https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_55e1cbb14c80e7f4652e28fdc_o.jpg
Kaspersky “Android” əməliyyat sistemi üçün proqramını yeniləyib. Həll indi anti-fişinq müdafiəsinin əlavə qatını təqdim edir: istifadəçilər artıq SMS-lə gələn “pop-up” bildirişlər, həmçinin “MAX” və “Telegram” kimi məşhur mesajlaşma proqramları barədə xəbərdarlıq edir. Bu funksionallıq 11.125.4.14396 versiyasından başlayan proqramda mövcuddur.
Yeni funksiya necə işləyir? Təcavüzkarlar istifadəçinin “pop-up” bildirişlərini konfiqurasiya etdiyi proqrama yönləndirən fişinq linki olan mesaj göndərərsə, “Android” üçün Kaspersky linki gizlədəcək və istifadəçini təhlükə barədə xəbərdar edəcək. Xəbərdarlıqlar həm “push” bildirişləri kimi, həm də proqramın özündə göndərilir və onlayn fırıldaqçılıqdan daha effektiv qorunma təmin edilir.
Təhlükəli linkin aşkarlanması haqqında “Android” üçün Kaspersky-dən bildiriş nümunəsi.
Bu yeni funksiyanı aktivləşdirmək üçün iki addım tamamlanmalıdır:
1. “Android” üçün Kaspersky menyusunu açın: Bütün funksiyalar - Söhbətin qorunması - Bildirişləri yoxlayın.
2. Bildirişlərə girişə icazə verin: Parametrlər - Proqramlar və bildirişlər - Xüsusi proqram girişi - Bildiriş girişi - Kaspersky - İcazə verin.
Bu həll ümumilikdə üç səviyyədə anti-fişinq müdafiəsini təmin edir:
- Bildirişlərin qorunması - proqram bildirişlərində təhlükəli linkləri aşkar edir;
- Söhbətin qorunması - SMS və messencerdə gələn mesajlarda təhlükəli linkləri bloklayır;
- İnternetdə qorunma - URL-ləri yoxlayır və brauzerlərdə fişinq linklərinə klikləmək cəhdləri barədə xəbərdarlıq edir.
Kibertəhlükənin miqyası. 2025-ci ilin birinci yarısında Kaspersky həlləri istifadəçilərin dünya üzrə “Android” cihazlarında fişinq və fırıldaqçı linklərinə 2 milyondan çox klikləmə cəhdinin qarşısını alıb. Mütəxəssislər həmçinin qeyd edirlər ki, təcavüzkarlar süni intellekt alətlərindən, o cümlədən daha inandırıcı fişinq sxemlərini həyata keçirmək üçün istifadə edirlər.
"Təcavüzkarkar yeni kanallardan fəal şəkildə istifadə edir və daha mürəkkəb fişinq və fırıldaqçılıq sxemləri hazırlayırlar. Onlar məlumat axınında istifadəçilərin, xüsusən də tanış kontaktdan olan şəxslərin sayıqlığını azaldaraq saxta linkə klikləyəməyə inandırmağa ümid edirlər. “Android” üçün Kaspersky-də yeni funksionallıq təhlükəli linkləri tanıyır və istifadəçini bu barədə məlumatlandırır. Bu yenilik sayəsində fişinqdən müdafiənin səviyyəsi yüksəlir – iş və brauzarlərdə söhbət zamanı, tətbiqlərdə, messencerlərdə”, – deyə Kaspersky-nin İstehlakçı biznesinin inkişafı üzrə departamentinin direktoru Marina Titova bildirir.
“Android” üçün Kaspersky-nin funksiyaları haqqında daha ətraflı məlumat və tətbiqi yükləmək üçün Kaspersky-nin rəsmi mağazalarına və saytına keçid edə bilərsiniz.

https://www.innews.az/uploads/news/2025-10/_innews_55e1cbb14c80e7f4652e28fdc_o.jpg
«Лаборатория Касперского» обновила Kaspersky для Android. В решении появился дополнительный уровень защиты от фишинга: теперь оно сообщает об опасных ссылках во всплывающих уведомлениях — из СМС и популярных мессенджеров, например MAX и Telegram. Функциональность доступна в приложении начиная с версии 11.125.4.14396.
Как работает новая опция. Если в приложении, для которого пользователь настроил показ всплывающих уведомлений, злоумышленники отправят сообщение с фишинговой ссылкой, Kaspersky для Android скроет её и предупредит об опасности. Оповещения приходят как в виде push-уведомления, так и в самом приложении — чтобы обеспечить более эффективную защиту от онлайн-мошенничества.
Пример уведомления от Kaspersky для Android об обнаружении опасной ссылки
Чтобы активировать новую функциональность, необходимо выполнить два шага:
1. Открыть меню Kaspersky для Android: Все функции - Защита чатов - Проверять уведомления.
2. Разрешить доступ к уведомлениям: Настройки - Приложения и уведомления - Специальный доступ - Доступ к уведомлениям - Kaspersky - Разрешить.
В целом Kaspersky для Android обеспечивает защиту от фишинга на трёх уровнях:
- защита уведомлений - обнаружение опасных ссылок в уведомлениях от приложений;
- защита чатов - блокировка переходов по опасным ссылкам в СМС и сообщениях в мессенджерах;
- интернет-защита - проверка URL-адресов и уведомление о попытке перехода по фишинговым ссылкам в браузерах.
Масштаб киберугрозы. В первой половине 2025 года решения «Лаборатории Касперского» заблокировали более 2 млн попыток перехода пользователей по фишинговым и скам-ссылкам на Android-устройствах по всему миру. При этом эксперты отмечают, что атакующие применяют ИИ-инструменты, в том числе для реализации более убедительных фишинговых схем.
«Злоумышленники активно используют новые каналы и разрабатывают более сложные фишинговые и скам-схемы. Они рассчитывают в том числе на то, что в большом потоке информации пользователи, получив сообщение, особенно от знакомого контакта, потеряют бдительность и кликнут на мошенническую ссылку. Новая функциональность в Kaspersky для Android распознаёт опасные ссылки и уведомляет пользователя о них. Благодаря этой разработке повышается уровень защиты от фишинга в целом — во время работы и общения в браузерах, приложениях, мессенджерах», — комментирует Марина Титова, директор департамента по развитию потребительского бизнеса «Лаборатории Касперского».
Узнать больше о функциях Kaspersky для Android и скачать приложение можно в официальных сторах и на сайте «Лаборатории Касперского».