ABŞ-nin Şimali Dakota Dövlət Universitetinin professoru BDU-da mühazirələrə başlayıb
ABŞ-nin Şimali Dakota Dövlət Universitetinin professoru BDU-da mühazirələrə başlayıb ABŞ-nin Şimali Dakota Dövlət Universitetinin professoru BDU-da mühazirələrə başlayıb
Amerika Birləşmiş Ştatlarının (ABŞ) Şimali Dakota Dövlət Universitetinin Riyaziyyat departamentinin professoru Azər Əhmədov Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Mexanika-riyaziyyat və Fizika fakültələrinin tələbələri üçün “Üçölçülü həndəsə və topologiya” kursu üzrə mühazirələrə başlayıb.
Professor Azər Əhmədovun mühazirələri bir ay müddətində, həftədə üç dəfə olmaqla keçiriləcək. Kursun məqsədi müasir həndəsə və topologiyanın fundamental anlayışlarını, çoxölçülü fəzaların quruluşu və simmetriyalarını tələbələrə sistemli şəkildə öyrətməkdir.
Professor Azər Əhmədov 1996-cı ildə BDU-nun Mexanika-riyaziyyat fakültəsini bitirib. O, dünya şöhrətli riyaziyyatçı, Filds və Abel mükafatları laureatı Qriqoriy Aleksandroviç Marqulisin yetirməsidir.
İlk mühazirə tələbələr tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb və geniş elmi müzakirələrə səbəb olub. Professor Azər Əhmədov tələbələrin çoxsaylı suallarını cavablandıraraq, müasir riyaziyyatın aktual istiqamətləri barədə elmi mülahizələrini bölüşüb.

https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_09ef3d93f4fe35fcb07850e51_o.jpg
Для студентов механико-математического и физического факультетов Бакинского государственного университета (БГУ) начал читать лекции по курсу «Трёхмерная геометрия и топология» профессор Университета Северной Дакоты (США) Азер Ахмедов.
Лекции профессора Азера Ахмедова будут проходить в течение месяца. Цель курса — систематически знакомить студентов с фундаментальными понятиями современной геометрии и топологии, структурой и симметриями многомерных пространств.
Профессор Азер Ахмедов окончил механико-математический факультет БГУ в 1996 году. Он является выпускником школы всемирно известного математика, лауреата премий Филдса и Абеля Григория Александровича Маргулиса.
Первая лекция вызвала большой интерес у студентов вуза и вызвала научные дискуссии. Профессор Азер Ахмедов ответил на многочисленные вопросы студентов и поделился своими взглядами на актуальные направления современной математики.