THE BDU rektorunun beynəlxalq əməkdaşlıqlar barədə müsahibəsini dərc edib
THE BDU rektorunun beynəlxalq əməkdaşlıqlar barədə müsahibəsini dərc edib THE BDU rektorunun beynəlxalq əməkdaşlıqlar barədə müsahibəsini dərc edib
Dünyanın ən nüfuzlu reytinq təşkilatlarından biri olan “Times Higher Education” (THE) Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) rektoru Elçin Babayevin Universitetin beynəlxalq əməkdaşlıqları və qlobal mövqeyinin möhkəmləndirilməsi istiqamətində həyata keçirdiyi uğurlu təşəbbüsləri barədə müsahibəsini dərc edib.
Müsahibə “Beynəlxalq tərəfdaşlıqlar Bakı Dövlət Universitetinin qlobal izini möhkəmləndirir” (“Global partnerships cement Baku State University’s international footprint”) adlı məqalə şəklində dərc olunub. Məqalədə BDU-nun beynəlxalq əlaqələrinin genişlənməsi, elmi potensialının güclənməsi və strateji tərəfdaşlıqlarının Universitetin qlobal rəqabət qabiliyyətini artırdığı vurğulanır.
Məqalədə BDU-nun rektoru Universitetin missiyasının əsasını beynəlmiləlləşmənin təşkil etdiyini qeyd edərək bildirib ki, “BDU-nun inteqrə olunmuş təhsil yanaşması onun akademik proqramlarının ən yüksək beynəlxalq standartlara cavab verməsini və qlobal rəqabət qabiliyyətini qorumasını təmin edir”. Bu əməkdaşlıqlar tələbə və müəllim mübadiləsini, birgə elmi tədqiqatları və beynəlxalq standartlara uyğun tədris proqramlarını əhatə edir. Həmçinin qeyd olunub ki, BDU beynəlxalq tələbə və tədqiqatçılar üçün mühüm elmi mərkəzə çevrilib. Hazırda Universitetdə bir çox ölkədən tələbələr təhsil alır, bu da BDU-nun çoxmədəniyyətli mühitini daha da zənginləşdirir. BDU rektoru bildirib ki, Universitet BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə (DİM) və qlobal reytinq göstəricilərinə uyğun fəaliyyətini məlumatlara əsaslanan analitik sistemlər vasitəsilə izləyir və təkmilləşdirir: “Universitetin fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi məlumatlara əsaslanır, şəffafdır və ən yaxşı qlobal təcrübələrlə uzlaşır”.

Рейтинговая организация THE опубликовала интервью ректора БГУ
Рейтинговая организация THE опубликовала интервью ректора БГУ Рейтинговая организация THE опубликовала интервью ректора БГУ
Рейтинговая организация Times Higher Education (THE) опубликовала интервью ректора Бакинского государственного университета (БГУ) Эльчина Бабаева о международном сотрудничестве вуза и инициативах по укреплению его глобальных позиций.
Интервью опубликовано в формате статьи «Международное партнерство укрепляет глобальное присутствие БГУ» (“Global partnerships cement Baku State University’s international footprint”). В статье подчеркивается, что расширение международных связей БГУ, укрепление его научного потенциала и стратегическое партнерство повышают глобальную конкурентоспособность университета.
В статье ректор отметил, что интернационализация является основой миссии вуза, и подчеркнул, что «интегрированный образовательный подход БГУ обеспечивает соответствие его академических программ самым высоким международным стандартам и поддержание глобальной конкурентоспособности». Эти партнерства включают студенческие и преподавательские обмены, совместные научные исследования и учебные программы, соответствующие международным стандартам. Также отмечено, что БГУ стал важным научным центром для иностранных студентов и исследователей. В настоящее время в университете обучаются студенты из многих стран, что еще больше обогащает многокультурную среду БГУ. Ректор подчеркнул, что вуз отслеживает и совершенствует свою деятельность в соответствии с Целями устойчивого развития ООН и глобальными рейтинговыми показателями с помощью аналитических систем: «Усовершенствование работы университета основано на данных, прозрачно и соответствует лучшим глобальным практикам».