https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_b12ef52d706192ed1457d8ab2_o.jpg
Artıq 15 ildir ki, Azərbaycanda hər il keçirilən “İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı (İƏT) Modeli - Beynəlxalq Münasibətlər Akademiyası” layihəsinin açılış mərasimi keçirilib.
İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Gənclər Forumunun Avrasiya Regional Mərkəzi (İƏTGF Avrasiya Regional Mərkəzi), Gənclər və İdman Nazirliyi və Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) birgə tərəfdaşlığı ilə həyata keçirilən layihədə iştirak etmək üçün 15-dən artıq aparıcı ali təhsil müəssisəsini təmsil edən 600-dən çox gənc müraciət edib. Müraciətçilər arasından mövzuya uyğun bilikləri və xarici dil bacarıqları ilə fərqlənən 100 nəfər gənc seçilib.
BDU-da keçirilən açılış mərasimində Universitetin rektoru Elçin Babayev, İƏTGF Avrasiya Regional Mərkəzi İdarə Heyətinin sədri Elçin Əsgərov, Gənclər və İdman Nazirliyinin Gənclərlə iş şöbəsinin müdiri Ramil Cabbarov çıxış ediblər. Natiqlər öz çıxışlarında İƏT Modeli layihəsinin əhəmiyyətindən bəhs edərək, onun islam ölkələrinin gəncliyinin inkişafındakı rolunu, Azərbaycan gənclərinin dünya arenasında təmsilçiliyinə verdiyi töhfələri xüsusi vurğulayıblar.
Açılış mərasimindən sonra qonaq spiker qismində Mərakeş Krallığının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Məhəmməd Adil Embarş “Qlobal məsələlərdə beynəlxalq təşkilatların rolu: Mərakeşin xarici siyasət prioritetləri və Azərbaycanla əlaqələr” mövzusunda çıxış edib.
Qeyd edək ki, 6 həftə ərzində davam edəcək İƏT Modeli Beynəlxalq Münasibətlər Akademiyası çərçivəsində İƏT ölkələrini Azərbaycanda təmsil edən diplomatik missiya rəhbərləri, eləcə də azərbaycanlı rəsmilər və sahə üzrə ekspertlər beynəxalq münasibətlər, dövlət quruculuğu, islam sivilizasiyası, İƏT-in dünyada rolu, milli dövlətçiliyin əsasları və digər aktual mövzular üzrə məruzələrlə çıxış edəcəklər.
Bununla yanaşı, layihə çərçivəsində Azərbaycanın 5 ali təhsil müəssisəsində müxtəlif İƏT ölkələrini təmsil edən Xarici İşlər nazirliklərinin, yekun mərhələdə İƏT Xarici İşlər Nazirləri toplantısının simulyasiya konfransları keçiriləcək. Bu simulyasiya konfransında münsiflər heyətinin qərarı ilə xarici dil qabiliyyəti və xüsusi yaradıcılıq bacarığı ilə seçilən tələbələr “Beynəlxalq İƏT Modeli” yarışmasında Azərbaycanı təmsil etmək hüququ qazanacaqlar.
Xatırladaq ki, İƏT Modeli proqramının əsas məqsədləri İƏT məkanında gənclərin beynəlxalq əməkdaşlığının güclənməsinə dəstək vermək, gənclər təşkilatlatları rəhbərləri və üzvlərinin diplomatiya, idarəetmə, kommunikasiya sahələrində yeni bilik və təcrübə əldə etməsinə yardım etməkdir.
Ötən illər ərzində azərbaycanlı tələbələr dəfələrlə İƏT-ə üzv olan 40-dan artıq ölkə nümayəndəsinin iştirak etdiyi “Beynəlxalq İƏT Modeli” yarışmalarında Azərbaycanı layiqli şəkildə təmsil ediblər.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_b12ef52d706192ed1457d8ab2_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) состоялась церемония открытия проекта «Модель ОИС – Академия международных отношений – 2025». На участие в проекте, совместно реализуемом Евразийским региональным центром Молодёжного форума Организации исламского сотрудничества (ОИС), Министерством молодёжи и спорта и Бакинским государственным университетом (БГУ), подали заявки более 600 молодых людей из вузов страны. Были отобраны 100 молодых людей, проявивших себя в соответствующих знаниях и владении иностранными языками.
На церемонии открытия, состоявшейся в БГУ, выступили ректор Эльчин Бабаев, председатель правления Евразийского регионального центра ОИС Эльчин Аскеров и заведующий отделом по работе с молодёжью Министерства молодёжи и спорта Рамиль Джаббаров. В своих выступлениях спикеры говорили о важности проекта «Модель ОИС», подчеркивая его роль в развитии молодёжи исламских стран и вклад в представительство азербайджанской молодёжи на мировой арене.
После церемонии открытия приглашенный спикер, посол Королевства Марокко Мухаммед Адиль Эмбарш, выступил с речью на тему «Роль международных организаций в глобальных вопросах: приоритеты внешней политики Марокко и связи с Азербайджаном».
Следует отметить, что в рамках Академии международных отношений Модель ОИС главы дипломатических миссий стран ОИС в Азербайджане, а также официальные лица и эксперты страны выступят с докладами по международным отношениям, государственному строительству, исламской цивилизации, роли ОИС в мире, основам национальной государственности и другим актуальным темам.
Кроме того, в пяти вузах Азербайджана пройдут симуляционные конференции министерств иностранных дел стран ОИС, а на заключительном этапе саммита министров иностранных дел ОИС. Студенты, проявившие на этой симуляционной конференции знание иностранных языков и особые творческие способности, получат право представлять Азербайджан на конкурсе «Международная модель ОИС».
Напомним, что основными целями программы «Модель ОИС» являются содействие укреплению международного сотрудничества молодёжи на пространстве ОИС, помощь лидерам и членам молодёжных организаций в приобретении новых знаний и опыта в области дипломатии, менеджмента и коммуникации. За последние годы азербайджанские студенты неоднократно достойно представляли Азербайджан на конкурсах «Международная модель ОИС».