https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_4192542712b4d46555469b65e_o.jpg
Energetika Nazirliyində “Elektroenergetika və bərpa olunan enerji” standartlaşdırılması üzrə Texniki Komitənin növbəti iclası keçirilib.
Nazirliyin aparat rəhbərinin müavini, Texniki Komitənin sədri Xalidə Məsimovanın rəhbərliyi ilə keçirilmiş iclasda standartlaşdırma sahəsində həyata keçirilən tədbirlər, enerji səmərəliliyinin artırılması və enerji idarəetməsi istiqamətində beynəlxalq təcrübəyə uyğun normativ sənədlərin tətbiqi məsələləri müzakirə edilib.
“AZS ISO 50002:2025 - Enerji auditləri - İstifadəyə dair təlimatla birlikdə tələblər”, “AZS ISO 50006:2025 - Enerji menecmenti sistemləri - Enerji performans göstəriciləri və cari enerji göstəricilərindən istifadə edərək enerji performansını qiymətləndirilməsi” və “AZS ISO 50010:2025 - Əməliyyatlarda sıfır enerji hədəfinə çatmaq üçün ISO 50001 enerji idarəetmə sistemi istifadə edərək enerji idarəetməsi və enerji qənaəti - Rəhbərlik” standartlarının layihələrinin yekun variantları müzakirə olunub.
Təqdim edilən standartların məzmunu, tətbiq mexanizmləri və enerji idarəetməsi sahəsində istifadəsinin üstünlükləri barədə fikir mübadiləsi aparılıb. Bildirilib ki, beynəlxalq ISO standartlarının milli səviyyədə tətbiqi enerji auditlərinin keyfiyyətinin yüksəldilməsinə, müəssisələrdə enerji performansının dəqiq qiymətləndirilməsinə və enerji səmərəliliyi hədəflərinə nail olunmasına mühüm töhfə verəcəkdir.
Sonda müzakirə olunan məqamlara dair rəylər nəzərə alınmaqla layihələrin təkmilləşdirilməsi və təsdiq üçün təqdim olunması qərara alınıb.

https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_4192542712b4d46555469b65e_o.jpg
The next meeting of the Technical Committee on standardization of Electric Power Engineering and Renewable Energy was held at the Ministry of Energy.
The meeting, chaired by Khalida Masimova, Deputy Head of Administration of the Ministry and Chairman of the Technical Committee, focused on measures being implemented in the field of standardization, as well as the application of normative documents aligned with international best practices in enhancing energy efficiency and energy management.
Final drafts of the following standards were reviewed during the meeting: AZS ISO 50002:2025 – Energy Audits – Requirements with Guidance for Use, AZS ISO 50006:2025 – Energy Management Systems – Evaluating Energy Performance Indicators and Energy Baselines, AZS ISO 50010:2025 - Energy management and energy savings — Guidance for net zero energy in operations using an ISO 50001 energy management system.
The sides exchanged views on the content of the presented standards, application mechanisms and advantages of their use in the field of energy management. It was noted that the application of international ISO standards at the national level will make a significant contribution to improving the quality of energy audits, accurate assessment of energy performance in enterprises and the achievement of energy efficiency goals.
In conclusion, it was decided to revise and finalize the draft standards, taking into account the feedback received, and to submit them for approval.