технологий.
Это членство является ярким примером того, как «Aztelekom» превращается в активного участника мирового технологического сообщества, выходя за рамки национального рынка.
WBBA — это престижная платформа, объединяющая телекоммуникационные компании, поставщиков технологий и регулирующие органы из разных стран мира. Основная цель ассоциации — расширение доступности широкополосного интернета, продвижение технологических инноваций и укрепление цифровой инклюзивности.
Следует отметить, что «Aztelekom» стала первой компанией в Азербайджане, вступившей в эту ассоциацию.
Участие в WBBA предоставляет «Aztelekom» возможности для глобального партнёрства, доступа к передовым технологиям, обмена отраслевыми знаниями и участия в формировании цифровых стратегий.
Напомним, что в мае текущего года компания «Aztelekom» была удостоена награды «Gigacity Champion» от Всемирной ассоциации широкополосной связи (WBBA) за выдающиеся достижения в обеспечении гигабитного широкополосного интернет-соединения.