https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_f69c8a20679444ad48c61c679_o.jpg
İtaliyanın aparıcı media resursları Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti Mehriban Əliyevanın Müqəddəs Taxt-Taca rəsmi səfərini diqqət mərkəzində saxlayıb.
“Giornale Diplomatico”, “Notizie Geopolitiche”, “il Domani d`Italia”, “Gazzetta Diplomatica”, “Kmetro0”, “il Denaro”, “Radio Studio90 Italia”, “Tele Citta”, “MSN” və “ZaZoom” kimi saytların və xəbər portallarının yaydığı materiallarda Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın səfər çərçivəsində müxtəlif mühüm görüşlər keçirdiyi və tədbirlərdə iştirak etdiyi bildirilir.
Diqqətə çatdırılır ki, Azərbaycanın Birinci vitse-prezidentinin Roma Papası XIV Leo ilə görüşündə ölkəmizlə Vatikan arasında ikitərəfli əlaqələrin xeyli inkişaf etdiyi vurğulanıb. Görüşdə Müqəddəs Taxt-Tacın Azərbaycandakı Katolik Kilsəsinin fəaliyyəti və ikinci Katolik Kilsəsinin tikintisi ilə əlaqədar aparılan hazırlıq işləri barədə məlumat verilib. XIV Leo Azərbaycan ilə qurulan bu əməkdaşlığın dinlərarası və sivilizasiyalararası dialoqa böyük təkan verdiyini deyib.
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva ilə Vatikanın dövlət katibi kardinal Pietro Parolinin görüşündə isə ikitərəfli münasibətlərin müsbət inkişafından məmnunluq ifadə olunub. Pietro Parolin Bakıda ikinci Katolik Kilsəsinin tikintisini təqdirəlayiq hal kimi qiymətləndirib, bunun Azərbaycanda bütün dinlərə göstərilən qayğı və hörmətin təzahürü olduğunu vurğulayıb. Vatikanın dövlət katibi Ermənistanla Azərbaycan arasında sülh sazişinin paraflanması münasibətilə ölkəmizi təbrik edib, Vatikanın regionda sülhün bərqərar olmasını birmənalı şəkildə dəstəklədiyini deyib.
Yazılarda məlumat verilir ki, səfər çərçivəsində Azərbaycanın Birinci vitse-prezidenti və ailə üzvləri Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə Müqəddəs Kommodilla katakombalarının bərpası layihəsinin açılış mərasimində iştirak edib, həyata keçirilmiş bərpa işləri ilə tanış olublar. Katakombaların bərpası layihəsinin Vatikan ilə Azərbaycan arasında çoxillik əməkdaşlığın yeni mərhələsi olduğu qeyd edilir.
Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın, həmçinin Müqəddəs Pavel Bazilikasının baş keşişi kardinal Ceyms Harvi ilə görüşdüyü, bazilikada Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə həyata keçirilən bərpa və tikinti işləri ilə tanış olduğu diqqətə çatdırılır. Azərbaycanın Birinci vitse-prezidentinin Avropanın ən böyük pediatrik “Bambino Gesu” xəstəxanasında molekulyar-genetika və klinik diaqnostika laboratoriyaları ilə tanış olduğu, Vatikan şəhər-dövlətinin qubernatorluğunun prezidenti, rahibə Raffaella Petrini ilə görüşdüyü və birlikdə Vatikan bağlarında ağacəkmə mərasimində iştirak etdikləri bildirilir.
Bundan başqa, Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə Vatikanda Müqəddəs Pyotr Bazilikasında həyata keçirilmiş bərpa işləri ilə tanış olduğu, Vatikan Apostol Kitabxanası və Apostol Arxivinə baş çəkdiyi, Vatikanın dövlət katibi kardinal Pietro Parolinlə birgə Azərbaycanın Müqəddəs Taxt-Tacdakı səfirliyinin inzibati ofisinin rəsmi açılışında iştirak etdiyi vurğulanır.

https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_f69c8a20679444ad48c61c679_o.jpg
Ведущие итальянские медиа уделили особое внимание официальному визиту Первого вице-президента Азербайджана Мехрибан Алиевой в Святой Престол.
В материалах, опубликованных в Giornale Diplomatico, Notizie Geopolitiche, il Domani d`Italia, Gazzetta Diplomatica, Kmetro0, il Denaro, Radio Studio90 Italia, Tele Citta, MSN и ZaZoom, сообщается, что Первый вице-президент Мехрибан Алиева провела в рамках визита ряд важных встреч и приняла участие в мероприятиях.
Отмечается, что на встрече Первого вице-президента Азербайджана с Папой Римским Львом XIV было подчеркнуто значительное развитие отношений между нашей страной и Ватиканом. На встрече была предоставлена информация о деятельности Католической церкви Святого Престола в Азербайджане и подготовительной работе, проводимой в связи со строительством второй католической церкви. Лев XIV отметил, что это сотрудничество придало огромный импульс межрелигиозному и межцивилизационному диалогу.
На встрече Первого вице-президента Мехрибан Алиевой с государственным секретарем Ватикана кардиналом Пьетро Паролином было выражено удовлетворение позитивным развитием двусторонних отношений. Пьетро Паролин расценил строительство второй католической церкви в Баку как радостное событие, подчеркнув, что это свидетельство заботы и уважения, проявляемых в Азербайджане ко всем религиям. Государственный секретарь Ватикана поздравил нашу страну с парафированием мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном, заявив, что Ватикан однозначно поддерживает установление мира в регионе.
В статьях сообщается, что в рамках визита Первый вице-президент Азербайджана и члены ее семьи приняли участие в церемонии открытия проекта реставрации катакомб Святой Коммодиллы, реализованного при поддержке Фонда Гейдара Алиева, и ознакомились с проведенными реставрационными работами. Отмечается, что проект реставрации катакомб является новым этапом в долгосрочном сотрудничестве Ватикана и Азербайджана.
Отмечается, что Первый вице-президент Мехрибан Алиева также встретилась с архипресвитером Базилики Святого Павла кардиналом Джеймсом Харви и ознакомилась с ходом реставрационных и строительных работ, проводимых в базилике при поддержке Фонда Гейдара Алиева. Сообщается, что Первый вице-президент Азербайджана ознакомилась с лабораториями молекулярной генетики и клинической диагностики крупнейшей в Европе педиатрической больницы Bambino Gesu, встретилась с президентом губернаторства Государства-города Ватикан, монахиней Рафаэллой Петрини, вместе с ней приняла участие в церемонии посадки деревьев в садах Ватикана.
Кроме того, подчеркивается, что Первый вице-президент Мехрибан Алиева ознакомилась с реставрационными работами, проведенными в Базилике Святого Петра в Ватикане при поддержке Фонда Гейдара Алиева, посетила Апостольскую библиотеку и Ватиканский апостольский архив, а также совместно с государственным секретарем Ватикана кардиналом Пьетро Паролином приняла участие в официальном открытии административного офиса посольства Азербайджана при Святом Престоле.