AYNA BDU-da dayanıqlı şəhər mobilliyinə dair infosessiya keçirib
AYNA BDU-da dayanıqlı şəhər mobilliyinə dair infosessiya keçirib AYNA BDU-da dayanıqlı şəhər mobilliyinə dair infosessiya keçirib
Bakı Dövlət Universitetində (BDU) Azərbaycan Yerüstü Nəqliyyat Agentliyinin (AYNA) təşkilatçılığı ilə “Dayanıqlı şəhər mobilliyi: Bakı şəhərində bu istiqamətdə görülmüş və planlaşdırılan işlər” mövzusunda infosessiya keçirilib.
BDU-nun Humanitar məsələlər və gənclər siyasəti şöbəsinin müdiri Ramin Səmədov bu istiqamətdə keçirilən maarifləndirici tədbirlərin əhəmiyyətindən danışıb, Universitetin sosial layihələrindən bəhs edib. Həmçinin dayanıqlı şəhər konsepsiyasına uyğun olaraq keçirilən layihələrin və fəaliyyətlərin artıq zərurətə çevrildiyini bildirib.
AYNA-nın Daxili kommunikasiya və tədbirlərin təşkili şöbəsinin müdiri Elmira Abbasova infosessiyada mikromobillik infrastrukturunun inkişaf etdirilməsi ilə bağlı görülmüş işlər barədə tələbələrə məlumat verib. Qeyd edib ki, mikromobilliyin tətbiqi əhalinin mobilliyini artırmaq, şəhər mərkəzlərində nəqliyyat yükünü azaltmaq və ekoloji vəziyyəti yaxşılaşdırmaq məqsədi daşıyır. Dünyanın bir çox şəhərlərində olduğu kimi, paytaxt Bakıda da nəqliyyat sıxlığının aradan qaldırılması, velosiped, elektrik mühərrikli kiçik nəqliyyat vasitələri istifadəçiləri və digər yol istifadəçilərinin təhlükəsizliyini təmin etmək məqsədilə işlər görülür. İndiyədək Bakı şəhərində 31 küçə və prospektdə mikromobillik zolağı təşkil edilib. Bu zolaqların 100 km-ə çatdırılması nəzərdə tutulur.
Daha sonra Bakı şəhərində mikromobilliyin təkmilləşdirilməsinə dair həyata keçirilməli olan tədbirlər barədə tələbələrlə fikir mübadiləsi aparılıb, onların sualları cavablandırılıb.

В БГУ проведена сессия по устойчивой городской мобильности
В БГУ проведена сессия по устойчивой городской мобильности В БГУ проведена сессия по устойчивой городской мобильности
В Бакинском государственном университете (БГУ) прошла информационная сессия на тему «Устойчивая городская мобильность: проделанная и запланированная работа в этом направлении в Баку», организованное Азербайджанским агентством наземного транспорта (AYNA).
Рамин Самедов, заведующий отделом гуманитарных вопросов и молодежной политики БГУ, рассказал о важности образовательных мероприятий, проводимых в этом направлении, и рассказал о социальных проектах университета. Он также отметил, что проекты и мероприятия, реализуемые в соответствии с концепцией устойчивого города, стали необходимостью.
Эльмира Аббасова, заведующая отделом внутренних коммуникаций и организации мероприятий AYNA, на сессии рассказала студентам о работе по развитию инфраструктуры микромобильности. Она отметила, что применение микромобильности направлено на повышение мобильности населения, снижение транспортной нагрузки в центре города и улучшение экологической ситуации. Как и во многих городах мира, в Баку ведутся работы по устранению транспортных заторов и обеспечению безопасности велосипедистов, малогабаритных электромобилей и других участников дорожного движения. На сегодняшний день полосы микромобильности организованы на 31 улице и проспекте Баку. Планируется расширить их протяжённость до 100 км.