https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_48d8424d1de369999d84c2066_o.jpg
Qazaxıstanın R.B.Süleymanov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru Duken Massimxanulu, əməkdaşları Bolat Qudaybergenulu, Saginis Amirbekova Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Şərqşünaslıq fakültəsinin qonağı olublar.
Şərqşünaslıq fakültəsinin dekanı Aydan Xəndan BDU-nun tarixi, Şərqşünaslıq fakültəsinin yaranması, fəaliyyəti haqqında məlumat verib. Görüşdə iki ali təhsil müəssisəsi arasında birgə əməkdaşlıq, ortaq elmi-tədqiqat layihələrinin həyata keçirilməsi, konfrans, elmi seminarların keçirilməsi, müəllim-tələbə mübadiləsi məsələləri müzakirə olunub.
Qonaqlar Şərqşünaslıq fakültəsinin Türk və ərəb filologiyası, Orta şərq dilləri və ədəbiyyatı, Uzaq Şərq dilləri və ədəbiyyatı kafedralarının fəaliyyəti ilə də tanış olub, tələbələrlə görüşüblər.

https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_48d8424d1de369999d84c2066_o.jpg
Директор Института востоковедения им. Р. Б. Сулейменова (Казахстан) Дукен Масимханулы и его сотрудники Болат Гудайбергенулы и Сагинис Амирбекова посетили факультет востоковедения Бакинского государственного университета (БГУ).
Декан факультета Айдан Хандан рассказала гостям об истории БГУ, становлении и деятельности факультета востоковедения. На встрече обсуждались вопросы сотрудничества двух вузов, реализации совместных научно-исследовательских проектов, проведения конференций, научных семинаров и обмена преподавателями и студентами.
Гости также ознакомились с деятельностью кафедр турецкой и арабской филологии, ближневосточных языков и литературы, дальневосточных языков и литературы факультета и встретились со студентами.