Hər il oktyabr ayı dünyanın bir çox ölkələrində “Kibertəhlükəsizlik üzrə maarifləndirmə ayı” kimi qeyd olunur. Bu çərçivədə cəmiyyətdə kibertəhlükəsizlik sahəsində məlumatlılığın artırılması, vətəndaşlar və şirkətlər arasında kibergigiyena qaydalarının təşviq edilməsi məqsədilə müxtəlif tədbirlər həyata keçirilir.
Son dövrdə ölkəmizdə də hər kəsi düşündürən vacib sual məhz budur - özümüzü kiberdələduzlardan necə qoruyaq? Bu istiqamətdə Mərkəzi Bank və Azərbaycan Banklar Assosiasiyasının dəstəyi ilə maliyyə qurumları tərəfindən bir çox maarifləndirmə layihələri həyata keçirilir.
Mütəmadi olaraq kiberdələduzluğa qarşı çağırışlarla gündəmə gələn Kapital Bank Kibertəhlükəsizlik üzrə maarifləndirmə ayında da müştərilərini məlumatlandırmağa davam edir. “Dayan, Düşün, Dəqiqləşdir!” şüarı ilə müştərilərinə müraciət edən bank, hər kəsi real həyatda olduğu kimi rəqəmsal dünyada da diqqətli olmağa çağırır.
Dələduzların əsas məqsədi hədəf şəxsi həyəcanlandırmaq, təlaşlı vəziyyətə salmaq, qurbanlarına düşünmək üçün zaman vermədən özlərini həll təqdim edən şəxs kimi göstərib onları tora salmaqdır. Məhz bu zaman atılmalı olan ən vacib addım tələşlanmadan dayanmaq, düşünmək və dəqiqləşdirməkdir. Bunun üçün aşağıdakı məqamları bilmək olduqca vacibdir.
Banklar adından edilən zənglərə qarşı diqqətli olun. Xüsusən də bu zənglər +994 kodu ilə başlamayan xarici ölkədən və ya “WhatsApp” kimi sosial şəbəkə hesablarından edilərsə. Unutmayın ki, bank əməkdaşı müştəriyə sosial şəbəkə hesabından və ya xarici ölkədən zəng edə bilməz. Belə bir zəng almısınızsa və sizdən kartınızın üzərindəki 16 rəqəmli PAN nömrə, 3 rəqəmli CVV kod və ya mesajla göndərilən 4 rəqəmli birdəfəlik şifrə (OTP kod), şəxsiyyət vəsiqəsinin FİN kodu istənilirsə əmin ola bilərsiniz ki, siz bank əməkdaşı ilə yox, dələduzla danışırsınız. Bu zaman sizə göndərilən linklərə daxil olmaq qətiyyən olmaz. Əks halda telefonunuzun idarəsini itirmiş və dələduza telefonunuzdakı bütün proqramlardan, həmçinin də bank hesablarınızdan istifadə üçün icazə vermiş olacaqsınız. Kapital Bank bu mövzuda zəng edən əməkdaşın bank nümayəndəsi olub olmadığını yoxlamaq imkanı verir. Bu, Birbank mobil tətbiqindəki yeni funksionallıqla mümkündür. Belə ki, sizə Kapital Bank adından zəng gəldiyi halda zəng edən şəxsdən Birbank tətbiqinə bildiriş göndərməsini tələb edə bilərsiniz. Daha sonra mobil tətbiqə daxil olun. Zəng edən şəxs həqiqətən bank əməkdaşıdırsa mobil tətbiqdə bunu təsdiq edən bildiriş alacaqsınız. Bildirişdə qeyd edilir: “Dəyərli Birbanklı, bank məhsulunu təklif edən şəxsin bankımızın əməkdaşı olduğunu təsdiq edirik. Bizə güvəndiyiniz üçün təşəkkür edirik”. Bu bildirişi aldığınız təqdirdə zəng edən şəxslə danışığınızı davam etdirə bilərsiniz. Əks halda zəngi dərhal sonlandırın. Mobil tətbiq istifadəçisi olmayan şəxslərə isə eyni mesaj Birbank vasitəsilə sms-lə göndərilir.
İnvestisiya təklifləri təhlükəli ola bilər. Dələduzlar xüsusən sosial şəbəkələrdə insanlarla əlaqəyə keçib müxtəlif investisiya üsulları təqdim edirlər. Bu zaman kiçik məbləğlər qarşılığında daha böyük məbləğlər vəd edilir. Bəzən bu məbləğlər göndərilsə də nəticədə bütün məbləğ mənimsənilir və vətəndaşlar aldadıldıqlarını anlayırlar.
Kartın 3-cü şəxslərə verilməsi yolverilməzdir. Son zamanlar məlumatsız şəxslərin aldadılması və onlara məxsus bank kartlarının alınması ilə bağlı dələduzluq halları artıb. Belə ki, müxtəlif yollarla vətəndaşlara yaxınlaşan dələduzlar onlara bank filallarından və ya rəqəmsal kanallardan kart əldə etmələrini təklif edirlər. Daha sonra müəyyən ödəniş qarşılığında həmin şəxslərdən kart və kart məlumatları alınaraq dələduzluq əməllərində istifadə edilir. Bank kartını başqalarına verməyin təhlükəli nəticələri ola bilər. Hər şeydən öncə bu şəxsi məlumatların oğurlanması deməkdir. Bununla da dələduzlar məlumatını əldə etdiyi şəxsin maliyyə hesabına giriş əldə edə və onun bütün bank əməliyyatlarına nəzarət edə bilirlər. Belə hallarda adətən aldadılan şəxslərin adı ilə qeyri-qanuni maliyyə əməliyyatları icra edilir. Xüsusən də qanunsuz yollarla əldə edilən, oğurluq pulların izlərinin itirilməsində məhz bu kartlar istifadə edilə bilir. Həmçinin hər bir vətəndaş ona məxsus bank kartları ilə icra olunan əməliyyatlara qarşı cavabdehdir. Kartın başqasına verilməsi kart sahibinə hüquqi öhdəlik yaradır. 3-cü tərəfə verilən kartla hər hansı qanunsuz əməliyyat həyata keçirildikdə kart sahibi bu əməliyyatın nəticəsinə görə cinayət məsuliyyətinə cəlb oluna bilər.

Каждый год в октябре во многих странах мира проходит «Месяц информирования по кибербезопасности». В рамках этой инициативы проводятся различные мероприятия, направленные на повышение осведомлённости общества в сфере кибербезопасности и на популяризацию правил «кибергигиены» среди граждан и организаций.
В последнее время в нашей стране всё чаще задаются один из главных вопросов – как защититься от кибермошенников? В этом направлении при поддержке Центрального банка и Ассоциации банков Азербайджана финансовые учреждения реализуют многочисленные просветительские проекты.
Kapital Bank, который регулярно выступает с призывами против кибермошенничества, продолжает информировать своих клиентов в рамках «Месяца информирования по кибербезопасности». Под девизом «Остановись, подумай, уточни!» банк призывает каждого быть так же внимательным в цифровом пространстве, как и в реальной жизни.
Главная цель мошенников – довести человека до состояния паники или спешки, не дав ему времени на обдумывание, и представить себя как лицо, предлагающее немедленное решение, чтобы втянуть жертву в ловушку. В такой момент самый важный шаг это не торопиться: остановиться, подумать и уточнить. Для этого крайне важно знать следующие моменты.
Будьте внимательны к звонкам от якобы представителей банка. Особенно если звонок поступает с зарубежного номера (не начинающегося с кода +994) или с номеров/аккаунтов в мессенджерах и социальных сетях (например, WhatsApp). Помните, сотрудник банка не будет связываться с клиентом с личных аккаунтов в социальных сетях или с зарубежного номера. Если вам позвонили и потребовали назвать 16-значный PAN-номер, трёхзначный CVV-код карты, 4-значный OTP (одноразовый код), отправленный в SMS, либо FIN-код вашего удостоверения личности – можете быть уверены, с вами разговаривает мошенник, а не сотрудник банка. Ни в коем случае не переходите по ссылкам, которые вам прислали. В противном случае вы рискуете потерять контроль над телефоном и предоставить злоумышленнику доступ ко всем приложениям, в том числе к банковским счётам.
Kapital Bank предоставляет возможность проверить, является ли звонивший действительно сотрудником банка. Это можно сделать с помощью новой функции в мобильном приложении Birbank. Если вам поступил звонок якобы от имени Kapital Bank, вы можете попросить звонившего отправить подтверждение через приложение Birbank. Затем откройте приложение: если звонивший действительно является сотрудником банка, вы получите соответствующее уведомление в приложении, содержащее текст следующего содержания: «Уважаемый пользователь Birbank, подтверждаем, что лицо, предлагающее банковский продукт, является сотрудником нашего банка. Благодарим за доверие». При получении такого уведомления можно продолжать разговор. В противном случае немедленно завершите звонок. Для пользователей, не пользующихся мобильным приложением, такое же уведомление отправляется через SMS.
Инвестиционные предложения могут быть опасны. Мошенники особенно активно выходят на связь через социальные сети и предлагают различные инвестиционные схемы. Часто обещают высокий доход при небольших первоначальных вложениях. Иногда небольшие выплаты действительно осуществляются, но в конечном итоге все вложенные средства присваиваются мошенниками, и граждане понимают, что их обманули.
Передача карты третьим лицам недопустима. В последнее время участились случаи мошенничества, когда обманутым лицам предлагают передать им банковские карты или их данные за вознаграждение. Мошенники предлагают получить карту в отделении банка или через цифровые каналы, а затем, за определённое вознаграждение, получают карту и её реквизиты и используют их для противоправных действий. Передача банковской карты другому лицу может иметь тяжёлые последствия: это означает кражу персональных данных, даёт мошенникам доступ к финансовым счётам владельца и позволяет им контролировать все банковские операции. Часто на имя обманутого человека совершаются незаконные финансовые операции. Кроме того, эти карты могут использоваться для «отмывания» похищенных средств. Важно помнить, что каждый гражданин несёт ответственность за операции, совершённые с его банковской картой. Передача карты третьему лицу порождает юридические обязательства владельца: в случае использования карты для незаконных операций её владелец может нести уголовную ответственность за последствия таких действий.