https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_40ebde4127f5b39caaa12f78b_o.jpg
Azərbaycan Milli Antidopinq Agentliyinin (AMADA) rəhbər heyəti 3–4 oktyabr 2025-ci il tarixlərində Tunisdə, Tunis Milli Antidopinq Agentliyinin (ANAD) təşəbbüsü ilə keçirilən “Antidopinqlə mübarizədə data elmlərinin rolu” mövzusunda IV beynəlxalq konfransda iştirak edib.
Tədbir Afrika qitəsindən və digər bölgələrdən olan yüksək səviyyəli nümayəndələri bir araya gətirib. Konfransda milli antidopinq təşkilatlarının, idman dürüstlüyü bölmələrinin, hüquq-mühafizə orqanlarının, laboratoriyaların və beynəlxalq qurumların ekspertləri iştirak ediblər. Mühazirəçilər Avropa, Şimali Afrika və Yaxın Şərqi təmsil edən geniş peşəkar və coğrafi spektri əhatə edərək, təhqiqatyönümlü və data əsaslı antidopinq fəaliyyətlərinin qloballaşan xarakterini ön plana çəkiblər.
AMADA-nın İcraçı direktoru Təhminə Tağı-zadə və İcraçı direktorun müavini Rüfət Efendiyev konfransda “Antidopinqdə süni intellektin tətbiqi: İnnovasiya ilə məsuliyyət arasında” adlı birgə təqdimatla çıxış ediblər. Onların çıxışında süni intellekt alətləri vasitəsilə dopinqin aşkarlanması, analitik fəaliyyətlər və test strategiyalarının təkmilləşdirilməsi imkanları araşdırılıb. Bununla yanaşı, məxfiliyin qorunması, ədalətli idman anlayışı və hüquqi prosedurların təmin olunması kimi fundamental prinsiplərə sadiqlik vurğulanıb. Təqdimatda, həmçinin gender bərabərliyinin inklüziv və gələcəyə yönəlmiş antidopinq idarəçiliyi üçün mühüm əhəmiyyət daşıdığı xüsusi qeyd olunub.
Digər çıxışçılar isə məxfi məlumatların idarə olunması, kriminalistik təhlillər, qurumlararası əməkdaşlıq, məlumatların birləşdirilməsi metodologiyaları, eləcə də antidopinq orqanları ilə hüquq-mühafizə strukturları arasında əlaqələrin gücləndirilməsi kimi mövzulara toxunublar.
Konfrans süni intellektə marağın, etik təminatların və inklüzivliyin qlobal antidopinq hərəkatında artmaqda olduğunu bir daha göstərib. Tunis isə bu sahədə dialoq və innovasiya üçün regional mərkəz kimi öz mövqeyini möhkəmləndirib. Müzakirələr çərçivəsində tədbir iştirakçılarının çıxışları idmanda təmizliyin yalnız dopinqin aşkarlanması ilə deyil, həm ədalət, etibar və həm də idmançıların, habelə institutların uzunmüddətli dürüstlüyü ilə bağlı olduğuna dair ortaq mövqeyi əks etdirib.

https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_40ebde4127f5b39caaa12f78b_o.jpg
The Azerbaijan National Anti-Doping Agency (AMADA) took part in the 4th International Conference “Data Sciences at the Service of the Anti-Doping Fight”, held on 3–4 October in Tunis under the auspices of the Tunisian Anti-Doping Agency (ANAD).
The event gathered senior representatives from across the African continent and beyond, including experts from national anti-doping organisations, athlete integrity units, law enforcement bodies, laboratories and international institutions. Speakers reflected a broad professional and geographic spectrum — from Europe, North Africa and the Middle East — underscoring the increasingly global dimension of intelligence-led and data-driven anti-doping efforts.
Dr. Tahmina Taghi-zada, CEO of AMADA, and Dr. Rufat Efendiyev, Deputy CEO, delivered a joint presentation titled “Using Artificial Intelligence (AI) in Anti-Doping: Between Innovation and Responsibility.” Their intervention explored how AI tools can enhance detection, intelligence and testing strategies while safeguarding privacy, fairness and due process. The discussion also emphasised gender mainstreaming as a vital element of inclusive and future-oriented anti-doping governance.
Other keynote speakers addressed topics such as confidential information handling, forensic analysis, inter-agency coordination, data-fusion methodologies and cooperation between anti-doping authorities and law enforcement. Contributions from France, Austria, Poland, the Athletics Integrity Unit, Interpol and regional African bodies highlighted both shared challenges and growing capacity across the continent.
The conference reinforced rising interest in AI, ethical safeguards and inclusivity across the global anti-doping movement, with Tunisia emerging as a regional hub for dialogue and innovation. Beyond the technical debates, the exchanges reflected a shared conviction that clean sport is not only about detection, but about fairness, trust and the long-term integrity of athletes and institutions alike.