https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_d8b4f310dd84720f6ac45f821_o.jpg
Ölkənin aparıcı banklarından biri olan TuranBank ASC 2025-ci ilin III rübünün yekunlarına əsasən maliyyə göstəriciləri üzrə bazar mövqeyini qoruyub saxlayıb.
2025-ci ilin III rübünün yekunlarına görə TuranBank-ın cəmi aktivləri 5 % artaraq 893 mln. manata çatıb. Hesabat dövründə Bank qarşıya qoyulan strateji hədəfinə uyğun olaraq mikro, kiçik və orta sahibkarlığın maliyyələşdirilməsini daha da artırıb. Belə ki, Bankın kredit portfeli ötən ilin sonu ilə müqayisədə 9.1% və ya 59 mln. manat artaraq 711 mln. manat, o cümlədən biznes müştərilərinə verilmiş kreditləri 368 mln. manat təşkil edib. Bankın fiziki şəxslərin depozitləri 20 mln. artaraq 386 mln. manat, olub ki, bu da müştərilərin Banka olan yüksək etimadının göstəricisidir.
O cümlədən ötən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə TuranBank-ın əməliyyat mənfəəti 25% və ya 4 mln. manat artaraq 21.3 mln. manata, faiz gəlirləri 12.7% və ya 9 mln. manat artaraq 75 mln. manata, qeyri-faiz gəlirləri isə 16.8 % və ya 3 mln. artaraq 17 mln manata yüksəlib. Qeyd edək ki, Bank 2025-ci ilin III rübünü 1.6 mln manat xalis mənfəətlə başa vurub.
2025-ci il III rübü ərzində TuranBank institusional inkişaf və biznes subyektlərinin maliyyələşdirilməsi üzrə kredit xətlərinin cəlb edilməsi istiqamətində digər beynəlxalq maliyyə qurumları ilə də əməkdaşlıq əlaqələrini uğurla inkişaf etdirib. Belə ki, Bank Asiya İnkişaf Bankının Ticarət və Təchizat Zəncirinin Maliyyə Proqramından (TSCFP) yararlanmağa başlayıb. Bununla yanaşı ölkəmizdə, xüsusilə regionlarda kiçik və orta biznesin, sahibkarlıq subyektlərinin yerli valyutada maliyyə resurslarına çıxış imkanlarını daha da genişləndirmək məqsədilə TuranBank nüfuzlu BlueOrchard Beynəlxalq Mikromaliyyələşdirmə Fondu ilə 3 illik müddətə 15 milyon ABŞ dolları məbləğində yerli valyutada, ECO Ticarət və İnkişaf Bankı ilə 5 illik müddətə 5 milyon Avro həcmində, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Özəl Sektorun İnkişafı üzrə İslam Korporasiyası (ICD) ilə 5 il müddətinə 15 milyon ABŞ dolları məbləğində maliyyələşdirmə istiqamətində saziş imzalayıb.
TuranBank-ın KOS sektorunun inkişafı istiqamətində atdığı səmərəli və davamlı addımlarının, eləcə də beynəlxalq maliyyə institutları ilə uğurla həyata keçirdiyi strateji tərəfdaşlıqlarının nəticəsidir ki, Bank Asiya İnkişaf Bankı (ADB) tərəfindən təşkil olunan və beynəlxalq maliyyə sektorunda yüksək nüfuza malik olan “11-ci Ticarət və Təchizat Zəncirinin Maliyyələşdirilməsi Proqramı üzrə Mükafatlar – 2025” (11th Trade and Supply Chain Finance Program Awards 2025) çərçivəsində “Ən Yaxşı KOS Maliyyələşməsi Layihəsi” (Best SME Deal of the Year) nominasiyasının qalibi elan edilib.
1992-ci ildən etibarən fəaliyyət göstərən TuranBank 22 satış nöqtəsi ilə fərdi və korporativ müştərilərin xidmətindədir. TuranBank-ın ölkə üzrə xidmət şəbəkəsi haqqında ətraflı məlumatı keçidə daxil olaraq əldə edə bilərsiniz. Bankın təqdim etdiyi məhsul və xidmətlərlə bağlı ətraflı məlumatı (012) 935 Məlumat Mərkəzinə zəng edərək, TuranBank-ın rəsmi veb səhifəsini və ya sosial şəbəkələrdəki (Feysbuk, İnstaqram, və s.) səhifələrini izləyərək əldə edə bilərsiniz.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_d8b4f310dd84720f6ac45f821_o.jpg
Один из ведущих банков страны, ТуранБанк ОАО, подвёл итоги деятельности за третий квартал 2025 года, продемонстрировав устойчивый рост и сохранив свои позиции по ключевым финансовым показателям. По итогам отчётного периода совокупные активы банка увеличились на 5% и достигли 893 млн манатов. В рамках реализации стратегических целей ТуранБанк продолжил активно поддерживать развитие микро-, малого и среднего предпринимательства, что способствовало росту кредитного портфеля. По сравнению с концом 2024 года общий объём кредитов увеличился на 9,1%, или на 59 млн манатов, и составил 711 млн манатов, из которых 368 млн манатов приходится на финансирование бизнес-клиентов.
Депозиты физических лиц выросли на 20 млн манатов и достигли 386 млн манатов, что отражает высокий уровень доверия клиентов к банку и подтверждает его репутацию надёжного финансового партнёра. По сравнению с аналогичным периодом прошлого года операционная прибыль ТуранБанк увеличилась на 25% (на 4 млн манатов) и составила 21,3 млн манатов. Процентные доходы выросли на 12,7% (на 9 млн манатов), достигнув 75 млн манатов, а непроцентные доходы увеличились на 16,8% (на 3 млн манатов) и составили 17 млн манатов. По итогам третьего квартала 2025 года чистая прибыль банка составила 1,6 млн манатов.
В течение отчётного периода ТуранБанк продолжил активное сотрудничество с ведущими международными финансовыми институтами в целях институционального развития и привлечения долгосрочных кредитных линий для финансирования бизнеса. Банк начал участие в Программе финансирования торговли и цепочек поставок (TSCFP) Азиатского банка развития. Кроме того, с целью расширения доступа предпринимателей, в частности представителей малого и среднего бизнеса в регионах, к финансовым ресурсам в национальной валюте, ТуранБанк заключил ряд стратегических соглашений: с BlueOrchard International Microfinance Fund — на сумму 15 млн долларов США сроком на три года, с ECO Trade and Development Bank — на сумму 5 млн евро сроком на пять лет, а также с Islamic Corporation for the Development of the Private Sector (ICD) — на сумму 15 млн долларов США сроком на пять лет.
Результатом последовательной политики банка в области поддержки малого и среднего бизнеса, а также успешного развития международных партнёрств стало признание на глобальном уровне: ТуранБанк был удостоен награды «Best SME Deal of the Year» (Лучший проект по финансированию МСБ) в рамках престижной церемонии «11th Trade and Supply Chain Finance Program Awards 2025», организованной Азиатским банком развития (ADB).
Основанный в 1992 году, ТуранБанк ОАО предоставляет широкий спектр банковских услуг частным и корпоративным клиентам через 22 филиала и отделения по всей стране. Подробную информацию о сети обслуживания ТуранБанк по всей стране можно получить, перейдя по ссылке. Подробную информацию о продуктах и услугах банка можно получить, позвонив в Информационный центр по телефону (012) 935, а также посетив официальный сайт ТуранБанк или страницы в социальных сетях (Facebook, Instagram и др.).