https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_00b87b2388203263e7b2f423e_o.jpg
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Aqrar İnnovasiya Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə "Dəqiq kənd təsərrüfatında süni intellektin tətbiqi" layihəsi həyata keçirilir. Layihənin məqsədi kənd təsərrüfatı sahəsində innovasiyaların və rəqəmsal texnologiyaların tətbiqi ilə süni intellektin istifadəsini təşviq etməkdir.
Layihə çərçivəsində nazirliyin, ali təhsil müəssisələrinin nümayəndələri, akselerasiya və inkubasiya mərkəzlərinin iştirakı ilə startapçılarla görüş keçirilib. Görüşdə Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Biologiya fakültəsinin IV kurs tələbələri Qurbanəli Feyzullayev, Ləman İmanzadə, Ekologiya və torpaqşünaslıq fakültəsinin məzunu Nigar İsgəndərova “AgroScan” adlı layihələrini tədbir iştirakçılarına təqdim edib, onların suallarını cavablandırıblar.
“AgroScan” layihəsi kənd təsərrüfatında bitkilərin sağlamlığı və torpağın vəziyyətinin izlənməsi üçün süni intellekt əsaslı hiperspektral analiz texnologiyasından istifadə edən innovativ sistemdir. Layihə hiperspektral görüntüləri emal edərək su stresi, xəstəlik və məhsuldarlıq göstəricilərini erkən mərhələdə təhlil edir, nəticələr isə mobil tətbiq vasitəsilə fermerə təqdim olunur. Bu həll fermerlərə resurslardan səmərəli istifadə etməyə, məhsuldarlığı artırmağa və ekoloji baxımdan davamlı kənd təsərrüfatına töhfə verməyə şərait yaradır.

https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_00b87b2388203263e7b2f423e_o.jpg
Под эгидой Аграрного инновационного центра Министерства сельского хозяйства реализуется проект «Применение искусственного интеллекта в точном земледелии». Цель проекта — содействие использованию искусственного интеллекта посредством внедрения инноваций и цифровых технологий в аграрный сектор.
В рамках проекта состоялась встреча со стартапистами, в которой приняли участие представители министерства, вузов, акселерационных и инкубационных центров. На встрече студенты биологического факультета Бакинского государственного университета (БГУ) Гурбанали Фейзуллаев, Ляман Иманзаде и выпускница факультета экологии и почвоведения Нигяр Искендерова представили свой проект «AgroScan».
Проект «AgroScan» — это инновационная система, использующая технологию гиперспектрального анализа на основе искусственного интеллекта для мониторинга здоровья растений и состояния почвы в сельском хозяйстве. Проект обрабатывает гиперспектральные изображения для анализа водного стресса, болезней и показателей урожайности на ранней стадии, а результаты предоставляются фермерам через мобильное приложение. Это решение позволяет фермерам эффективно использовать ресурсы, повышать производительность и вносить вклад в экологически устойчивое сельское хозяйство.