https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_d8b4f310dd84720f6ac45f821_o.jpg
Ölkənin aparıcı banklarından biri olan TuranBank ASC 2025-ci ilin III rübünün yekunlarına əsasən maliyyə göstəriciləri üzrə bazar mövqeyini qoruyub saxlayıb.
2025-ci ilin III rübünün yekunlarına görə TuranBank-ın cəmi aktivləri 5 % artaraq 893 mln. manata çatıb. Hesabat dövründə Bank qarşıya qoyulan strateji hədəfinə uyğun olaraq mikro, kiçik və orta sahibkarlığın maliyyələşdirilməsini daha da artırıb. Belə ki, Bankın kredit portfeli ötən ilin sonu ilə müqayisədə 9.1% və ya 59 mln. manat artaraq 711 mln. manat, o cümlədən biznes müştərilərinə verilmiş kreditləri 368 mln. manat təşkil edib. Bankın fiziki şəxslərin depozitləri 20 mln. artaraq 386 mln. manat, olub ki, bu da müştərilərin Banka olan yüksək etimadının göstəricisidir.
O cümlədən ötən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə TuranBank-ın əməliyyat mənfəəti 25% və ya 4 mln. manat artaraq 21.3 mln. manata, faiz gəlirləri 12.7% və ya 9 mln. manat artaraq 75 mln. manata, qeyri-faiz gəlirləri isə 16.8 % və ya 3 mln. artaraq 17 mln manata yüksəlib. Qeyd edək ki, Bank 2025-ci ilin III rübünü 1.6 mln manat xalis mənfəətlə başa vurub.
2025-ci il III rübü ərzində TuranBank institusional inkişaf və biznes subyektlərinin maliyyələşdirilməsi üzrə kredit xətlərinin cəlb edilməsi istiqamətində digər beynəlxalq maliyyə qurumları ilə də əməkdaşlıq əlaqələrini uğurla inkişaf etdirib. Belə ki, Bank Asiya İnkişaf Bankının Ticarət və Təchizat Zəncirinin Maliyyə Proqramından (TSCFP) yararlanmağa başlayıb. Bununla yanaşı ölkəmizdə, xüsusilə regionlarda kiçik və orta biznesin, sahibkarlıq subyektlərinin yerli valyutada maliyyə resurslarına çıxış imkanlarını daha da genişləndirmək məqsədilə TuranBank nüfuzlu BlueOrchard Beynəlxalq Mikromaliyyələşdirmə Fondu ilə 3 illik müddətə 15 milyon ABŞ dolları məbləğində yerli valyutada, ECO Ticarət və İnkişaf Bankı ilə 5 illik müddətə 5 milyon Avro həcmində, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Özəl Sektorun İnkişafı üzrə İslam Korporasiyası (ICD) ilə 5 il müddətinə 15 milyon ABŞ dolları məbləğində maliyyələşdirmə istiqamətində saziş imzalayıb.
TuranBank-ın KOS sektorunun inkişafı istiqamətində atdığı səmərəli və davamlı addımlarının, eləcə də beynəlxalq maliyyə institutları ilə uğurla həyata keçirdiyi strateji tərəfdaşlıqlarının nəticəsidir ki, Bank Asiya İnkişaf Bankı (ADB) tərəfindən təşkil olunan və beynəlxalq maliyyə sektorunda yüksək nüfuza malik olan “11-ci Ticarət və Təchizat Zəncirinin Maliyyələşdirilməsi Proqramı üzrə Mükafatlar – 2025” (11th Trade and Supply Chain Finance Program Awards 2025) çərçivəsində “Ən Yaxşı KOS Maliyyələşməsi Layihəsi” (Best SME Deal of the Year) nominasiyasının qalibi elan edilib.
1992-ci ildən etibarən fəaliyyət göstərən TuranBank 22 satış nöqtəsi ilə fərdi və korporativ müştərilərin xidmətindədir. TuranBank-ın ölkə üzrə xidmət şəbəkəsi haqqında ətraflı məlumatı keçidə daxil olaraq əldə edə bilərsiniz. Bankın təqdim etdiyi məhsul və xidmətlərlə bağlı ətraflı məlumatı (012) 935 Məlumat Mərkəzinə zəng edərək, TuranBank-ın rəsmi veb səhifəsini və ya sosial şəbəkələrdəki (Feysbuk, İnstaqram, və s.) səhifələrini izləyərək əldə edə bilərsiniz.

https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_d8b4f310dd84720f6ac45f821_o.jpg
One of the leading banks in the country, TuranBank OJSC, has announced its financial results for the third quarter of 2025, demonstrating stable growth and maintaining its strong market position across key financial indicators. As of the end of the reporting period, the Bank’s total assets increased by 5%, reaching AZN 893 million. In line with its strategic goals, TuranBank continued to actively support the development of micro, small and medium-sized enterprises (MSMEs), which contributed to the growth of its lending portfolio. Compared to the end of 2024, the total loan portfolio grew by 9.1%, or AZN 59 million, reaching AZN 711 million, including AZN 368 million in loans issued to business clients.
Customer deposits also showed positive dynamics, increasing by AZN 20 million and reaching AZN 386 million, reflecting customers’ growing trust and confidence in the Bank’s reliability and service quality. Compared to the same period of the previous year, TuranBank’s operating profit increased by 25% (AZN 4 million) to AZN 21.3 million. Interest income grew by 12.7% (AZN 9 million) to AZN 75 million, while non-interest income rose by 16.8% (AZN 3 million) to AZN 17 million. As a result, the Bank closed the third quarter of 2025 with a net profit of AZN 1.6 million.
Throughout the reporting period, TuranBank further strengthened its cooperation with leading international financial institutions, focusing on institutional development and the attraction of new credit lines to support business financing. The Bank began participation in the Asian Development Bank’s (ADB) Trade and Supply Chain Finance Program (TSCFP). In addition, to expand access to local currency funding for entrepreneurs — particularly those operating in the regions — TuranBank signed several strategic agreements, including: a 3-year local currency loan of USD 15 million with BlueOrchard International Microfinance Fund, a 5-year EUR 5 million loan with ECO Trade and Development Bank, and a 5-year USD 15 million financing agreement with the Islamic Corporation for the Development of the Private Sector (ICD).
As a result of its consistent and effective efforts in supporting the SME sector and fostering strategic partnerships with international financial organizations, TuranBank was recognized with the prestigious “Best SME Deal of the Year” award at the 11th Trade and Supply Chain Finance Program Awards 2025, organized by the Asian Development Bank (ADB).
Established in 1992, TuranBank OJSC provides a wide range of banking services to individual and corporate clients through 22 branches and service centers across the country. Detailed information about the Bank’s products and services is available on the official website, via the Call Center at (012) 935, or through TuranBank’s official pages on social media(Facebook, Instagram, etc.)