https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_c6da78523b8c4d8bdb8c05f23_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetində (BDU) Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) 80 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
BDU rektoru Elçin Babayev 80 illik şərəfli yol keçən AMEA-nın əməkdaşlarını təbrik edib, ölkəmizin elmi potensialının güclənməsi və inkişafı, müstəqil Azərbaycan Respublikasının daha da qüdrətlənməsi naminə gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb. Rektor bildirib ki, bu yubiley bir elmi qurumun deyil, bütövlükdə Azərbaycan elmi, milli düşüncəsi və intellektual irsinin bayramıdır: “Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin AMEA-nın 80 illik yubileyinin qeyd edilməsi barədə 2025-ci il 18 mart tarixli Sərəncamı Akademiyanın ölkəmizdə elmin inkişafı, bu sahədə fəaliyyətin təşkili və yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasındakı roluna verilən yüksək dəyəri bir daha sübut edir. Bu mühüm sənəddə Akademiyanın ölkəmizdə elmin inkişafı, elmi fəaliyyətin təşkili və yüksək ixtisaslı kadrların hazırlanmasındakı böyük rolu xüsusi vurğulanır. Ümummilli Lider Heydər Əliyev elmin və təhsilin inkişafını həmişə ölkənin gələcəyi ilə birgə dəyərləndirirdi. Ulu Öndərin yaratdığı bu möhkəm elmi və mənəvi təməl üzərində Azərbaycanda elm bu gün özünün yeni inkişaf mərhələsini yaşayır. Bu böyük ənənə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən qətiyyətlə və ardıcıllıqla davam etdirilir. Onun rəhbərliyi ilə ölkəmizdə elm və təhsil sahəsində fundamental islahatlar həyata keçirilir, elmin idarəetmə mexanizmi təkmilləşdirilir. Elmi nəticələrin innovasiyaya çevrilməsi, elm-universitet-sənaye əməkdaşlığının genişlənməsi dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən birinə çevrilib”.
Rektor bildirib ki, 1945-ci ildə AMEA yaradıldıqdan qısa müddət sonra ölkəmizin elmi həyatının mərkəzinə çevrildi, xalqımızın intellektual potensialının formalaşması, milli kimliyimizin elmi əsaslarla öyrənilməsi və qorunmasında mühüm rol oynadı. Akademiyanın yaranması Azərbaycanda elmin dövlət səviyyəsində təşkilatlanması, onun müstəqil inkişaf yoluna çıxması demək idi. Ancaq bu böyük elmi məktəbin kökləri daha qədimə - 1919-cu ilə gedir. Çünki o zaman yeni yaradılmış BDU-nun ilk professorları, ilk elmi laboratoriyaları, elmi məktəbləri sonradan AMEA-nın əsasını qoyan qüvvələrə çevrildi: “Bakı Dövlət Universiteti Azərbaycan elminin beşiyidirsə, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası onun yetkinlik zirvəsidir. Bu iki elmi mərkəz tarix boyu bir-birini tamamlayıb, bir-birinə dayaq olub. AMEA-nın yaranması və inkişafında BDU-nun rolu əvəzsizdir. 1926-1932-ci illərdə BDU-nun professor və məzunları Azərbaycan Dövlət Elmi-Tədqiqat İnstitutunun (DETİ) əsas elmi qüvvəsini təşkil edib, sonradan bu institutun bazasında SSRİ Elmlər Akademiyası Zaqafqaziya filialının Azərbaycan şöbəsi yaradılıb. Sovet dövründə Universitetin alimləri və məzunları Akademiyanın elmi-tədqiqat bölmələrinin əsas heyətini təşkil edərək, xüsusilə fundamental elmin inkişafında mühüm rol oynayıblar. Həbibulla Əmirxanov, Abdulla Qarayev, Aleksandr Makovelski kimi görkəmli alimlər, eləcə də Akademiyanın təsisçilərindən olan Heydər Hüseynov, Yusif Məmmədəliyev, Aleksandr Qrossheym və Mirəli Qaşqay BDU-nu şərəflə təmsil edirdi. Ayrı-ayrı dövrlərdə iki dəfə Elmlər Akademiyasına rəhbərlik etmiş, dünya şöhrətli alim Yusif Məmmədəliyev 1954–1958-ci illərdə BDU-nun rektoru kimi fəaliyyət göstərib. Bu gün də yüzlərlə BDU məzunu AMEA-nın müxtəlif institut və mərkəzlərində çalışır, elmin inkişafında, yeni istiqamətlərin formalaşmasında və beynəlxalq səviyyədə Azərbaycanda elmin nüfuzunun yüksəldilməsində mühüm rol oynayır. Onların uğurları BDU-nun elmi məktəblərinin, tədris ənənələrinin və mənəvi dəyərlərinin davamı kimi dəyərləndirilir. BDU ilə AMEA arasında bu mənəvi və elmi bağ ötən əsrdə olduğu kimi, bu gün də Azərbaycanda elmin inkişafının hərəkətverici qüvvəsidir. BDU və AMEA eyni elmi məfkurənin, milli intellektual inkişafın sütunlarıdır. Onların qarşılıqlı fəaliyyəti, elmi varislik və əməkdaşlıq ənənəsi bu gün də Azərbaycanda elmin gələcək uğurlarının əsasını təşkil edir”.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın 80 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında Sərəncamın milli fikrin, elmin, ziyalılığın inkişafına dövlət qayğısının bariz nümunəsi olduğunu bildirib. O, AMEA-nın tarixi inkişaf mərhələlərinə nəzərə salıb, Akademiyanın yüksəlişinin məhz Ümummilli Lider Heydər Əliyevin adı ilə bağlı olduğunu diqqətə çatdırıb: “AMEA-nın 1993-cü ildən sonrakı inkişafını “milli Akademiya quruculuğu” adlandırmaq olar. Ulu Öndər Heydər Əliyevin 2001-ci il 15 may tarixli Fərmanı ilə Azərbaycan Elmlər Akademiyasına “Milli Elmlər Akademiyası” statusu verilib. Bu tarixi fərman milli maraqlar və dövlətimizin mənafeyi çərçivəsində AMEA-nın inkişafını hədəfləyir. AMEA-nın 2003-2022-ci illər dövrünü innovasiya və modernləşmə, 2023-cü ildən sonrakı dövrünü isə yenilənmə və islahat mərhələsi hesab etmək olar”.
AMEA prezidenti qeyd edib ki, elm və ali təhsilin qarşılıqlı vəhdəti ölkəni irəli aparan əsas hərəkətverici qüvvədir. O, Azərbaycan ali təhsilinin flaqmanı olan BDU-da Akademiyanın 80 illik yubileyinin qeyd olunmasına görə təşəkkürünü bildirib, bu səmərəli əməkdaşlığın bundan sonra da uğurla davam edəcəyini diqqətə çatdırıb.
Milli Məclis sədrinin müavini, BDU-nun professoru, akademik Rəfael Hüseynov, elm və təhsil nazirinin müşaviri Nicat Məmmədli, BDU-nun Ümumi dilçilik kafedrasının müdiri, akademik Nizami Cəfərov, Faydalı qazıntılar kafedrasının müdiri, akademik Vasif Babazadə, AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Arzu İsgəndərzadə çıxışlarında AMEA-nın respublikanın elmi-intellektual potensialının əsas daşıyıcısı, Azərbaycan elminin inkişafı, milli ruhun yüksəlişində dayaq nöqtəsi olduğunu bildiriblər. Çıxışlarda AMEA-nın ölkədə fundamental tətbiqi və humanitar elmlərin, milli mədəniyyətimizin, ədəbiyyatımızın, dilimizin inkişafında, milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunmasında müstəsna xidmətləri vurğulanıb.
Sonra AMEA-nın tarixi və fəaliyyəti haqqında videoçarx, BDU-nun Mədəniyyət-Yaradıcılıq Mərkəzinin hazırladığı bədii kompozisiya nümayiş olunub.

https://innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_c6da78523b8c4d8bdb8c05f23_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) состоялось мероприятие, посвященное 80-летнему юбилею Национальной академии наук Азербайджана (НАНА).
Ректор БГУ Эльчин Бабаев поздравил сотрудников НАНА, и пожелал им успехов в дальнейшей деятельности на благо укрепления и развития научного потенциала страны и дальнейшего укрепления независимого Азербайджана. Ректор отметил, что этот юбилей – это чествование не одного научного учреждения, а научной, национальной мысли и интеллектуального наследия Азербайджана в целом: «Распоряжение Президента Ильхама Алиева от 18 марта 2025 года о праздновании 80-летия НАНА еще раз подтверждает высокую значимость роли Академии в развитии науки страны, организации деятельности в этой области и подготовке высококвалифицированных кадров. В этом важном документе особо подчеркивается огромная роль Академии в развитии науки страны, организации научной деятельности и подготовке высококвалифицированных кадров. Общенациональный лидер Гейдар Алиев всегда считал развитие науки и образования неразрывно связанным с будущим страны. На этом прочном научном и нравственном фундаменте, созданном великим лидером, сегодня наука в Азербайджане переживает новый этап своего развития. Эту традицию решительно и последовательно продолжает Президент Ильхам Алиев. Под его руководством в сфере науки и образования страны реализуются коренные реформы, совершенствуется механизм управления наукой. Трансформация научных результатов в инновации и расширение кооперации науки, вузов и производства стали одним из приоритетных направлений государственной политики».
Ректор отметил, что вскоре после создания НАНА в 1945 году она стала центром научной жизни страны, сыграла важную роль в формировании интеллектуального потенциала народа, изучении и защите национальной идентичности на научной основе. Создание Академии означало организацию науки в Азербайджане на государственном уровне, её выход на путь самостоятельного развития. Однако корни этой великой научной школы уходят гораздо дальше – в 1919 год. Ведь именно первые профессора, первые научные лаборатории, научные школы новообразованного БГУ впоследствии стали теми силами, которые заложили фундамент НАНА: «Если Бакинский государственный университет – колыбель азербайджанской науки, то Национальная академия наук Азербайджана – вершина её зрелости. Эти два научных центра на протяжении всей истории дополняли и поддерживали друг друга. Роль БГУ в становлении и развитии НАНА незаменима. В 1926–1932 годах профессора и выпускники БГУ составили основной научный костяк Азербайджанского государственного научно-исследовательского института, а позднее на базе этого института был создан Азербайджанский отдел Закавказского филиала Академии наук СССР. В советский период учёные и выпускники университета составили основной состав научно-исследовательских отделов Академии, сыграв важную роль, в частности, в развитии фундаментальной науки. Такие выдающиеся учёные, как Габибуллах Амирханов, Абдуллах Гараев, Александр Маковельский, а также Гейдар Гусейнов, Юсиф Мамедалиев, Александр Гроссгейм и Мирали Кашкай, которые были в числе основателей Академии, с честью представлял БГУ. Юсиф Мамедалиев, всемирно известный учёный, дважды в разное время возглавлявший Академию наук, был ректором БГУ в 1954–1958 годах. Сегодня сотни выпускников БГУ работают в различных институтах и центрах НАНА, играя важную роль в развитии науки, формировании новых направлений и повышении престижа азербайджанской науки на международном уровне. Их успехи оцениваются как продолжение научных школ, педагогических традиций и моральных ценностей БГУ. Эта духовная и научная связь между БГУ и НАНА сегодня, как и в прошлом веке, является движущей силой развития науки в Азербайджане. БГУ и НАНА являются столпами единой научной идеологии, национального интеллектуального развития. Их совместная деятельность, научная преемственность и традиции сотрудничества и ныне составляют основу будущих успехов науки в Азербайджане».
Президент НАНА, академик Иса Габиббейли заявил, что Распоряжение о праздновании 80-летия НАНА является ярким примером заботы государства о развитии национальной мысли, науки и интеллигентности. Он обратил внимание на исторические этапы развития НАНА и подчеркнул, что расцвет Академии связан именно с именем общенационального лидера Гейдара Алиева: «Развитие НАНА после 1993 года можно назвать «строительством национальной Академии». Распоряжением великого лидера от 15 мая 2001 года Академии наук Азербайджана был присвоен статус «Национальной академии наук». Этот историческое распоряжение направлено на развитие НАНА в интересах нации и государства. Период НАНА с 2003 по 2022 год можно считать этапом инноваций и модернизации, а период после 2023 года – этапом обновления и реформ».
На мероприятии также выступили заместитель председателя Милли Меджлиса, профессор БГУ, академик Рафаэль Гусейнов, советник министра науки и образования Ниджат Мамедли, заведующий кафедрой общего языкознания БГУ, академик Низами Джафаров, заведующий кафедрой полезных ископаемых, академик Васиф Бабазаде и председатель Совета молодых учёных и специалистов Института языкознания им. Насими НАНА Арзу Искендерзаде.
Затем были показаны видеоролик и художественная композиция, посвящённые истории и деятельности НАНА.