Mina və partlamamış hərbi sursatlar probleminə dair qrant müsabiqələri elan olunur
Mina və partlamamış hərbi sursatlar probleminə dair qrant müsabiqələri elan olunur Mina və partlamamış hərbi sursatlar probleminə dair qrant müsabiqələri elan olunur
Azərbaycan Respublikasının Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Agentliyi və Qarabağ Dirçəliş Fondu tərəfindən mina və partlamamış hərbi sursatlar (PHS) probleminə dair qrant müsabiqələri elan olunur. Layihənin tərəfdaşı qismində Azərbaycan Respublikasının Minatəmizləmə Agentliyi (ANAMA) çıxış edir.
Müsabiqənin əsas məqsədi işğaldan azad edilmiş ərazilərdə mina və PHS təhlükəsi ilə bağlı maarifləndirmə təşəbbüslərini dəstəkləmək, zərərçəkmiş şəxslərin reinteqrasiyasına yardım göstərmək və işğaldan azad edilmiş ərazilərdə mina risklərinin azaldılması istiqamətində QHT-lərin fəaliyyətini təşviq etməkdir.
Müsabiqədə iştirak etmək istəyən QHT-lər aşağıdakı istiqamətlərdən birini əhatə edən layihələr təqdim edə bilərlər:
- İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə, xüsusən keçmiş təmas xəttinin yaxınlığında məskunlaşmış vətəndaşlar (burada daimi yaşayan, işləyən və ya təhsil alan şəxslər daxil olmaqla) arasında mina və PHS təhlükəsi ilə bağlı maarifləndirmə işlərinin aparılması;
- Mina və PHS-dən zərərçəkənlərin cəmiyyətə reinteqrasiyasına dəstək;
- İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə mina və PHS təhlükəsi ilə bağlı risklərin dəyərləndirilməsi.
Qeyd edək ki, müraciətlərin qəbul müddəti 07 oktyabr 2025 – 07 noyabr 2025 tarixlərini əhatə edir.
QHT-lər tərəfindən təqdim olunan layihələr sənəd qəbulu başa çatdıqdan sonra ekspertizadan keçiriləcək, qiymətləndiriləcək və qaliblər müəyyənləşdiriləcək. Müsabiqənin nəticələri isə 2026-cı ilin birinci rübündə elan olunacaq.

Объявляются грантовые конкурсы по вопросу мин и неразорвавшихся боеприпасов
Объявляются грантовые конкурсы по вопросу мин и неразорвавшихся боеприпасов Объявляются грантовые конкурсы по вопросу мин и неразорвавшихся боеприпасов
Агентство при Президенте Азербайджанской Республики по поддержке неправительственных организаций и Фонд возрождения Карабаха запустили грантовые конкурсы, посвящённые проблеме мин и неразорвавшихся боеприпасов (НПБ). В рамках проекта в качестве партнера выступает Азербайджанское агентство по разминированию (ANAMA).
Цель конкурса — поддержать инициативы по информированию населения в освобождённых районах о риске мин и НПБ, помочь пострадавшим и поощрять деятельность НПО по снижению минных угроз на этих территориях.
В конкурсе могут участвовать НПО, предлагающие проекты по следующим направлениям:
Просвещение граждан, особенно тех, кто проживает, работает или учится рядом с линией фронта, в освобождённых зонах, о минной опасности;
Помощь в реинтеграции пострадавших от мин и НПБ;
Оценка минных рисков в освобождённых районах.
Приём заявок продлится с 07.10.2025 по 07.11.2025.
После окончания приёма заявок и их экспертизы, будут объявлены победители по выбранным проектам. Итоги конкурса будут озвучены в первом квартале 2026 года.