Azərbaycanın aparıcı özəl banklarından olan “Unibank” KB və İsveçrənin nüfuzlu “BlueOrchard Finance Ltd.” investisiya idarəetmə şirkəti arasında ümumi məbləği 23 milyon ABŞ dolları olan subordinasiya və senior kredit sazişləri imzalanıb.
Bu vəsaitdən 13 milyon ABŞ dolları Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının tələblərinə və beynəlxalq tənzimləyici standartlara  uyğun olaraq 2-сi kapital kimi tanınacaq.
Yeni kredit sazişi “Unibank”ın kapital mövqeyini daha da gücləndirəcək və bankın strateji hədəflərinə – xüsusilə mikro, kiçik və orta sahibkarlığın maliyyələşdirilməsinin genişləndirilməsinə xidmət edəcək. Bu sahələrdə dayanıqlı maliyyə resurslarına olan tələbatın ödənilməsi  Unibank üçün prioritet istiqamətlərdən biridir.
Unibank” KB-nin İdarə Heyətinin sədri vəzifəsini müvəqqəti icra edən Heybət Qədirov bildirib:
“BlueOrchard-dan subordinasiya krediti cəlb etmək həm ölkəmizə, həm də bankımıza beynəlxalq maliyyə qurumlarının inamını göstərən mühüm göstəricidir. Kapital bazasının möhkəmlənməsi bizə mikro və KOB seqmentlərinə kredit portfelini artırmaq, fərdi sahibkarları və kiçik müəssisələri daha çox dəstəkləmək imkanı verəcək. Bu isə mikro, kiçik və orta sahibkarların kapitala çıxış imkanlarını genişləndirmək istiqamətindəki missiyamızla uyğundur.”
BlueOrchard Finance Ltd.” şirkətinin Avrasiya üzrə regional direktoru Ketevan Xuskivadze isə qeyd edib:
“Biz Unibank-la əməkdaşlığa başlamaqdan məmnunuq. Unibank real iqtisadiyyatı dəstəkləməyə sadiq olan dinamik maliyyə institutudur. Bu əməliyyat çərçivəsində təqdim olunan maliyyələşdirmə, inkişaf etməkdə olan bazarlarda mikro, kiçik və orta sahibkarlığın kapitala çıxış imkanlarını artırmaq yönündəki missiyamızla tam şəkildə uzlaşır..”
“Unibank” KB haqqında
1992-ci ildə təsis olunan “Unibank” KB Azərbaycan bank sektorunun aparıcı özəl maliyyə qurumlarından biridir. Bank fərdi və korporativ müştərilərə geniş çeşiddə məhsul və xidmətlər təqdim edir, xüsusilə mikro, kiçik və orta sahibkarların ehtiyaclarına yönəlmiş həllər təklif edir. Unibank müasir texnologiyaları tətbiq etməklə dayanıqlı inkişaf strategiyasını həyata keçirir və ölkənin iqtisadi tərəqqisinə fəal töhfə verir.
www.unibank.az
“BlueOrchard Finance Ltd.” haqqında
“BlueOrchard” — Schroders Group-un tərkibinə daxil olan, dünyanın aparıcı təsir yönümlü (impact investing) investisiya idarəedicisidir. Şirkət cəmiyyət və ətraf mühit üçün uzunmüddətli müsbət təsir yaratmaqla yanaşı, investorlar üçün sabit gəlirlilik təmin etməyə çalışır.
2001-ci ildə Birləşmiş Millətlər Təşkilatının təşəbbüsü ilə yaradılan “BlueOrchard”, dünyada mikromaliyyə borc investisiyalarının ilk kommersiya idarəedicisi olub. Bu gün şirkət müxtəlif aktiv sinifləri üzrə investisiya həlləri təqdim edir, milyonlarla sahibkarı inkişaf etməkdə olan bazarlarda kapitalla təmin edir və təsirli investisiyaların əlçatanlığını artırır.
Peşəkar investisiya meneceri və “blended finance” üzrə qabaqcıl təcrübəyə malik tərəfdaş kimi “BlueOrchard” beynəlxalq maliyyə institutları üçün etibarlı əməkdaş sayılır. 2024-cü ilin sonuna olan məlumata əsasən, şirkətin investisiyaları 300 milyondan çox insanın rifahına töhfə verib.

https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_c61661eb5d9e37dd7c906cca4_o.jpg
Commercial Bank Unibank Azerbaijan and Swiss impact investment manager BlueOrchard Finance Ltd. have signed subordinated and senior facility agreements in the total amount of USD 23 million.
13 mln USD out of 23 mln USD will be classified as Tier 2 capital in accordance with the regulations of the Central Bank of the Republic of Azerbaijan and the requirements of international regulatory standards.
Overall loan facility will strengthen the bank’s regulatory capital position and support strategic priorities, including expanding financing to the micro and SME segments, where there is a strong demand for access to sustainable financial resources.
Heybat Gadirov, Acting Chairman of the Management Board of CB Unibank Azerbaijan, noted:
"Attracting subordinated financing from BlueOrchard is a significant achievement that reflects the confidence of the international investment community in our country and in our bank. Strengthening our capital base will enable us to increase lending in the micro and SME segments, providing support to self-employed individuals and small and medium enterprises that play an important role in the country’s sustainable economic development."
Ketevan Khuskivadze, Regional Director Eurasia, BlueOrchard Finance Ltd. commented:
“We are proud to initiate our cooperation with Unibank CB Azerbaijan, a dynamic financial institution committed to supporting the real economy. The financing provided through this transaction aligns closely with our mission to enhance access to capital for micro, small, and medium-sized enterprises in emerging markets.”
About Unibank CB Azerbaijan
Unibank CB Azerbaijan is one of the leading private banks in Azerbaijan, established in 1992. The bank offers a wide range of financial products and solutions for individuals and businesses, with particular attention to the needs of micro, small, and medium enterprises. Unibank consistently implements a strategy of sustainable growth, actively adopts modern banking technologies, and contributes to the economic development of the country. The bank’s activities are regulated by the Central Bank of Azerbaijan. www.unibank.az
About BlueOrchard Finance Ltd.
BlueOrchard is a leading global impact investment manager and member of the Schroders Group. As a pioneer of impact investing, the firm is dedicated to generating lasting positive impact for communities and the environment, while aiming at providing attractive returns to investors. BlueOrchard was founded in 2001, by initiative of the UN, as the first commercial manager of microfinance debt investments worldwide. Today, the firm offers impact investment solutions across asset classes, connecting millions of entrepreneurs in emerging and frontier markets with investors with the aim to make impact investment solutions accessible to all and to advance the conscious use of capital. Being a professional investment manager and expert in innovative blended finance mandates, BlueOrchard has a sophisticated international investor base and is a trusted partner of leading global development finance institutions. As of December 2024, BlueOrchard supported over 300 million people in emerging and frontier markets with its investments. For additional information, please visit: www.blueorchard.com.