https://www.innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_332d3dee0735e7ce9201dcd6c_o.jpg
Bu fikri Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Günay Əfəndiyeva VIII Beynəlxalq Kitab Sərgisində deyib.
“Gözəl Bakımız növbəti dəfə Beynəlxalq Kitab Sərgisinə ev sahibliyi edir. Beynəlxalq Kitab Sərgisi həm müəlliflər: şairlər, yazıçılar və ədəbiyyatşünaslar, həm də oxucular üçün əsl kitab bayramıdır. İlk növbədə, qələm sahibləri öz dəyərli oxucuları ilə bir araya gəlir, kitablarını onlara təqdim edirlər. Digər tərəfdən isə sərgi çərçivəsində oxucular sevimli qəhrəmanları və onların müəllifləri ilə görüşmək, həmçinin fərqli ölkələrin nəşrləri ilə tanış olmaq fürsəti əldə edirlər. Və bu nədir? Bu bir ünsiyyətdir. Belə bir platformanın yaradılması şəxsiyyətin formalaşmasında, cəmiyyətin intellektual inkişafında, eyni zamanda xalqların və millətlərin öz milli kimliyini dərk etməsində müstəsna əhəmiyyətə malikdir. Və bu proseslərdə kitabların rolu əvəzsizdir.
Mənim üçün çox xoşdur ki, Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu bu il yenidən VIII Beynəlxalq Kitab Sərgisində müxtəlif ölkələrdə və dillərdə çap olunan nəşrlərini nümayiş etdirir. Bizim məqsədimiz birdir. Türk Dünyasının zəngin irsini dünyaya çatdırmaq, eləcə də Türk xalqlarını bir araya gətirmək və daha da yaxınlaşdırmaq” , - deyə Günay Əfəndiyeva bildirib.

https://innews.az/uploads/news/2022-10/_innews_332d3dee0735e7ce9201dcd6c_o.jpg
Эти слова сказала президент Международного Фонда Тюркской Культуры и Наследия Гюнай Эфендиева на проводящейся в Баку VIII Международной Книжной Выставке.
«В нашем прекрасном Баку в очередной раз проходит международная книжная выставка. Это - настоящий Праздник Книги как для авторов: поэтов, писателей и литературоведов, так и для читателей. С одной стороны, авторы книг встречаются со своими читателями и знакомят их со своими произведениями. С другой, в рамках выставки читатели получают возможность встретиться с любимыми героями и их авторами, а также ознакомиться с новыми книгами, изданными в различных странах. И что это? Это взаимосвязь, общение. Создание такой платформы имеет исключительное значение в формировании личности, интеллектуальном развитии общества, а также в осознании народами и нациями своей национальной идентичности. И роль книг в этих процессах бесценна.
Мне очень приятно, что и в этом году на VIII Международной Книжной Выставке Международный Фонд Тюркской Культуры и Наследия снова демонстрирует свои книги, изданные в различных странах, на разных языках. Наша цель одна - донести до мира богатое наследие Тюркского мира, а также сблизить и сплотить тюркские народы», - сказала Гюнай Эфендиева.